דניאל מעוז האשים את אחיו: הרוצח ישב כאן ויצא החוצה

"לו משטרת ישראל היתה מבינה בזמן אמת את הטעויות שלה, החקירה היתה מתארכת ולא הייתי נעצר", אמר בעדותו מעוז, שטוען כי אחיו ניר הוא הרוצח

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

דניאל מעוז, הנאשם ברצח הוריו, נח ונורית מעוז, עלה הבוקר (שני) לראשונה על דוכן העדים במשפטו כדי להציג את גירסתו לאירועים, לפיה אחיו, ניר מעוז,הוא הרוצח האמיתי. ניר הגיע לבית המשפט ויצא עם פתיחת עדותו של דניאל.

מעוז מתח בעדותו ביקורת על התנהלות המשטרה ואמר כי "לו משטרת ישראל היתה מבינה בזמן אמת את הטעויות שלה, החקירה היתה מתארכת ולא הייתי נעצר הוא פנה לעבר המקום בו ישב אחיו בתחילת הדיון ואמר "הרוצח יושב כאן, או לפחות ישב ויצא החוצה".

דניאל מעוז סיפר שאחיו היה במתח רב בשל כשלונותיו המקצועיים. לדבריו, האם המנוחה ניסתה לסייע לו במציאת עבודה אולם ללא הצלחה. הוא הוסיף כי הדבר הוביל גם לעימותים עם הוריהם. "הרבה מאוד ויכוחים וטריקות דלת, במיוחד עם אבא שלי".

דניאל מעוז בביהמ"ש

לדברי הנאשם, יומיים לפני הרצח הייתה לאחיו שיחה קשה עם ההורים, עם אמירות מאוד קשות. "ביום שבת, יום הרצח, אני מתקשר אליו אחרי לילה של הימורים לשאול מה שלומו כי הוא אמר שהוא רוצה ליישר את ההדורים עם ההורים.הוא אמר מה שאז נראה לי בבדיחות הדעת אבל היום מפחיד: 'אני מסוגל לרצוח אותו'. לא מדברים ככה".

מעוז ניסה להסביר את הפעולות שביצע ביום הרצח, ועוררו את חשד המשטרה. בין היתר הסביר כי החיפושים שביצע בגוגל נבעו דווקא משיחת טלפון נוספת שקיים עם ניר. "הייתי מאוד עייף וניר היה זועם. הוא היה מפחיד. טון הדיבור שלו ותוכן הדברים היו ברמה שלא הכרתי. בעיקר כלפי אבא שלי. אמר שככה לא ידברו אליו וכולי. השאלות שלי עצבנו אותו והוא ניתק לי את השיחה".

לדבריו, השיחה הטרידה אותו מאוד. "לא ידעתי מה לחשוב. הראש רץ לכל הכיוונים", אמר. לטענתו, השיחה היא שגרמה לו לבצע את החיפושים בגוגל אודות התחמקות מרצח. עם זאת לא הסביר למה החיפושים התמקדו דווקא בסוג כזה של חיפושים. השופט דרורי הקשה: "מה גרם לך לבצע דווקא חיפושים כאלה לפני שנסעת להורים?".

"לא זוכר הרבה מאותו ערב", השיב. "חיפשתי הרבה דברים שקשורים לרצח בגלל ניר. חיפשתי איך מוצאים אדם דרך טלפון נייד כדי למצוא את ניר". לשאלה מדוע טרח למחוק את החיפושים למרות שרק הוא משתמש במחשב השיב "אני תמיד עושה את זה".

השופטים דחקו בו לאור החיפושים שלו במחשב, אך מצדו טען: "החיפוש שלי היה אקדמי לחלוטין". באשר לסיבה שחיפש גם אפשרויות לזכות בכספי פנסיה אמר: "הסתקרנתי. קשה לי להתיחס לחיפוש שאני לא זוכר שחיפשתי אותו".

"ידעתי שיחשדו בי"

לכך השיב השופט דרורי בשאלה "עד עכשיו אמרת שהמניע לרצח של אחיך היה כעס. מאיפה מגיע פתאום המניע של כספי פנסיה?". מעוז השיב שידע שיחשדו בו ורצה לדעת מה לעשות מראש. "אני החשוד המיידי", טען. "כיון שאני סובל מהימורים, כיון שיש לי אח עם בטן מלאה עלי ואחות שסובלת מההימורים שלי".

מעוז הסביר שהתקשר להוריו באותו ערב מתוך דאגה לאחר ששמע מאחיו שהשיחה בינו להורים "הלכה מאוד לא טוב". מעוז: "שמעתי שהם אצל השכנים ולא רציתי לומר להם למה צלצלתי, אז רק אמרתי לאבא שאולי אבוא בהמשך".

דניאל סיפר גם כי ניר נהג בתוקפנות בשל הצקות מהן סבל בילדותו. "ניר נולד עם בעיות פיזיות רבות, וסבל מהקנטות רבות בילדותו. כתוצאה מכך, היו לו בעיה של אגרסיה כילד. לא שלט בעצביו, הרבה עצבים. אני חטפתי ממנו הרבה", אמר.

ניר מעוזצילום: אמיל סלמן

פרקליטיו של דניאל מעוז האשימו את אחיו ניר במארס השנה כי הוא זה שביצע את הרצח. בעת עדותו של ניר אמר עו"ד דוד ברהום, הסניגור של דניאל, כי מרשו לא אמר דבר עד כה משום שניר השביע אותו שלא יאמר דבר על שאירע – אחרת יחשוף את נטיותיו הפדופיליות. "אני אומר לך שאתה רצחת את הוריך, לבד או עם אדם אחר", הטיח ברהום בניר מעוז על דוכן העדים, "נאבקת עם דניאל ואמרת לו שאם הוא יחשוף את זה, תחשוף סוד שלו".

מעוז: חרב עלי עולמי בעקבות גילוי הנטיות המיניות שלי

ניר מעוז דחה בתוקף את הטענות של עורכי דינו של דניאל. "עורכי הדין של אחי מתראיינים בתקשורת, יושבים באולפנים, ואומרים שאני רצחתי את אחי ויש ראיות לכך. זה לא נכון. לא ניתן לכמת במילים את עוגמת הנפש שנגרמה לי", אמר.

דניאל מעוז סיפר עוד בעדותו כי מאז שאחיו ניר גילה את כי הוא פדופיל הוא נהג לאיים בחשיפת סודו. "חרב עלי עולמי בעקבות הגילוי של הנטיות המיניות שלי", אמר. לדבריו, כאשר ניר אחיו גילה חומר פדופילי במחשבו הוא אמר בהתרסה שבמשפחה שלו יש פגם גנטי, שגרם לאחות להיות לסבית ולו להיות פדופיל. "כאב לי לשמוע את זה", אמר.

"הוא החזיק אותי בביצים. לאורך שנים נאלצתי לוותר בכל דבר ועניין כי תמיד הרגשתי שזה מונח על הכף. פחדתי שזה ייוודע, במיוחד להורים, במיוחד לבני משפחה. זה הנה מבחינתי מוות. אם זה היה נודע, אני מניח שהייתי פוגע בעצמי". לדבריו, האיומים של ניר היו אחד השיקולים המרכזיים לבריחתו מן הבית רחוק ככל האפשר במהלך חייו הבוגרים.

דניאל מעוז התייחס בעדותו היום גם להתמכרותו להימורים שלטענת התביעה הובילה לשקיעתו בחובות כבדים. התביעה טוענת כי בשל חובות אלה החליט מעוז לרצוח את הוריו בשביל כספם. "הוצגה פה תמונה לא נכונה ביחס להימורים שלי", אמר מעוז שהוסיף כי הסילוף הוא מכוון. "זה כואב לי" הוסיף.

מעוז סיפר שהתוודע למשחק טקסס הולדם בביקורו בארה"ב. בשלב מסוים הוא הכיר בכך שהוא סובל מהתמכרות ואף ניסה לטפל בבעיה. "בשנה השלישית ללימודי התחלתי להמר בבית הימורים בתל אביב. נכנסתי לחובות של אלפי שקלים. הכרתי בזה שזאת מחלה, שצריך טיפול. הלכתי לפגישות בעמותת אפשר. פגישות שבועיות שמומנו על ידי. זה לא עזר".

מעוז גם הודה בכך שביים שוד בביתם של הוריו לפני כמה שנים. "לפני 4-5 שנים לקחתי מהכספת של הורי 3,000. ביימתי שוד. אני מאוד מתבייש בזה. מעדתי", אמר. לדבריו, בשעה זו לא היה זקוק מיידית לכסף, אלא תכנן להשתמש בו בהימור עתידי. רק שנה מאוחר יותר שקע בחובות שהגיעו ל-70 אלף כסף.

"הפסדתי יותר מ-40 אלף לאדם אחד"

מעוז סיפר שנהג להפסיד בין 500 ל-2,000 שקלים בערב בבית ההימורים. "יום אחד נסחפתי והפסדתי 40 ומשהו אלף שקל לאדם אחד", הוסיף. "אבל אף פעם לא נשארתי חייב. תמיד החזרתי. אף פעם לא לקחתי כסף מאדם פרטי פרט לזה שהפסדתי לו 40 אלף שקל. החובות הם כולם לבנקים, ובכולם אין לי חשבון מוגבל. להיפך".

"הימורים זו אמנם מחלה קשה ואני סובל ממנה, אבל חשוב לציין שרוב החובות שלי היו בידי חייבים אחרים שהיו חייבים לבית", ציין (מעוז עצמו היה שותף בבית ההימורים. ע"ר).

מעוז נשאל בעדותו מדוע אמר לחבריו להימורים כי הוריו מתו זמן רב לפני שהדבר קרה בפועל. "זו היתה צעקה לתשומת לב", השיב. השופט, צבי סגל, שאל שוב "אמרת להם שאמך חולה. אבל למה אמרת שגם אביך נפטר? באיזו קלות אתה ממית את הוריך שלושה חודשים לפני הרצח?"ההתמכרות להימורים היא קשה", השיב לכך מעוז. "כשאתה מכור, רוצה לשחק ולזה לא מסתייע אתה אומר דברים כדי לזכות בסימפטיה". השופט סגל המשיך להקשות: "למה דווקא ההורים?", ומעוז השיב "זה היה מעשה לא רציונלי. אין לי הסבר".

השופט: ההורים שלך שחוטים ואתה לא מזעיק עזרה?

בהמשך מסר דניאל מעוז את גרסתו לליל הרצח: "הם (ההורים, ע"ר) ישבו בסלון. צפו בארץ נהדרת. התחבקנו והתנשקנו כי לא התראינו שבועיים...הסתיימה התוכנית, אמי עלתה לישון ואני הלכתי לאכול אבטיח שהיה פרוס על השולחן. אבי בשלב הזה בסלון. מתישהו הוא עולה לקומה השנייה לשחק במחשב. אני מתארגן לנסיעה חזרה הביתה. עוד לא החלטתי אם אנסה לדבר איתם על ניר", סיפר.

לדבריו, בשלב מסוים אביו ירד בחזרה לסלון כדי לצפות במשחק כדורגל. "אבא מתחיל לנמנם מול הטלוויזיה, אני נכנס לשירותים, מסתכל על המראה, מתכופף לקשור את השרוכים כשהדלת פתוחה כדי חריץ, לא עד הסוף. אני שומע רעש מהדלת ומניח באותו רגע שזה אבי. כעבור מספר שניות אני שומע את קולו של ניר. שומע טון עצבני, לא שומע מלל, רק את טון השיחה... שניות אחר כך אני שומע את אבי צווח. אני רוצה לזוז ולא מצליח, אני מפחד לזוז. הצווחה נמשכה כמה שניות, שומע קללה ואז את אבי צועק "נורית משטרה". יש כמה שניות של שקט, אולי ארבעים שניות, ואז אני שומע את אמי בצעקה שהיא בהלה אבל לא בקול רם. ואז אני שומע את ניר אומר לה "תתרחקי". פתאום שומע אותה צווחת, צועקת – הוא רוצח אותי, ירצח אותי. אני מת מפחד. מבין שניר בבית, לא יודע אם הוא לבד. אני יכול להגיד היום בדיעבד שמאוד קשה עם זה שנשארתי בשירותים. אבל אם לא הייתי נשאר שם – כנראה שלא הייתי נשאר בחיים", אמר.

מעוז טען כי "ברור לי שמדובר באדם מיומן ומאומן ולמיטב ידיעתי חמוש באקדח, כי הוא שוטר. אני לא יודע אם הוא לבד...אני יוצא מהשירותים רק אחרי זמן רב. אחרי שאני מזהה את ניר ניגש לדלת ועם הגב אלי. ומזנק עליו ביבבה, 'מה עשית?' הוא מפיל אותי לרצפה די בקלות, בזמן הזה אני קורע את חולצתו". את הדברים אמר לאור קבוצת כפתורים שהחוקרים מצאו בזירה ובסמוך לה. עוד סיפר כי "ניר מטיל אותי ובועט בי, אני לא מצליח לנשום מעוצמת הבעיטה. הוא שואל אותי בתדהמה 'מה אתה עושה פה'. ואז הוא אומר: 'אם תפתח את הפה אתה הבא בתור'. רוח הדברים היא מאיימת, אני לא זוכר מילה במילה. להערכתי במשך דקותיים אני נאבק איתו ומתקשה לנשום. לא הייתה מטרה לתפוס אותו. לא עלה על דעתי שאצליח לגבור עליו. זינקתי עליו ושניות אחר כך מצאתי את עצמי על הרצפה".

לדבריו, בשלב זה ניר אחיו נמלט. הוא ניגש להוריו המדממים על רצפת הסלון, תחילה לאביו, שלף את הסכין שנעוצה בחזהו, מנענע אותו אך הוא אינו מגיב. "המחזה הוא נוראי", אמר. "אני מזהה שיש לי חתך באצבע אבל לא מרגיש שכואב לי. אני מניח שכשתפסתי אותו (את ניר, ע"ר) בצווארון והוא הפיל אותי – נחתכתי...אני שוטף את היד בשירותים –בכיור למעלה, וחובש במגבת. יורד למטה ודקות ארוכות – מרוב שאני רועד לא מצליח לכוון את היד מתחת לברז. מחשבה שכן עולה זה שהחלטתי שאני לוקח את הסכין ושוטף אותה למעלה". לדבריו עשה זאת מאחר ונוכח כי טביעות האצבע שלו נמצאות על הסכין.

השופט דרורי הקשה על מעוז ושאל  "למה לא הזמנת אמבולנס?", מעוז השיב כי "אמבולנס לא היה עוזר...הייתי בפאניקה, מבוהל ולא קראתי למשטרה. בוודאי שהנכון היה להתקשר למשטרה אבל להציל את הוריי כבר לא היה אפשר. אני בורח מהבית כי מהדהדת בי המחשבה שאולי ניר יחזור. לא מצאתי את הידיים והרגליים שלי". הבלבול שלו, טען, הוא שהביא אותו לנסוע חזרה לדירתו בתל אביב ולהחליף נעליים שלוש פעמים.

בשלב זה מצלצל אליו ד., חברו לשולחן ההימורים ומבק שכי יגיע לדירת ההימורים ויקנה בדרך אוכל ושתייה. מעוז נעתר ובדרך עוצר להוציא כסף מכספומט כדי להחזיר חוב לאחד המהמרים.

השופט סגל שאל בשלב זה את מעוז "אתה מדבר על כספומט, כסף, חוב כספי. אתה שוכח דבר אחד- ההורים שלך שחוטים, אתה לא מזעיק עזרה?". מעוז ענה כי "אני לא שוכח לרגע. אני הבן שלהם. אוהב אותם, מעריץ אותם. אהבתי אותם".

סגל: "ואין לך הסבר לזה?"

"אין לי הסבר. מי שלא היה בנעליי לא יבין. יש הרבה דברים שנראים רע אבל זאת האמת. מה שאני לא יודע להסביר אומר בבושת פנים שאין לי הסבר. עשיתי עוד פעולות שאני לא יודע להסביר אותם. שאין מאחוריהם רציונל ברור. אם הייתי שומע על מקרה כזה, שאני לא מעורב בזה, יכול להיות שגם אני לא הייתי מאמין".

בדירת ההימורים היה זמן מועט, לדבריו מאחר שראשו לא היה פנוי לכך, ונסע חזרה לירושלים. "בארבע בבוקר בערך הגעתי לדירה בירושלים", סיפר. "ידעתי שהחצים יופנו אלי, לכן אני רוצה לנסוע לדירה. יש לי אח שהיה שם ורצח - כמובן שלא יודה וכמובן שיספר סיפור אחר. ויפנה אלי. בגלל שאני מהמר, בגלל שיש לי יחסים מעט עכורים עם האחים שלי סביב ההימורים. כי יגלו בחקירה מאוד קלה שאני עבור על החוק בניהול בית הימורים. לכאורה, האחרים נראים נורמטיביים, בפירוש לכאורה...אני גם יודע שנפצעתי, יודע שיש דנ"א זהה לשנינו. יודע שיבואו אלי. שיש טביעות נעליים ואצבע בבית. אז אני לוקח אקונומיקה ושופך את כל תכולתה".

"כשאני פצוע נגעתי בשני הוריי והחלטתי שאני מנקה מתחת לציפורניים באמצעות סכין נוספת מהסוג שניר אץ רץ למשטרה למסור. אני יכול להניח רק כיוון שהוא יודע שזו הסכין היחידה שבה הוא לא נגע".

מעוז הודה כי לאחר הניקיונות ניגש לתיק של אביו ולקח משם כסף. "היה לי יותר קל לבוא ולהגיד היום שניר הוא זה שלקח את הכסף", אמר. "אבל אני אומר את האמת – ואני מודה ומתוודה – את זה אני עשיתי". כאשר השופטים מבקשים לחקור אותו על ניקוי הציפורניים, הוא טוען כי אינו זוכר דבר מזה. "אני היום יודע להגיד לך בפירוש – שכשאני מנסה לדמיין בראש לא מצליח לראות תמונה לנגד עיניי. יכול להיות שאמרתי משהו בעניין אבל אני לא זוכר. אני יודע שניקיתי".

את אירועי הבוקר שבא לאחר מכן, רגע לפני שהגופות נמצאו, הוא מגולל בפירוט. "אני זורק את השקית עם הבגדים שלבשתי", סיפר. "והסכין שאיתו ניקיתי בפח זבל שמתחת לדירה שלי. אני עולה לדירה שלי בתל אביב ואני בעיקר מתייפח, מנסה לעכל את מה שעבר עליי בלילה הזה. ואז אני מקבל טלפון מניר. אמרתי לו מה עשית מה עשית, הוא אמר לי תסתום את הפה אני בדרך לבית של ההורים. אני צריך שתתקשר לעבודה של אמא, למשרד, כדי שתהיה אינדיקציה. שיהיה מי שיענה.

הוא התקשר אלי כשהגיע לשם וביקש ממנו להישאר על הקו. כשהוא נכנס, הוא סוג של צועק. אומר לי "מה זה כל האקונומיקה הזאת?" אמרתי לו שאני שפכתי. באותם רגעים הוא לא יודע שאני חזרתי לדירה לנקות בארבע בבוקר. זהו. השיחה מתנתקת שם. הוא אומר לי, יוצא מהבית ואומר "רצחו את ההורים". כל הזמן אנחנו אונליין – איתו בטלפון. ואני משתגע בצד השני של הקו. לאחר מכן אני נוסע לירושלים – בדרך עוצר לתחנת דלק. זורק את השטיחים שבאוטו, מכיוון שהנחתי את המגבות בין השקיות, להעלים אותם. כשאני מגיע, אני נכנס לדירת השכנים, למשפיחת ברוכיאן, ניר מחכה לי בכניסה. מחבק אותי ולוחש לי באוזן משפט שלא אשכח. "עשית עבודה יפה" בכזה קור רוח. בשיא האדישות". למשמע הדברים הקהל באולם נרעש.

לדבריו מכאן ואילך, במספר הזדמנויות, נהג ניר לקחת אותו הצדה כדי לתאם גרסאות.
"אני קורבן עבירה", הזדעק. "אחי לא נמצא פה היום כי הוא יודע שאני אפנה אליו ואבקש בתחנונים שיגיד מילה...אני יושב כבר 8 חודשים במעצר, ואני לא רצחתי את הורי. הרוצח בחר לא להיות היום באולם כי הוא יודע טוב מאוד מה יש לי להגיד. הרוצח, באמצעות מרכז נגה, פוגע בי בתקשורת. אני חושב שהחגיגה הזאת קצת מוקדמת לפני שיש פסק דין. הרוצח ממשיך להתעלל בי והוא עושה ב'מרכז נגה' מעשה מגונה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ