שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

דיין פסק בעשרות תיקים שיוצגו על ידי בתו וחתנו

נציב התלונות על שופטים קבע כי התנהגות הרב רבינוביץ "לא ראוייה". עורכי דין בבתי דין רבניים אומרים כי כשלי התנהלות לא מדווחים מחשש לחיסול חשבונות

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תומר זרחין

פרקליטות המדינה בודקת, באופן יוצא דופן, ממצאי תלונה שקיבל נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, על דיין בית הדין הרבני בירושלים, הרב חיים יהודה רבינוביץ. התלונה הדהימה גם את גולדברג, שבתקופת כהונתו כבר ראה כמעט הכל. עולה ממנה שהדיין רבינוביץ דן בעשרות תיקים שבהם באי הכוח היו לא אחרים מבתו גילה ובעלה שאול נפתלין, שניהם עורכי דין. גולדברג קבע שמספר התיקים האלה מלמד על שיטה פסולה ושראוי היה שרבינוביץ לא ייתן לה יד ולא יפר את כללי האתיקה לדיינים. על דיינים נאסר לדון בתיקים שאחד ממייצגי הצדדים הוא בן משפחתם.

באחד התיקים, שבהם סידר רבינוביץ גט לבני זוג, ייצגה בתו גילה את האשה, ערכה את הסכם הגירושין והופיעה לפני אביה, ולא חתנו כפי שנרשם בפרוטוקול. עוד התברר שהפרוטוקול לא שיקף את העובדות לאמיתן, ובהן הקביעה שהבעל והאשה הופיעו בבית הדין והצהירו שברצונם להתגרש, שראו את הסכם הגירושין בעיון ושהסכימו שהדיין ידון בעניינם ויתן תוקף של פסק דין להסכם.

הוגשו 70 תלונות

בהחלטה יוצאת דופן בחומרתה כתב גולדברג כי לא זו בלבד שהפרוטוקול אינו משקף את מה שאירע בפועל, אלא שגם אין לדעת מתי צורף הפרוטוקול לתיק, שכן כשנבדק התיק בידי הנהלת בתי הדין הרבניים, לא היה בו פרוטוקול, והוא צורף רק בשלב מאוחר יותר.

עו"ד גילה נפתלין. רק במקרים שההליך היה טכני בלבד נידון התיק לפני הרכב דיינים של הרב רבינוביץצילום: מיכל פתאל

גולדברג קבע שרבינוביץ הפר את סדרי בית הדין כשנתן יד לבתו ולחתנו לקבוע כי התיקים יישמעו בפניו. "היתה כאן העדפה ברורה על פני עורכי דין אחרים, שאין בכוחם לקבוע לאיזה דיין ינותב תיק שהגישו, ולא רק לצורך אישור הסכם גירושין או קבלת צו ירושה", קבע.

"בהצטברותם מצביעים המעשים של הדיין על התייחסות בלתי ראויה ובלתי הולמת שלו לתפקידו", כתב גולדברג על רבינוביץ. "התנהגותו והתנהלותו חריגות ביותר ואינן עולות בקנה אחד עם כללי האתיקה המחייבים שופטים ודיינים". עוד קבע גולדברג כי ההחלטה האופרטיבית הנובעת מכך חייבת להינתן בעניין, ש"כן לא ניתן לעבור לסדר היום".

מלשכת מנהל בתי הדין הרבניים, הרב שלמה דיכובסקי, נמסר כי "עניינו של רבינוביץ נמצא בטיפול הפרקליטות. מנהל בתי הדין יתייחס לממצאים לאחר בדיקת הפרקליטות והעברת הממצאים למנהל בתי הדין". עוד נמסר שדיכובסקי הפנה את העניין לבדיקת המבקר הפנימי של בתי הדין הרבניים.

המקרה של הדיין רבינוביץ אינו יחיד. מ-70 תלונות שהוגשו נגד דיינים בבתי דין רבניים בשנה שעברה, 14 נמצאו מוצדקות. עורכי דין המופיעים בבתי דין רבניים אמרו השבוע שמספר התלונות אינו משקף את המצב שם, בשל חשש של מתדיינים מ"חיסול חשבונות" וחשש ממפגש חוזר עם אותו דיין או עם אותו הרכב דיינים, בשל גודלה של המערכת. מערכת בתי הדין הרבניים מורכבת מ-12 בתי דין אזוריים ומבית הדין הרבני הגדול. ב-2011 כיהנו באזוריים 91 דיינים ובבית הדין הרבני הגדול הנשיא הרב שלמה עמאר, ושני דיינים.

בשנים האחרונות התריעו גולדברג, וקודמתו השופטת בדימוס טובה שטרסברג כהן, על מקרים חמורים של התנהלות בבתי הדין הרבניים. התלונות שחוזרות על עצמן מדו"ח לדו"ח נגעו בדיינים שימשו בבתי דין פרטיים, אחרי שעות העבודה, בנוסף להיותם דיינים בבתי הדין. במקרים אחרים נגעו התלונות בדיינים שנפגשו עם אחד הצדדים בתיק מחוץ לבית הדין, מבלי שהצד השני יידע על כך. נמצאו מוצדקות גם תלונות על פרוטוקולים שלא שיקפו את המתרחש בדיון.

השבוע דחה בג"ץ עתירה שהגישה תנועת אומ"ץ, באמצעות עו"ד בעז ארד, להורות לשר המשפטים, יעקב נאמן, לפתוח הליך הדחה נגד דיין בית הדין הרבני בתל אביב דב דומב. שנה וחצי חיכה ארד לתשובה מנאמן עד שנאלץ לעתור לבג"ץ.

המקרה של דומב מעניין, כי הוא ממחיש כיצד נוהגים נאמן ועמאר בדיינים שכשלו. תחילת המקרה, שסוקר ב"הארץ", בינואר 2007, בחתונת זוג הסובל מפיגור שכלי ונזקק לעזרת הסביבה. לאחר החתונה החליט אבי הבעל לפרק את הנישואים. כחמישה חודשים לאחר מכן פנה למחותנו, גיסו של הרב דומב, לסייע בהשגת הגט. המחותן הסיע את הזוג לבית הדין בתל אביב, ולטענת האשה חזר ואמר בנסיעה שמטרת הביקור היא חתימה על טפסים לקבלת דיור ציבורי.

מבדיקה שעשתה נציבות תלונות הציבור, בעקבות תלונת נעמ"ת, עלה שהמחותן פנה לדומב ומסר לו טופס בקשה ריק, הנושא חתימה שהתבררה בדיעבד כחתימת המחותן. דומב פתח תיק גירושים, אף שלא היתה לבית הדין הרבני בתל אביב סמכות לפתוח תיק לזוג הגר באזור ירושלים, שילם את האגרה, ובני הזוג חתמו על הטפסים. משלב זה התחילה מסכת ארוכה - בהשתתפות דומב ושלושה דיינים בהרכב - שבסופה אושר הגט בהליך בזק שהיה מלא הפרות נהלים ומשובש.

נציבות תלונות הציבור על השופטים הגדירה את התנהגות הדיינים תמוהה וחריגה: "אלה שיתפו פעולה ליצירת הליך חפוז, מזורז ובלתי ענייני מתוך רצון לבוא לקראת הדיין דומב, תוך הימנעות מנקיטת צעדים המתחייבים מניהול הליכים מהסוג הנדון ומטיבם של המתדיינים העומדים בפניהם".

רק לאחר שהגיש עו"ד ארד עתירה לבג"ץ, הודיע נאמן לבג"ץ שהוחלט להעמיד את דומב לדין משמעתי. בהסדר טיעון הורשע דומב בהתנהגות שאינה הולמת דיין, ועונשו היה התראה בלבד. שלושת הדיינים בהרכב קיבלו הערה בתיק האישי, אבל זה לא הפריע לאחד מהם לזכות בקידום נחשק - מינוי זמני לכהונה בבית הדין הגדול.

בג"ץ קבע השבוע שלא יתערב בשיקול דעתו של נאמן, שהחליט שלא לפעול להדחתו של דומב.

עו"ד בת שבע שרמן-שני, מנכ"ל ארגון יד לאשה, המסייע למסורבות גט ועגונות, ספקנית ביחס לאפשרות לחולל שינוי בהתנהלות בתי הדין הרבניים. לדבריה, הבעיה מתחילה בכך שנשיא בית הדין הרבני הגדול, הרב עמאר ומנכ"ל בתי הדין הרבניים, הרב שלמה דיכובסקי, פוחדים להתעמת עם הדיינים ולהעמיד במקומם דיינים שכשלו.

מלשכתו של הרב דיכובסקי לא התקבלה תגובה לטענות על תפקוד לקוי של בתי הדין הרבניים. מטעם נאמן נמסר שבעניין הרב דומב "השר ייחס חשיבות רבה לתלונה, ובהתאם להמלצות הנציבה ועמדת הפרקליטות, נקט הליך משמעתי כלפי הדיין". ביחס להתנהלות בבתי הדין הרבניים נמסר כי "היא נמצאת תחת בקרה מתמדת של נציב התלונות על השופטים. כל מקרה נבחן לגופו ונמצא במעקב".

עורכי הדין נפתלין מסרו בתגובה כי "מעולם לא הופיעו לפני הרב רבינוביץ בהליך משפטי כלשהו. במקרים שהיה תיק שבו עו"ד נפתלין ייצג את אחד מהצדדים והיה בפני ההרכב של הרב רבינוביץ, העביר הרב רבינוביץ את התיק להרכב אחר. הדבר נבדק לעומק ע"י נציב תלונות הציבור והוכח שכך הוא. במקרים שלא היה הליך משפטי אלא טכני בלבד, והתיק היה בפני ההרכב של הרב רבינוביץ, בפגרה או בשגרה, עשה את הליך הטכני הרכב הזה, לפי חוות דעת משפטית של גורמים בבית הדין שלא מצאו בזה פסול. לאור כך שהנציב ראה בזה דבר לא ראוי, גם דבר זה הופסק ע"י הרב רבינוביץ".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ