נערים בבאר שבע רצחו אדם שביקש מהם לשמור על השקט

יניר יגנה ויניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה ויניב קובוביץ

אב לשניים מבאר שבע נרצח אתמול לפנות בוקר לאחר שהעיר לקבוצת צעירים, שהרעישה מתחת לחלון ביתו. לרצח קדמו כמה שיחות טלפון של אזרחים למוקד המשטרה, אולם במשטרה טוענים כי שוטרים שבאו למקום, לא הבחינו בדבר. אמש המשיכה המשטרה לחפש אחר שלושה נערים ונערה, החשודים במעורבות ברצח.

גדי ויכמן, בן 36, נרצח בדקירות סכין בפלג גופו העליון, לאחר שביקש מהצעירים להפסיק את הרעש. אלמנתו מיכל סיפרה ל"הארץ" על שהתרחש: "הייתי לבד, בעלי לא היה בבית. שמעתי רעש וקללות. הזמנתי משטרה, הם אומרים שבאה ניידת אבל היא לא באה. ב-00:30 בעלי חזר, הילדים שלי התעוררו בגלל הרעש. הוא ניסה להשכיב אותם, אבל הם התעוררו והוא ירד כדי לבקש (מהצעירים) שיהיו בשקט".

"ראיתי את הכל מהמרפסת, הנער שדקר אותו, קילל גם אותי", סיפרה. "הוא הגיע אליו בהליכה מהירה, נגח לו בראש ודקר אותו. ראיתי אותו משתטח, תופס את הבטן וקורס. קראתי לו מהמרפסת ‘גדי, בוא הביתה'. התקשרתי לשכנים ונתתי להם את הילדה שלי. ירדתי אליו למטה, והוא נשם שתי נשימות אחרונות וזהו".

מהמשטרה נמסר כי בשעה 00:15 ו-00:18 התקבלו שתי תלונות מאזרחים על רעש. ניידת נשלחה לאזור, אולם השוטרים לא מצאו דבר. הם דיווחו על כך למוקד ועזבו את המקום. לאחר כשעתיים התקבלו שתי שיחות טלפון נוספות, שדיווחו על קטטה ודקירות. השוטרים באו בתוך כמה דקות, ומצאו את ויכמן ללא רוח חיים.

אחד השכנים סיפר כי זו לא הפעם הראשונה שיש רעש בלילות. "היו כמה פעמים שהזעקנו משטרה כדי להרגיע את הרוחות ולמנוע הפרעות". שכן אחר סיפר: "אנחנו נתקלים בזה כל הזמן, במיוחד בקיץ. הנערים מצוידים באלכוהול ועושים רעש. ברגע שהם רואים את המשטרה מגיעה, הם בורחים ואז חוזרים. לפעמים אנחנו מחכים שהם יפסיקו את הרעש, ולפעמים אנחנו מעירים להם. זה פשוט לא יכול להיות שבני נוער ישתו אלכוהול בפארקים פה. צריכה להיות אכיפה הרבה יותר נוקשה. חייבים לשים לזה סוף".

מנהל סיירת ההורים בעיר, שלמה בן-שושן, סיפר כי "עד השעה 01:30 היתה סיירת הורים ברחוב, במקום האירוע, ולא ראינו כלום. זה מצער שאנחנו מתעוררים לאירוע שכזה, אבל הכתובת היתה על הקיר. הנערים הבעייתים כבר לא הולכים לפארקים העירוניים כי שם הכל מכוסה במצלמות אבטחה". לטענתו, בתקופה האחרונה חלה ירידה בנפח הפעילות של המשטרה בעיר, והתגברו מקרי השתייה החריפה והאלימות ברחובות.

מפקד תחנת משטרת באר שבע, ניצב-משנה תומר בדש, הכחיש תחילה את טענתה של ויכמן, שלפיה פנתה למשטרה והתלוננה על התנהגות הצעירים. לדבריו, שתי התלונות שהתקבלו בעניין הרעש באו משני אזרחים שאינם קשורים לקורבן או למשפחה, ופרט להן לא היו שיחות נוספות עד לרצח. ויכמן הציגה מנגד צילום של צג הטלפון שלה, המוכיח כי שיחה כזו אכן התקיימה - דקות ספורות לפני הרצח. בעקבות זה חזרה המשטרה ובדקה את גרסתה, ומצאה כי השיחה נרשמה במוקד המשטרה.

בדש טען כי "יש עשרות אירועים של הקמת רעש בסופי שבוע. באותו הלילה היו 40 אירועים כאלה". במסיבת עיתונאים שכינס אמר: "אנו משתתפים בצערם של בני המשפחה. זהו אירוע טראומטי. אנו נעשה הכל כדי להגיע לחקר האמת ולתפוס את החשודים. מאתמול בסביבות השעה 02:15 (אחרי הרצח - י"י) אנו מבצעים עשרות פעולות חקירה. כל האמצעים מופנים לאיתור מבצעי הרצח".

מפקד תחנת באר שבע ביקש להעביר מסר גם להורים: "הם צריכים להיות אחראים לילדים שלהם". הוא דחה את הטענות שלפיהן בחודשים האחרונים חלה ירידה בנפח הפעילות של המשטרה, ואמר כי "באותו הערב היה תגבור של ניידות משטרה. ההתנהלות שלנו היתה מסודרת ויסודית". בדש סירב להשיב לשאלה אם השוטרים יצאו מהניידת. "השוטרים ערכו סריקה באזור ולא מצאו כל דבר חריג", אמר. ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', אמר כי "מדובר ברצח מזעזע שאסור לעבור עליו לסדר היום". הוא סיפר כי שוחח עם מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, וביקש ממנו לתגבר כוחות במוקדים המועדים לפורענות.

במשטרת ישראל ציינו אתמול כי השנה חלה ירידה במספר מקרי הרצח לעומת השנה שעברה. מתחילת השנה נרצחו 34 אזרחים, לעומת 50 בתקופה המקבילה אשתקד. הקושי בהשוואה זו נובע מכך שהמשטרה אינה מבחינה בין מקרי חיסול של עבריינים או רצח בתוך המשפחה - שאותם קשה יחסית למנוע - לבין מקרים של רצח בעקבות ויכוח או קטטה, שניתן אולי למנוע או לצמצם באמצעות הרתעה ונוכחות משטרתית.

לפי דו"ח של חברת מקינזי, שבדקה את עבודת המשטרה בחודשים האחרונים, הבעיה העיקרית של משטרת ישראל נוגעת ליכולת המענה לקריאות נקודתיות מצד התחנות המקומיות. החברה מציינת כי ב-20 השנים האחרונות, הוכפל מספר התושבים במרבית הערים הגדולות - אך מספר השוטרים נותר כפי שהיה.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי חודדו ההנחיות בכל הנוגע לטיפול בתלונות בחודשי הקיץ, "בדגש על מוקדי הבילוי והמתחמים הציבוריים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ