היועמ"ש שוקל להעמיד לדין את בכרי ומקריני "ג'נין ג'נין"

מנגד, במשרד המשפטים יש החוששים כי שימוש בכלי פלילי למניעת הקרנת הסרט יהווה פגיעה בחופש הביטוי ויעורר ביקורת בינלאומית נגד ישראל

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, יכריע בקרוב אם להורות על העמדתו לדין פלילי של מוחמד בכרי בגין סרטו "ג'נין ג'נין". בסרט הוצגו חיילי צה"ל שלחמו במבצע חומת מגן כמי שביצעו פשעי מלחמה במחנה הפליטים ג'נין.

בדיון מיוחד שכינס וינשטיין השבוע בעניין, נדונה האפשרות להעמיד לדין את בכרי על סרטו וכן האפשרות להעמיד לדין גם את כל מי שסייע לו בהקרנת הסרט בציבור. בדיון המיוחד השתתפו פרקליט המדינה משה לדור, הפרקליט הצבאי הראשי תא"ל דני עפרוני, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי ונציגי הלוחמים: עופר בן נתן ויונתן ואן קספל וכן עורך דינם בתביעה האזרחית על הוצאת הדיבה שניהלו נגד בכרי, אמיר טיטונוביץ.

בדיון ביקשו הלוחמים כי וינשטיין יורה על העמדתו לדין של בכרי, על פי סעיף 6 בחוק איסור לשון הרע, לפיו המפרסם לשון הרע בכוונה לפגוע, דינו שנת מאסר. לטענת הלוחמים, פסק הדין בבית המשפט העליון שלמעשה דחה באופן סופי את תביעת הדיבה שהגישו נגד בכרי, עלול לשמש לו "רישיון", כהגדרתם, להמשיך ולהקרין את הסרט וכי יש להשתמש בכלי הפלילי ככלי המרתיע מפני המשך הפצת הדיבה. לחלופין ביקשו הלוחמים כי ייעשה שימוש בסעיף לעתיד, והוא יחול על בכרי ועל כל מי שיסייע לו להקרין את הסרט ברבים.

עד עתה נמנעו בפרקליטות להגיש כתבי אישום מכוח סעיף זה בחוק איסור לשון הרע, לנוכח המשמעות הרחבה של צעד כזה על חופש הביטוי. היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז, התנגד להעמדה לדין על סמך סעיף זה, למרות שהסתייג באופן נחרץ מהדברים שיוחסו לחיילי צה"ל בסרט.

בכרי בדיון על תביעת הדיבה שהוגשה נגדו בבית המשפט העליוןצילום: תומר אפלבאום

עמדת אנשי הפרקליטות בדיון היתה כי שימוש במשפט הפלילי כדי למנוע את הקרנת הסרט עלולה לעורר ביקורת על ישראל בזירה הבינלאומית ויצירת עניין מחודש בסרט ולאו דווקא להרתיע את בכרי מהקרנתו.

תביעת הדיבה נגד בכרי הוגשה על ידי קבוצת חיילים שהשתתפו במבצע, למרות שאינם נראים או מוזכרים בסרט. בית המשפט המחוזי בפתח תקווה קבע ב-2008 שבכרי אכן הוציא את דיבתם של החיילים, אולם אין להקנות לציבור הכללי של לוחמי צה"ל שהשתתפו בקרב זכות תביעה בגין לשון הרע בשל הסרט. אז נקבע שלנוכח העובדה שמאות חיילים השתתפו במבצע, אין חשש שהאדם הסביר יחשוב כי הסרט מתייחס לכל חייל וחייל שהשתתף בו.

ביולי בשנה שעברה דחו שופטי בית המשפט העליון את ערעור הלוחמים בג'נין נגד בכרי, ואישרו את פסק דינו של בית המשפט המחוזי. השופטים קבעו כי אמנם הדברים בסרט מקוממים, אולם אין לקשור את הלוחמים שהגישו את התביעה למעשים המיוחסים בסרט יותר מאשר לכל חייל אחר שלקח חלק בלחימה.

הד"ר דוד צנגן, ששימש כרופא בחטיבה בזמן הלחימה בג'נין, מקדם בימים אלו תיקון לחוק איסור לשון הרע, כך שייקבע כי המוציא דיבת חיילי צה"ל או המדינה מתוך כוונה לדה-לגיטימציה, באופן מכוון, יחויב בפיצוי כספי. לדברי צנגן, "המוטיבציה לכך היא כדי להרתיע את בכרי ודומים לו, שהחוק במתכונת הקיימת לא מאפשר להרתיע אותם. צריך להציב גדר מפני מי ששולחים טיל כדי לפגוע בקיומה של המדינה ובלגיטימית שלה". כדי שהדבר ייעשה בצורה זהירה, מציע צנגן כי היועץ המשפטי לממשלה יבחן ויבחר את המקרים המתאימים שבהם יופעל התיקון ברוח הזאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ