חגי עמיר, אחיו של רוצח רבין, ישתחרר היום מהכלא

עמיר ריצה את מלוא מאסרו, 16.5 שנים על קשירת קשר לרצח. משפחתו, פעילי ימין והפגנה של השמאל יקבלו את פניו. הוא מעולם לא הביע חרטה על מעשיו

עוז רוזנברג
יניב קובוביץ ורויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג
יניב קובוביץ ורויטל בלומנפלד

חגי עמיר - אחיו של רוצח ראש הממשלה יצחק רבין, יגאל עמיר - ישתחרר הבוקר (שישי) מכלא איילון שבו הוחזק בבידוד 16 שנים וחצי. עמיר, בן 44, ריצה את כל עונשו על עבירות קשירת קשר לרצוח את רבין, קשירת קשר לרצוח שוטרים פלסטינים ואחזקת אמצעי לחימה. שחרורו אמור היה להיות בשבת, אבל הוקדם ביום.

כוחות משטרה יאבטחו את יציאתו מהכלא, שכן צפויים לבוא לשם פעילי ימין ופעילי שמאל, שיפגינו נגד השחרור. ביציאה מהכלא צפויים להמתין גם בני משפחה של עמיר, שייקחו אותו לאחד ההתנחלויות ביהודה ושומרון. שם, בחיק המשפחה, הוא מתכוון לעשות את השבת.

בשיחות שניהל חגי עמיר עם מקורביו בימים האחרונים, רגע לפני השחרור, הוא הדגיש שאינו מצטער על רצח ראש הממשלה. לדבריהם, הוא אמר שהוא סבור עדיין שהמעשים היו "חיוניים למנוע שפיכות דמים", בשל כוונת רבין להוציא לפועל את הסכם אוסלו ב'. עוד אמר כי עצם העובדה שכל ראשי הממשלה שעלו לשלטון בישראל לאחר הרצח לא הוציאו את התוכנית לפועל, היא חיזוק לצדקת העבירות שבגללן ישב בכלא.

עמיר בבית המשפט המחוזי בת"א ב-2008. בני משפחתו יקחו אותו להתנחלות בגדה ושם יבלה את השבתצילום: מוטי קמחי

מלכתחילה אמור היה עמיר לשבת 16 שנים בכלא. אבל במרוצת המאסר, בשנת 2006, הוא נשפט גם על איום ברצח ראש הממשלה דאז אריאל שרון. בשנת 2004 ביקש עמיר מסוהרים בכלא אשמורת לחייג לבני משפחה שלו. הסוהרים טענו שאין מענה בצד השני של הקו, והוא השיב להם שבטלפון אחד הוא יכול לגרום לרצח ראש ממשלה, ושאל אם הם מפחדים שירצח את שרון. שנתיים לאחר מכן הורשע באיום ברצח.

לכל אורך המאסר הוחזק עמיר בתא לבדו, באגף הפרדה שכולל כמה תאים כאלה. עד לפני שלוש שנים הורשה להחזיק בתאו טלוויזיה ולבקר את אחיו יגאל, פעם בשלושה חודשים. עדיין לא ברור אם יורשה לבקרו כשיהיה אדם חופשי. בשירות בתי הסוהר אומרים כי יבחנו כל בקשה כזאת, אם תוגש, בכפוף לתנאי המאסר של יגאל עמיר.

משפחת עמיר לא הסתירה את אושרה הגדול ערב שחרורו. אמיתי, בן 25, אחיו הצעיר של חגי עמיר, סיפר ל"הארץ" על התרגשות גדולה במשפחה. הוא שיתף עם חבריו בפייסבוק באושרה של המשפחה. "מדהים שהרגע הזה מגיע. הייתי בן 9 כשלקחו אותו השוטרים, שאלתי אותם מתי מחזירים אותו הביתה והם אמרו לי מחר הוא כבר יהיה בבית. מאז עברו 16.5 שנים. 16.5 שנים של בידוד אכזרי, נטול זכויות בסיסיות, בדיחה שזרק לסוהר על אריק שרון הפכה במהרה לאיום על חיי רה"מ ותוספת מגוחכת של חצי שנה למאסרו. מחבלים, רוצחי ילדים שישבו לידו שוחררו בהינף יד. רצו שיישבר, רצו שיאבד שפיותו אבל הוא נשאר חזק. שבוע של פרפרים בבטן מגיע לקצו בקרוב, אין מלים לתאר את האושר הזה. כעת, חסר רק חלק אחד כדי להשלים את הפאזל המשפחתי. גם הרגע הזה יגיע".

נועה רוטמן, נכדתו של יצחק רבין, כתבה בדף הפייסבוק שלה: "חגי עמיר משתחרר מחר מהכלא. ככה זה בדמוקרטיה. אני יודעת. אבל מה לעשות? הלב לא רציונאלי. הוא שורף. וביום כזה במיוחד. שורף לחיות על האדמה הזאת, שאני כל כך אוהבת". היא זכתה לתגובות אוהדות רבות.

שחרור עמיר מתקבל ברגשות מעורבים בשכונת נווה עמל בהרצליה, מקום מגורי הוריו ומגוריו לפני כניסתו לכלא. "אני לא רוצה להעלות על דל שפתיי את שם המשפחה הזאת", אמר אמש אחד משכניה של משפחת עמיר. פעילי נוער מפלגת העבודה בעיר אומרים שיקיימו הפגנות סוערות מחוץ לבית, עם שובו של עמיר. "אחרי הרצח עשינו הפגנה מול בית ההורים כמעט כל השבוע, ועכשיו נחדש פעילותנו", אמר מוטי כהן, מזכיר סניף הרצליה של מפלגת העבודה.

בהפגנה צפויים לעמוד נציגי המשמרת הצעירה של המפלגה עם שלטים המוחים על שחרור עמיר. "גם אם המשפחה לא תהיה, אנחנו נפגין. זה עניין סמלי, עניין של מחאה שלנו כמפלגת העבודה וגם כתושבים מהרצליה", אמרה מיכל זילברברג, מהמשמרת הצעירה. "אנחנו לא נשכח ולא נסלח - הוא אמנם ריצה את מלוא עונשו ולא קיבל הקלות, אבל אנחנו נעמוד ונזכיר את המעשה כל שנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ