חברת מקינזי: תחנות המשטרה לא מספקות מענה הולם לתושבים

בדיקה חיצונית קבעה כי בתחנות העירוניות אין די שוטרי סיור וניידות שיטפלו בבעיות בשטח. במשטרה מאשימים את האזרחים באדישות למצב

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים58
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

משטרת ישראל לא שומרת על יחס מאוזן בין מספר השוטרים הפועלים בשטח לגודל האוכלוסייה, ואינה מתאימה את פריסת כוחותיה לעלייה במספר התושבים. כך עולה ממסקנות הבדיקה של חברת הייעוץ מקינזי, שבחנה בחודשים האחרונים את פעילות המשטרה והגישה את מסקנותיה למפכ"ל ולשר לביטחון הפנים. הבדיקה קבעה כי עיקר הבעייתיות בפעולת המשטרה נעוץ בתפקוד התחנות המקומיות, בשל מיעוט השוטרים וניידות הסיור שאינו עונה על צורכי התושבים.

בישראל יש כיום 0.317 שוטרים בממוצע לכל 1,000 תושבים, בעוד שבמדינות ה-OECD עומד הממוצע על 0.324 שוטרים ל-1,000 תושבים. אחת הערים שבה בולט הפער בין גודל האוכלוסייה למספר השוטרים בשטח היא אשדוד, בה מתגוררים כ-250,000 איש. תחנת אשדוד אחראית לביטחון תושבי העיר והמושבים שבסביבותיה, ומונה כיום 164 שוטרים. התקן מחייב אמנם 180 שוטרים, אך בשל בעיות תקציביות לא הוקצו לתחנה שוטרים נוספים. בתחנה פועלים 70 שוטרי סיור בלבד, הנדרשים לתת מענה ליותר מ-200 פניות של אזרחים מדי יום. בתחנה פועלות שש ניידות בלבד, כך שאם מתרחשים בתחום השיפוט שלה אירועים חריגים שמצריכים יותר מניידת אחת עשויים התושבים להישאר ללא מענה.

ראש העיר אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי, העריך כי המחסור בשוטרים בעיר עלול לגרום לבסוף להפרעה קשה לסדר הציבורי. "הקמנו את 'הביטחון המשולב', גוף הכולל פקחים המסייעים למשטרה, אך כעת נראה שזו היתה טעות כי לא שולחים אלינו שוטרים חדשים, בהתאם לקצב גידול האוכלוסייה", הוסיף לסרי, "כיום בונים באשדוד תחנת משטרה גדולה, ואנו מצפים שיגיעו אליה שוטרים רבים ויופנו אליה תקנים חדשים".

גם תחנת ראשון לציון, האחראית לביטחונם של 350,000 תושבים, סובלת ממחסור בשוטרים. רק 70 שוטרי סיור ושש ניידות פועלים בה ונדרשים לתת מענה לכ-250 פניות ביום. בחולון, המונה 200,000 תושבים, פעלה בעבר תחנת משטרה אך היא הפכה בשנים האחרונות לבית ספר לשוטרים. "המצב הזה הוא בגדר הפקרות", אמר ראש העיר חולון מוטי ששון, "במחוז תל אביב החליטו שיהיה לנו מרחב, שנמצא בבת ים, אך את התחנה שלנו הפכו לבית ספר לשוטרים".

באלעד, בה מתגוררים 40,000 תושבים, קיימת נקודת משטרה המאוישת על ידי שוטר אחד ומתנדבים, ואין בה ניידת כלל. בתוך הערים הערביות, בהן טירה וקלנסוואה, המצב אף קשה יותר, משום שאין בהן נוכחות משטרתית מלבד פעולות יזומות ונקודתיות נגד הפשיעה. עם זאת, סמוך לערים יש תחנות משטרה אזוריות הנותנות מענה לתושביהן.

גורם בכיר במשטרה הפנה אצבע מאשימה דווקא כלפי האזרחים, המגלים חוסר מודעות ולעתים אף אדישות לאפשרות שהמשטרה לא תמיד תהיה זמינה עבורם. "אם מחר ינחת גראד ברחובות כל התושבים ייצאו לרחוב כדי שהמדינה תציב להם כיפת ברזל", אמר, "העובדה שלתושב רחובות או כל עיר אחרת יש סיכוי להידקר בידי שיכור, להירצח, להיאנס או להישדד לא מעניינת אותו ברמה שתוציא אותו לרחוב כדי לדרוש שיוסיפו שוטרים". הדיון על אודות המנגנון המינהלתי המנופח במשטרה מתקיים שנים רבות, ובמרכזו הקריאה להעביר שוטרים מהמשרדים לשטח. כיום, לאחר שהמפכ"ל יוחנן דנינו ביצע קיצוץ של כעשרה אחוזים בתקנים במטה, נראה כי גם מהלך זה לא שיפר את המצב. חלק מהתקנים הופנו להקמת מחוז חוף, שפוצל ממחוז הצפון. שוטרי המטה לא הוצאו לשטח ולא הופנו לתגבור התחנות ברחבי הארץ, אלא עברו לשמש בתפקידי מטה במחוז החדש.

מלבד זאת, במשטרה משרתים כיום 3,000 שוטרים העוסקים בפעילות ביטחונית ולא בתפקידי שיטור, בין היתר בימ"מ וביחידות הפועלות בגבול עם מצרים ובשטחי יהודה ושומרון. המשטרה הסכימה לכך שאנשיה ישרתו בתפקידים אלה בין השאר משום שמשרד הביטחון מממן חלק מהעסקתם וכך הם לא נכללים בתקציב המשטרה.

במשטרה נטו בשנים האחרונות להניח כי מעצרים מתוקשרים של ראשי ארגוני הפשיעה בישראל הם שיקנו תחושת ביטחון לאזרחים. כך בתקופת המפכ"ל הקודם, דודי כהן, הוקמה יחידת להב 433 בניסיון להילחם בפשע המאורגן, וגויסו אליה כ-1,000 שוטרים. היחידה אמנם רשמה הישגים כשעצרה כמה ראשי ארגונים, אך בכירים במשטרה סבורים שעליה לעבור שינוי מבני. לדבריהם, לא ייתכן מצב שבו ביחידה משרתים מספר שוטרים זהה לאלה המשרתים בתחנות בראשון לציון, באשדוד, בנתניה, בפתח תקווה ובכפר סבא גם יחד. המפכ"ל דנינו הבין את הצורך וכבר הורה להעביר מהיחידה 200 שוטרים, אך לתפקידים שאינם בשטח.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ