שני ספרים נדירים נגנבו מהספרייה הלאומית

פרקליטות המדינה הגישה כתבי אישום נגד שני תושבי ירושלים בחשד שגנבו ספרים בשווי עשרות אלפי דולרים על ידי החלפת הכריכה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה אתמול לבית המשפט השלום בירושלים, כתב אישום נגד שניים מתושבי העיר בחשד שגנבו ספרים נדירים מהמאה ה-18 בשווי עשרות אלפי דולרים מהספרייה הלאומית. לפי כתב האישום, שהגישה עו"ד גלית שוהם מטעם הפרקליטות, השניים גנבו את הספרים תוך שימוש במסמכים מזויפים.

השניים, ישראל פינטו (26) ויקותיאל ברקמן (23), תושבי ירושלים, מואשמים בכך שבמאי 2009 הם באו לספרייה וניגשו לאולם גרשום שלום, שם מצוי אוסף ספרי היהדות והקבלה של הספרייה. חלק גדול מהספרים באוסף נחשבים לנדירים ויקרים. כדי לקבל היתר עיון בספרייה יש צורך להציג המלצות. השניים הציגו המלצות ממכוני מחקר תורניים וכן המלצות אישיות מבעלי תפקידים כביכול באותם מוסדות. על פי כתב האישום, ההמלצות היו מזויפות.

השניים ביקשו לעיין בספר "מאור עיניים" של רבי מנחם נחום הירש מצ'רנוביל. מדובר בספר חידושי תורה ומדרשים שהודפס ב-1798 ושוויו בשוק האספנות מוערך בעשרות אלפי דולרים. הם קיבלו את הספר לעיון אך השיבו לספרנים ספר אחר עם מספר סידורי דומה ואת "מאור עיניים" לקחו עמם.

שבוע לאחר מכן שבו השניים לספרייה, הפעם הם ביקשו את הספר "קדושת לוי" מאת רבי לוי יצחק בן מאיר מברדיצ'ב, שהודפס גם הוא ב-1798. גם ספר זה מוערך בעשרות אלפי דולרים ונשמר בארון הספרים הנדירים בספרייה. הפעם הם השיבו לספרנים את כריכת הספר אך בתוכה הם הכניסו דפי ספר אחר ואת דפי הספר המקורי הם גנבו.

הנהלת הספרייה גילתה את דבר הגניבה והגישה תלונה למשטרה. פינטו וברקמן נתפסו לאחר שזוהו במצלמות האבטחה של הספרייה. אולם הספרים הגנובים טרם אותרו וככל הנראה כבר נמכרו.

סעיפי האישום נגד פינטו וברקמן כוללים עבירות של זיוף בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות וגניבה. "במעשיהם המפורטים לעיל", נכתב בכתב האישום, "השתמשו במסמך מזויף בכוונה לקבל באמצעותו דבר בנסיבות מחמירות, קיבלו דבר בנסיבות מחמירות וכן גנבו דבר עם ערך מדעי והיסטורי", נכתב.

לפי כתב האישום, "הנסיבות המחמירות באות לידי ביטוי בתחכום, שיטת הפעולה, בשווי הכספי הגבוה של הספר הנדיר ובערכו ההיסטורי והמדעי וכן בריבוי העבירות".

בספרייה הלאומית מצביעים על כך שבשנתיים האחרונות, במסגרת חידוש פני הספרייה, השקיעו סכומים גדולים בשיפור מערכת המעקב והאבטחה בספרייה כדי למנוע מקרים של גניבת ספרים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ