לאחר 17 שנה |

לראשונה בישראל: בדיקת מעבדה בחו"ל תקבע אם לערוך משפט חוזר

ראיות ממשפט הרצח של עו"ד הירושלמי שמואל לוינסון ישלחו לבדיקות בארה"ב כדי לאפשר לסנגוריה להכריע האם להיענות לבקשת המורשע - עובדיה שלום

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

פרקליטות המדינה הודיעה אחר הצהריים (רביעי) לבג"ץ כי היא מסכימה להעביר לצורך בדיקת די-אן-איי שרידי לבוש של עורך הדין הירושלמי שמואל לוינסון, שנרצח לפני כ-17 שנה, לבדיקות מעבדה בארה"ב. מדובר בהודעה דרמטית, שכן זהו המקרה הראשון בו ראיות די-אן-איי יועברו מהפרקליטות לצורך בדיקה חיצונית כדי שהסנגוריה הציבורית, המייצגת את עובדיה שלום שהורשע ברצח, תחליט האם להגיש בקשה למשפט חוזר.

הראיות שיועברו לבדיקה הן נעליו וחולצתו של הקורבן, המצויות בידי המדינה, ועליהן תשעה כתמי דם ורוק שנותרו מליל הרצח.

בהודעת המדינה נכתב כי בין השיקולים שהביאו להחלטה, היתה פנייתה של אלמנתו של לוינסון, נירה, ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ובה אמרה כי אינה מתנגדת לעריכת הבדיקות. "בצד זאת יובהר", כתבה עו"ד הלה גורני מפרקליטות המדינה לבג"ץ, "כי בנכונות זו של המדינה לאפשר את עריכת הבדיקות הנוספות במוצגים כאמור, אין כדי ללמד על קיומו של ספק בתוקפה של ההרשעה החלוטה".

באוגוסט 1994, לוינסון, עורך דין ירושלמי, שנבחר זמן קצר לפני כן ליו"ר האגודה לזכויות האזרח, חזר לביתו ברחוב רנ"ק. הוא נתקל בפורץ, ונורה בחזהו מאקדח לאחר שהשניים ניהלו מאבק. הוא הצליח להזעיק את המשטרה והתמוטט מחוץ לבית.

לוינסון

כעבור כחצי שנה נעצר עובדיה שלום, נרקומן ועבריין רכוש מוכר, בקשר לעבירות רכוש. מאוחר יותר הוחשד ברצח לוינסון. הוא מסר בחקירות כמה גרסאות, ובאף אחת לא הודה ברצח. במשפט הוא הסביר שבחלק מחקירותיו הוא היה ב"קריז", בשל התמכרותו לסמים.

מזירת הרצח נלקחו ממצאים רבים, אבל בדיקת מז"פ והמכון לרפואה משפטית לא הצליחו להצביע על זהות המבצע. המכון לרפואה משפטית, שעשה שימוש בטכנולוגיה ישנה, שאינה מבוססת על מידע גנטי לקביעת מאפייני הדם בזירה, קבע שבחלק מהכתמים נמצאו מאפיינים המתאימים לדמו של שלום. שערה שנמצאה בגרב ניילון שנותרה בזירה לא זוהתה כשייכת לשלום. שלום הורשע ברצח.

עו"ד אפרת פינק, האחראית על המשפטים החוזרים בסנגוריה הציבורית, אמרה אחר הצהריים כי מדובר בהישג דרמטי , שכן בפעם הראשונה מסכימה המדינה להעביר מוצגים שנשתמרו מזירת הרצח, על מנת לערוך בדיקות די-אן-איי, כשלב ראשון בבחינת האפשרות לערוך משפט חוזר.

עובדיה שלוםצילום: אלי הרשקוביץ/זום 77

לדבריה, "בפרויקט החפות האמריקאי, זוכו עד כה כמעט 300 מורשעים בעקבות בדיקות די אן איי. התגמשות הפרקליטות בתיק הזה תפתח פתח להתיר בדיקות דומות בתיקים נוספים בעתיד, ולהביא לזיכויים בתיקים המתאימים".

פרויקט החפות בארה"ב, שהוקם בסוף שנות השמונים, הצליח עד היום לזכות יותר מ-450 מורשעים, כ-300 מהם בבדיקות דנ"א.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ