בגלל רשלנות משטרתית |

אישום בשוד בוטל אחרי שנה וחצי

באסם מסאלמה הואשם ששלח את שלושת בניו לבצע מעשי שוד בירושלים. שוני בין התמלול של עדות בנו בחדר החקירות להקלטת העדות הביאה לזיכויו

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

פרקליטות מחוז ירושלים ביטלה לפני כשבוע כתב אישום שהוגש לפני כשנה וחצי כנגד תושב בית ג'אלה לאחר שהתברר כי יש שוני מהותי בין אחת העדויות שתמלל החוקר המשטרתי, ובין מה שנאמר בחדר החקירות בפועל. מדובר בעדות שהיתה קריטית שכן היא היוותה לשון המאזניים לזיכוי או הרשעת הנאשם.

הדברים התבררו לאחר שהקלטות העדויות הובאו לידי הפרקליטות, רק כשנה אחרי תחילת המשפט. במסגרת ההליכים נגדו, הנאשם, באסם מסאלמה, בן 49 ואב לשלושה בנים, אף שהה כשלושה חודשים במעצר.

על פי כתב האישום, במהלך שנת 2010 הוא שלח את ילדיו לשכונות תלפיות וגילה בירושלים, כדי שישדדו שם רכוש מעוברי אורח, ובפרט טלפונים סלולריים. בכתב האישום נטען כי בניו של מסאלמה עשו כן מספר רב של פעמים, לעתים תוך הסתייעות בשני קרובי משפחה, ולעתים תוך הפעלת כוח. לאחר שקיבל לידיו את הרכוש הגנוב, מסאלמה מכר אותו, כך נכתב בכתב האישום.

באסם מסאלמה ועורך דינו בבית המשפט המחוזי בי-ם, לפני חודשייםצילום: מיכל פתאל

בתום מספר חודשים האב נעצר, והמשטרה המליצה להגיש נגדו כתב אישום בעוון שידול לעבירות רכוש ואלימות. אלא שהתיק כולו נשען על עדות יחידה של אחד מבניו, ומאחר שעל פי החוק בישראל ילד אינו רשאי להעיד נגד הוריו בעבירות שלא כוונו נגדו, על מסאלמה היה להיות מואשם בעבירת אלימות - הסעיף החריג לחוק - כדי שניתן יהיה להעמידו לדין. על פי תמלול עדות הבן שכתב החוקר המשטרתי האב הורה לילדיו: "תצאו, תביאו לי רכוש, תביאו מהזבל, לא אכפת לי איך". במשטרה ובפרקליטות ראו במילה "איך" קריאה ברורה לשימוש באלימות, והאשימו את מסאלמה בשורת עבירות שידול לאלימות, מה שאפשר לבן להעיד.

ואולם כאשר עלה הבן אל דוכן העדים, הוא לא אמר דבר על עבירות אלימות. בפרקליטות ניסו להביא את תמלולי החוקר כעדות לטענתם, אלא ששופט בית המשפט המחוזי בירושלים, יורם נועם, לא אפשר את הדבר. בהינתן חומרים מתועדים יש להביא אותם כראיה, אמר, וחייב את התביעה לאתר את ההקלטות. ההוראה, התברר, לא הייתה לשווא, שכן הדברים שאמר הבן בחקירתו היו אחרים באופן קל, אך מכריע. "תביאו מהזבל, לא אכפת לי מה", נשמע הבן משחזר בפני החוקר את הוראת האב אליו. סעיפי האישום המצביעים על שידול לאלימות נשללו מיד, וממילא גם כתב האישום כולו. "זה לא שהדיסקים חשפו את קיומה או היעדרה של עבירה", נימקה עורכת הדין ענת ארוסי-כהן את ביטול כתב האישום. "אלא את היכולת של הבן להעיד נגד אביו".

עורך הדין דוד ברהום, שייצג את מסאלמה מטעם הסנגוריה הציבורית, אמר בתגובה כי "מצער לגלות שרק לאחר שנה וחצי שבה הנאשם ניהל את המשפט נחשפה האמת, אף על פי שניתן היה לגלות אותה כבר בראשית ההליכים. הדבר מצביע על רשלנות חמורה מצד הרשויות באופן שגרם עיוות דין לנאשם. על אף שאנו משבחים את התביעה בחזרה בה מכתב האישום, אנו שוקלים להגיש תביעה לפיצויים בגין מעצרו של הנאשם שכיום ניתן לומר שהיה לשווא".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ