אחרי 16.5 שנים בכלא: חגי עמיר, אחיו של רוצח רבין, השתחרר מהכלא

משפחתו, פעילי ימין וכ-40 אנשי שמאל קיבלו את פניו. מזכ"ל מרצ: "בכל רגע בחיים נזכיר לו את מה שעשה". נועם פדרמן: "נעשה מסיבה. נקבל אותו בחום"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חגי עמיר - אחיו של רוצח ראש הממשלה יצחק רבין, יגאל עמיר - השתחרר הבוקר (שישי) מכלא איילון שבו הוחזק בבידוד במשך 16 שנים וחצי. עמיר, בן 44, ריצה את כל עונשו על עבירות קשירת קשר לרצוח את רבין, קשירת קשר לרצוח שוטרים פלסטינים ואחזקת אמצעי לחימה. שחרורו אמור היה להיות בשבת, אבל הוקדם ביום.

כוחות משטרה אבטחו את יציאתו מהכלא, בעקבות הגעתם של הוריו ופעילי ימין ושמאל. כ-40 פעילי מרצ ותנועת הנוער העובד והלומד שקראו קריאות נגד השחרור. כמה מהפעילים אמרו לקרובי משפחתו של עמיר כי "אנחנו עוד נמחק לכם את החיוך מהפנים". בני המשפחה צפויים לקחת אותו לאחת ההתנחלויות ביהודה ושומרון. שם, בחיק המשפחה, הוא מתכוון לעשות את השבת.

דרור מורג, מזכ"ל מרצ אמר הבוקר: "אנחנו כאן כדי למנוע את יגאל עמיר הבא. צריך לזכור שהאיש לא מתחרט ולא מתנצל על מעשיו גם היום. יש מאחוריו גם אנשים שמאמינים בו ורבנים שתומכים בו. עדיין לא נפרע החוב שלו לחברה. הוא לא רצח רק ראש ממשלה, הוא רצח דמוקרטיה שלמה. אנחנו כאן ונמשיך להיות כאן כדי להזכיר לו בכל רגע בחיים את מה שהוא עשה".

אייל מאוטנר מהנוער העובד והלומד אמר ל"הארץ" כי "היום זה יום עצוב לדמוקרטיה הישראלית. יום שבו אחרי 16.5 שנים משתחרר מי שקשר קשר לרצוח את רבין. במשך כל התקופה הזאת הוא לא הביע חרטה על המעשה של אחיו. אנו יוצאים נגד כל אותם אנשים שמחבקים את חגי עמיר. אנו מבקשים להזכיר לכולם שחגי עמיר ואחיו הם לא עשבים שוטים, יש היום אנשים רבים שהתפישה האידיאולוגית הקיצונית שלהם שמה את הדת וההלכה לפני הדמוקרטיה". 

שלמה עמיר, אביהם של חגי ויגאל, בכניסה לכלא איילוןצילום: מוטי מילרוד

פעיל הימין נועם פדרמן שהתעמת עם פעילי השמאל אמר כי "מגיע לבחור להשתחרר. מגיע לו מזל טוב. חגי עמיר לא עשה שום דבר. מדינת ישראל לא יכלה להשלים עם העובדה שיגאל עמיר עשה את זה לבד וחיפשו אחרי מחתרת. חגי לא עשה שום דבר, הוא אפילו לא ידע שעומדים להרוג את ראש הממשלה".

פדרמן המשיך ואמר כי "רבין גרם לרצח אלפי יהודים. אני לא בעד רצח אבל בטח שגם היום אני לא מזיל עליו דמעה. אנו נעשה לו מסיבת שחרור מהכלא ונקבל אותו בחום. כל מי שעומד בעד שחרור הרוצח ברגותי, אבל שזה נוגע לעמיר, פתאום הדמוקרטיה כבר לא חשובה. זה הכל צביעות".

עורך דין אריאל עטרי המייצג את חגי עמיר אמר בתגובה לשחרורו כי "משסיים לרצות את עונשו, חגי עמיר הוא אזרח שווה זכויות וחבל שכל המתבטאים נגד שחרורו אינם משכילים להפנים זאת. במשטר דמוקרטי זכאי כל אדם להשמיע את דעותיו גם כשהן מקוממות אחרים, בשונה מהמצב במשטרים אפלים. זוהי מהותו של חופש הביטוי. עם זאת, ראוי לציין שמול מחזיקי השלטים הספורים שהמתינו לחגי – הציבור הרחב עוטף את בני משפחת עמיר בחום ובתמיכה רבים".

בשיחות שניהל חגי עמיר עם מקורביו בימים האחרונים, רגע לפני השחרור, הוא הדגיש שאינו מצטער על רצח ראש הממשלה. לדבריהם, הוא אמר שהוא סבור עדיין שהמעשים היו "חיוניים למנוע שפיכות דמים", בשל כוונת רבין להוציא לפועל את הסכם אוסלו ב'. עוד אמר כי עצם העובדה שכל ראשי הממשלה שעלו לשלטון בישראל לאחר הרצח לא הוציאו את התוכנית לפועל, היא חיזוק לצדקת העבירות שבגללן ישב בכלא.

חגי עמיר משתחרר מהכלא, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

מלכתחילה אמור היה עמיר לשבת 16 שנים בכלא. אבל במרוצת המאסר, בשנת 2006, הוא נשפט גם על איום ברצח ראש הממשלה דאז אריאל שרון. בשנת 2004 ביקש עמיר מסוהרים בכלא אשמורת לחייג לבני משפחה שלו. הסוהרים טענו שאין מענה בצד השני של הקו, והוא השיב להם שבטלפון אחד הוא יכול לגרום לרצח ראש ממשלה, ושאל אם הם מפחדים שירצח את שרון. שנתיים לאחר מכן הורשע באיום ברצח.

לכל אורך המאסר הוחזק עמיר בתא לבדו, באגף הפרדה שכולל כמה תאים כאלה. עד לפני שלוש שנים הורשה להחזיק בתאו טלוויזיה ולבקר את אחיו יגאל, פעם בשלושה חודשים. עדיין לא ברור אם יורשה לבקרו כשיהיה אדם חופשי. בשירות בתי הסוהר אומרים כי יבחנו כל בקשה כזאת, אם תוגש, בכפוף לתנאי המאסר של יגאל עמיר.

משפחת עמיר לא הסתירה את אושרה הגדול ערב שחרורו. אמיתי, בן 25, אחיו הצעיר של חגי עמיר, סיפר ל"הארץ" על התרגשות גדולה במשפחה. הוא שיתף עם חבריו בפייסבוק באושרה של המשפחה. "מדהים שהרגע הזה מגיע. הייתי בן 9 כשלקחו אותו השוטרים, שאלתי אותם מתי מחזירים אותו הביתה והם אמרו לי מחר הוא כבר יהיה בבית. מאז עברו 16.5 שנים. 16.5 שנים של בידוד אכזרי, נטול זכויות בסיסיות, בדיחה שזרק לסוהר על אריק שרון הפכה במהרה לאיום על חיי רה"מ ותוספת מגוחכת של חצי שנה למאסרו. מחבלים, רוצחי ילדים שישבו לידו שוחררו בהינף יד. רצו שיישבר, רצו שיאבד שפיותו אבל הוא נשאר חזק. שבוע של פרפרים בבטן מגיע לקצו בקרוב, אין מלים לתאר את האושר הזה. כעת, חסר רק חלק אחד כדי להשלים את הפאזל המשפחתי. גם הרגע הזה יגיע".

נועה רוטמן, נכדתו של יצחק רבין, כתבה בדף הפייסבוק שלה: "חגי עמיר משתחרר מחר מהכלא. ככה זה בדמוקרטיה. אני יודעת. אבל מה לעשות? הלב לא רציונאלי. הוא שורף. וביום כזה במיוחד. שורף לחיות על האדמה הזאת, שאני כל כך אוהבת". היא זכתה לתגובות אוהדות רבות.

שחרור עמיר מתקבל ברגשות מעורבים בשכונת נווה עמל בהרצליה, מקום מגורי הוריו ומגוריו לפני כניסתו לכלא. "אני לא רוצה להעלות על דל שפתיי את שם המשפחה הזאת", אמר אמש אחד משכניה של משפחת עמיר. פעילי נוער מפלגת העבודה בעיר אומרים שיקיימו הפגנות סוערות מחוץ לבית, עם שובו של עמיר. "אחרי הרצח עשינו הפגנה מול בית ההורים כמעט כל השבוע, ועכשיו נחדש פעילותנו", אמר מוטי כהן, מזכיר סניף הרצליה של מפלגת העבודה.

Read this article in English: Hagai Amir, brother and accomplice of Rabin's assassin, released from prison

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ