הסדר פשרה |

המדינה תפצה משפחת אסיר שנהרג בפעולה של השב"ס "להעלאת המורל"

במבצע חיפוש בכלא קציעות ב-2007 נהרג מוחמד אשקר, ונפצעו 30 סוהרים ואסירים. המדינה תשלם למשפחתו 1.2 מיליון ש', אך התיק נגד המעורבים נסגר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר באחרונה הסדר פשרה, שעל פיו תשלם המדינה 1.2 מיליון שקלים למשפחתו של אסיר שנהרג בכלא קציעות - בעת חיפוש פתע שאחת ממטרותיו היתה "העלאת המורל" בקרב סגל בית הסוהר. למרות ההסכם יוצא הדופן הפרקליטות החליטה דווקא לסגור את התיקים נגד אנשי סגל שירות בתי הסוהר שהיו מעורבים - מחוסר אשמה. המדינה הסכימה לשלם את הסכום - להוריו, אשתו ובנו הקטן של ההרוג - כאשר היא מבהירה שהדבר נעשה לצרכי פשרה ומבלי שהיא מקבלת אחריות לאירוע.

באוקטובר 2007 ערכה יחידת העילית של השב"ס "מצדה" - שהיא היחידה המובילה בישראל בשימוש באמצעי "אל-הרג" - מבצע לחיפוש פתע על גופם ובמגוריהם של אסירי אגף 12 ב' בבית הכלא הביטחוני קציעות. מבצע זה הסתיים במותו של מוחמד סאטי אשקר שנורה, על פי דו"ח נתיחת הגופה, באמצע המצח, בפציעתם של 15 אסירים ו-15 סוהרים ובאגף שרוף.

ב-2009 חשף "הארץ" את פקודת המבצע ותחקיר האירוע שנערך על ידי השב"ס. מפקודת המבצע עלה כי היו לו ארבע מטרות. הראשונה, ביצוע חיפוש פתע נציבותי בסיוע יחידת מצדה לצורך "הקניית אלמנט הרתעה" בקרב האסירים; השנייה, "העלאת מורל ומוטיווציה לסגל בית הסוהר"; השלישית, הקניית מקצועיות ומיומנות לסוהרים תוך שילוב יחידת העילית מצדה; והרביעית, ביצוע חיפוש בשעה לא שגרתית לשמירת גורם ההפתעה ותפיסה של חפצים אסורים שעלולים לשמש אסירים לפגיעה בביטחון הכלא.

אחיו של מוחמד אשקר ליד קברו בכפר סיידא, 2009צילום: מיקי קרצמן

מפקד הכלא, תת-גונדר שלומי כהן הרחיב במסמך לגבי מטרת הסעיף השני: "חיפוש באגף 12 ב' ולהעלות מוטיווציה בקרב הסוהרים. אם נצליח להפתיע את האסירים מה טוב, אם תהיה חשיפה, יהיו צעקות", הוא אמר. כהן העריך בתדרוך כי "לא יכול להיות שהפריצה תהיה ללא תגובה".

המבצע התחיל כמתוכנן בשתיים בלילה, כשעל פי תחקיר הפעולה, אחרי ארבע דקות החלו התפרעויות שהתפשטו בהדרגה לכלל המתחם. האסירים הציתו את האגף, זרקו חפצים והגיבו באלימות. על פי תחקיר האירוע שערך השב"ס עולה כי בעקבות המהומות וההשתוללות, הורה מפקד היחידה לכוח מצדה לפרוץ למקום. מפקד הצוות שפרץ לאגף עבר בין האוהלים ונתקל ב"כמות גדולה של אסירים", שזרקו עליו חפצים. בלשון יבשה מתאר הדו"ח את נסיבות פציעתו האנושה של אשקר: "בוצע על ידו (מפקד הצוות) ירי על פי הוראות הפתיחה באש לעבר הרגליים, אסיר שנכנס לקו הירי נורה בראשו".

בדו"ח חקירת האירוע נכתב שזמן קצר לאחר המקרה הציע קצין אג"מ של יחידת מצדה לבצע כניסה נוספת לאגפים בזמן הקרוב, "על מנת להבהיר לאסירים מהי מדיניות שב"ס".

בעוד המדינה הסכימה לשלם 1.2 מיליון שקלים מכספי משלם המסים כפיצוי למפשחת ההרוג, בפרקליטות החליטו דווקא לסגור את התיקים של אנשי השב"ס שהיו מעורבים במקרה - מחוסר אשמה. זאת, אף על פי שלטענת משפחתו של אשקר, מותו נגרם בעקבות שורת כשלים וליקויים חמורים של אנשי השב"ס.

מהפרקליטות נמסר אתמול ל"הארץ" כי ההחלטה התקבלה לאחר לימוד מעמיק ויסודי של כלל חומרי חקירה שנאספו והתעמקות בעדויותיהם של קציני השב"ס בפני בית המשפט בהליך חקירת נסיבות מוות: "בין נימוקי הסגירה מחוסר אשמה עלו גם הממצאים לפיהם השימוש באמצעי האל-הרג שבוצע בעת האירוע היה על פי הוראות הפתיחה באש. להדגיש כי במסגרת האירוע הטראגי פעלו לוחמי שב"ס מול איומים ממשיים, ומוחשיים, לפגיעה בגופם, ועדיין עשו שימוש מרוסן, ומובחן באמצעי ההתגוננות, והמנע שעמדו לרשותם".

עוד נמסר כי "העלאת המורל" שאוזכרה בפקודת המבצע, הוסברה בעדויות ובהליך החס"מ, כמכוונת להגברת אמונתם של לוחמי שב"ס ביכולתם לבצע משימות חיפוש, ומשימות אחרות במתקן הכליאה, וזאת חרף התנגדות האסירים לפעולות אלה".

עו"ד דן אסן, המייצג את משפחת אשקר בתביעת הנזיקין לבית המשפט המחוזי, סירב להתייחס לדברים. יש לציין כי רק לפני כחודשיים הסתיים בבית המשפט העליון מאבק משפטי מקביל: עו"ד סמדר בן נתן - שניהלה מטעם המשפחה את ההליך לחקירת נסיבות המוות - הצליחה לקבל לידיה את מרבית צילומי הווידאו שתיעדו את האירוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ