השרים אישרו: הקלות לנשים גרושות בקבלת מזונות

במסגרת הקמת 'מסלול מזונות', תפעל ההוצאה לפועל לגביית החובות בעצמה; עד כה הצטברו 96,842 תיקים בגובה כולל של למעלה מ-11 מיליארד שקל

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) הצעת חוק בעלת משמעות דרמטית לנשים שלא מצליחות לגבות מבעליהן לשעבר חובות מזונות. על פי ההצעה, נשים שזכו בפסק דין שחייב את הגרוש שלהן בתשלום מזונות, יוכלו לפתוח תיק מזונות בהוצאה לפועל ומערכת ההוצאה לפועל עצמה היא שתנקוט בצעדי גביה על מנת לשלם את החובות.

עד כה, היוותה המערכת הביורוקרטית חסם מפני נשים רבות לממש פסק דין של מזונות. לאחר שהתיק נפתח, האשה עצמה נדרשה לנהל את הליך הגביה המסורבל, ולבקש לבצע פעולות שונות בתיק, מה שהצריך מיומנות, זמן ומשאבים.

מרבית הזוכים הפרטיים בתיקי מזונות בהוצאה לפועל אינם מיוצגים, ועובדה זו גורמת לקושי ממשי בניהול התיקים גם מכיוון שחלק מהזוכים אינם בקיאים בחוק וללא ייצוג נאות הם אינם יודעים כיצד לנהל את התיק בצורה נכונה שתניב גבייה, והן מהטעם שחלק מהזוכים - בעיקר זוכות – חושש לנקוט הליכים כלפי החייב מהחשש שהדבר יגרום לאלימות מצד החייב, סחיטה או איומים דבר שעלול לפגוע בסופו של דבר גם בילדים המשותפים.

נכון לסוף הרבעון הראשון של שנת 2011, ישנם בהוצאה לפועל 96,842 תיקי מזונות פתוחים. נכון למועד פתיחתם של התיקים, עמדו חובות המזונות בהוצאה לפועל על סך של למעלה מ-1.4 מיליארד שקלים - זהו סכום הקרן.  סכום החוב כולל ריבית והצמדה נכון לעדכון האחרון בתיקים עולה על 11 מיליארד שקלים. כ-70% מסכום זה - מקורו בתיקי מזונות של זוכים פרטיים.

המוסד לביטוח לאומי, שמשלם מזונות במקרים בהם נשים נזקקות לעזרתו, וגובה את הסכום ישירות מהבעלים, זוכה בכ-56% מהתיקים. "זוכה" - כלומר המוסד נכנס לנעליה של האשה ותובע במקומה את הכספים - אין הדבר מעיד על קבלת הכספים בפועל.

ב-44% מהמקרים הזוכה הוא מי שפסק דין למזונות ניתן לזכותו. בכ-60% מהתיקים האלה, של זוכים פרטיים, אין עורך דין מייצג והדבר מוטל כל כתפי האשה.

על פי ההצעה, שגובשה ביוזמת מנהל רשות האכיפה והגביה, דוד מדיוני, יוקם בהוצאה לפועל 'מסלול מזונות', שבמסגרתו תכנס ההוצאה לפועל לנעלי הזוכה ותפעל לגביית חוב המזונות ממנו.

המסלול יופעל על ידי מערכת ההוצאה לפועל, תוך מעורבות מינימאלית של הזוכה.
לאחר פתיחת התיק במסלול מזונות, הזוכה לא יידרש לבצע פעולות נוספות לגביית החוב ומערכת ההוצאה לפועל היא שתנקוט הליכים במקומו ותפעל לגביית החוב מהחייב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ