הסתיים המאבק המשפטי |

נדחתה בקשת קצב לדיון נוסף

ביהמ"ש העליון קבע שדיון מחודש שמור לפסק דין שבו יש הלכות חדשות או כאלה הסותרות הלכות קודמות, וזה אינו המצב בתיק של הנשיא לשעבר

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

בקשתו של הנשיא לשעבר משה קצב לקיים דיון נוסף בעניינו נדחתה היום (ראשון) על ידי בית המשפט העליון. קצב עתר לקיים דיון נוסף בדחיית ערעורו לעליון בנובמבר האחרון, על החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב ששלח אותו לשבע שנות מאסר לאחר שהורשע בעבירות מין ובראשן אונס.

שופטת בית המשפט העליון, אסתר חיות, דחתה את הבקשה לקיים דיון נוסף ולא מצאה שבפסק דינו של בית המשפט העליון נקבעו הלכות חדשות או כאלה העומדות בסתירה להלכות קודמות, שבין השאר, מהוות תנאי לקיום דיון נוסף.

קצב ביסס את בקשתו לקיים דיון נוסף סביב ארבעה נושאים מרכזיים, ובין השאר טען קצב כי בית המשפט העליון טעה כאשר דחה את טענתו על שפיטה מוקדמת מצידה של התקשורת ודיבור ב'שני קולות' מצד התביעה.

השופטת קבעה כי ההליך של דיון נוסף הוא הליך נדיר השמור למקרים יוצאי דופן, בהם נפסקה הלכה העומדת בסתירה להלכה קודמת של בית המשפט העליון או שבשל חשיבותה, קשיותה או חידושה של ההלכה יש מקום לדיון נוסף בה.

הקביעות פוסעות בנתיב השפיטה

"לאחר שעיינתי בטענות הצדדים הגעתי למסקנה כי המקרה דנן אינו נמנה עם המקרים החריגים המצדיקים קיום דיון נוסף בפסק הדין", כתבה חיות. עוד קבעה השופטת כי חלק מהקביעות של בית המשפט העליון בפסק דינו אינן בגדר הלכה חדשה ולגבי חלקן העלה קצב טענות ששייכות לשלב הערעור, ולא להליך של דיון נוסף.

ביחס לטענתו של קצב, כי נשפט על ידי הציבור ודינו נחרץ ללא משפט, קבעה חיות כי בפסיקת בית המשפט העליון לאורך השנים ניתן למצוא מגוון של התייחסויות לשאלה עד כמה פרסומים בתקשורת יכולים להשפיע על תוצאות ההליך השיפוטי, ככל שהדבר נוגע להשפעה על השופט היושב בדין.

"ההלכה הנוהגת עמנו בסוגיה זו", כתבה חיות, "היתה ועודנה כי אווירה ציבורית עוינת לנאשם ואפילו "שפיטה" בתקשורת טרם שהוכרע משפטו, אינה מקימה חשש כי לא ניתן יהיה לקיים בעניינו משפט הוגן, בהינתן העובדה כי הוא מנוהל ומוכרע על-ידי שופטים מקצועיים להבדיל משיטות משפט אשר בהן מתקיים השיפוט הפלילי על-ידי מושבעים". לפיכך היא קבעה כי קביעותיו של בית המשפט העליון בסוגיה זאת בתיק "פוסעות" בנתיב הסלול של הפסיקה.

קצב החל לרצות בחודש דצמבר תקופת מאסר של שבע שנים. הוא הואשם בביצוע שורת עבירות מין, בראשן אונס, בעובדות שהיו כפופות לו כשכיהן כשר התיירות וכנשיא המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ