18 שנות מאסר לרמי סבן, שהפעיל רשת בינלאומית לסחר בנשים למטרות זנות

עונשי מאסר כבדים וקנסות של עשרות אלפי שקלים הוטלו גם על שותפיו לסחר בנשים, האחים דוד ויעקב מוראידי ושמואל מלכה

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר אתמול 18 שנות מאסר בפועל על רמי סבן, שהפעיל רשת בינלאומית להברחת נשים לישראל כדי להעסיקן בזנות, בפרשה שהוגדרה על ידי השופטים כפרשת הסחר בנשים הגדולה בתולדות המדינה.

סבן הורשע בסרסרות, החזקת מקום לשם זנות, קשירת קשר לביצוע פשע, זיוף מסמכים והלבנת הון. בית המשפט קבע כי סבן ישלם 15 אלף שקלים לכל אחת מ-13 הנשים שהתלוננו נגדו, וגזר עליו במקביל קנס בסך 150 אלף שקל. עונשים חמורים נגזרו גם על שותפיו דוד מוראידי, שנשלח לעשר שנות מאסר בפועל, בנוסף לפיצוי של 10 אלף שקל למתלוננות וקנס של 100 אלף שקל; אחיו, יעקב מוראידי, שנשלח לשש שנות מאסר, בנוסף לפיצוי של 5,000 שקלים למתלוננות וקנס של 60 אלף שקל; ושמואל מלכה, שנשלח לשלוש שנות מאסר בפועל, בנוסף לפיצוי של 15 אלף שקל למתלוננות וקנס של 20 אלף שקל.

"תמנון שזרועותיו בכל שלב בסחר", הגדיר השופט חאלד כבוב את סבן, שהפעיל מערך שלם לטובת סחר בנשים, ממנו גרף רווחים של מיליוני שקלים יחד עם שותפיו. מגזר הדין עולה כי סבן ושותפיו הבריחו לארץ נשים ממדינות חבר העמים לשעבר שסבלו ממצוקה כלכלית, חלקן בטענות שווא, הטיסו אותן למצרים, והבריחו אותן לישראל דרך סיני במטרה למוכרן לזנות. עם כניסתן לישראל נלקחו מהן דרכוניהן, וניתנו להן תעודות זהות מזוייפות.

הנשים הוחזקו בדירות נעולות עם שמירה מוקפדת, כאשר נהגים ששכר סבן הסיעו אותן ממקום עבודה אחד לאחר. הצוות החזיק בנוסף גם בדירות ששימשו כמכוני ליווי. בגין שרותיהן, קיבלו הנשים סכומים מזעריים, ועבדו תחת איומים.

כבוב הסביר את החלטתו לגזור ענישה חמורה על הנאשמים כשאמר כי "לא ראינו תיק אחד שמשתווה בחומרתו לפעילותו של סבן". לדבריו, "מדובר במקרה חריג ויוצא דופן של נאשם שעמד בראש הפירמידה של פעילות עבריינית, מכוערת ובזויה ... קצרות המילים כדי לתאר את הציניות והאדישות שבה נהגו הנאשמים וסבן בראשם בנשים", הוסיף השופט.

יו"ר הוועדה למאבק בסחר בנשים, חברת הכנסת אורית זוארץ, אמרה בתגובה להחלטה כי "גזר הדין ודברי השופט, מהווים נדבך חשוב במאבקה של המדינה בסחר נשים בפרט, ובניצולן של נשים למטרת זנות בכלל". לדבריה, "מדינת ישראל הכריזה מלחמת חורמה בסחר בנשים, ובתי המשפט הוכיחו לאחרונה שגם הם מצטרפים לשינוי הגדול שהוביל משרד המשפטים. הרגישות והמודעות לנושא, שהיו בשפל עד לפני כמה שנים והשתנו בשנתיים האחרונות, באים כעת לידי ביטוי הן בעבודת המשטרה, הן בגישת הפרקליטות והן בבתי המשפט. ישראל מצטרפת בכך למדינות העומדות בחזית המאבק הבלתי מתפשר בסחר בנשים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ