יוסף שפירא: משופט צבאי עד לתפקיד מבקר המדינה

מחליפו של מיכה לינדנשטראוס, שהחל את דרכו המשפטית לפני 41 שנים כיהן בעשור האחרון במגוון תפקידים שיפוטיים; על ציוני הדרך בחייו והחלטותיו הבולטות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

יוסף שפירא, שנבחר היום (שני) כמחליפו של מיכה לינדנשטראוס בתפקיד מבקר המדינה, כיהן במשך רוב הקריירה כעורך דין, ובעשור האחרון עבר לתפקידי שיפוט שונים. פסקי הדין הבולטים שלו מאופיינים בקו ליברלי. הוא ידוע כשופט נעים ונוח, שמדבר בגובה העיניים, אבל עורכי דין שמכירים אותו במשך שנים התקשו להעריך איך ישתלב בתפקיד המבקר. שפירא נחשב לשופט טוב אך זוטר, במיוחד בהשוואה לסגן נשיא ביהמ"ש העליון, אליעזר ריבלין, עליו גבר בהתמודדות על המשרה.

בחודשים האחרונים הביעו גורמים שונים במערכת הפוליטית, במערכת המשפטית ובשירות המדינה דאגה מפני מינויו של שפירא לתפקיד, מחשש שמינויו יביא להחלשתו של משרד המבקר ואולי אף לעיקורו. ככל הנראה החלטתו של השופט ריבלין להצטרף למירוץ בשלב מאוחר, נבעה בשל חשש זה.

שפירא נולד ב-1945 וסיים ב-1971 את לימודי המשפטים באוניברסיטה העברית. במשך שנתיים התמחה במשרד עורכי דין ובבית המשפט המחוזי בירושלים, הוסמך לעריכת דין ב-1972 ועבד כעורך דין עד 2003. בשנים 1995-1999 כיהן כיו"ר ועד מחוז ירושלים בלשכת עורכי הדין, ולאחר מכן, במסגרת שירות המילואים שלו, כיהן כשופט בית הדין הצבאי לערעורים.

השופט יוסף שפיראצילום: תומר אפלבאום

ב-2000 סיים תואר שני בקרימינולוגיה, ובין 2001 ל-2003 שימש כסגן יו"ר בית הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי הדין. ב-2003 החל לכהן כשופט שלום וכ"שופט בפועל" בבית המשפט המחוזי בירושלים, וב-2005 מונה לשופט מחוזי.

בין ההחלטות הבולטות שקיבל שפירא ניתן למנות את האישור שנתן לפתוח בשבתות את חניון קרתא, הסמוך לשער יפו בירושלים, לשימוש הציבור ולמרות התנגדות החרדים למהלך. מלבד זאת, אישר מינוי דירקטור ערבי בקק"ל וקבע כי יש להחיל בקרן את עקרונות השוויון. שפירא אף התיר ליהודי לאמץ את בתה של אשתו המנוחה, שלא היתה יהודייה, ולא חייב את הבת להתגייר כנדרש. בנוסף, הוא התיר לאשה לעבור טיפולי הפרייה באמצעות זרעו של גבר נשוי, שניהל עמה רומן ללא ידיעת אשתו.

כעורך דין במשפטים צבאיים ייצג שפירא את סמ"ר אריה שוורץ, שהואשם בהברחת אמצעי לחימה לרוצח ראש הממשלה יגאל עמיר ולאחיו חגי. כשופט צבאי הוא הורה לשחרר למעצר בית את אמו של יחיא עיאש, שכונה "המהנדס", לאחר שהוחזקה במעצר 38 ימים. מלבד זאת, חייב את המדינה לפצות בכ-1.55 מיליון שקלים משפחתו של פלסטיני שנהרג מירי כדור גומי של שוטר מג"ב. הרכב שופטים בו ישב אף זיכה מחמת הספק את אחד הנאשמים בחוליית בת עין, שתכננה לפגוע בבית ספר לבנות בשכונת א-טור בירושלים. מלבד כל זאת, שפירא סירב לדחות על הסף תביעה שהגישה חברת תקשורת פלסטינית נגד המדינה, בשל נזקים שצה"ל גרם לה במבצע "חומת מגן".

שפירא עסק במהלך פעילותו בתחום המסחרי בהסדר הנושים של החברה שבנתה את מתחם כרמיה, בהם ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט ואשתו עליזה. הוא אף אישר את מכירת מתחם הולילנד, לאחר שבעליו, חברת "נידר", נקלעה לקשיים כספיים, וכן אישר את מכירת בית החולים ביקור חולים לאיש העסקים ארקדי גאידמק. בתחום זכויות היוצרים קיבל שפירא לאחרונה את תביעתה של הסופרת שרה שפירו נגד הסופרת נעמי רגן, על הפרת זכויות יוצרים. מלבד זאת, הורה לחברת שטראוס להפסיק להשתמש בתמונת אחד הילדים על קופסאות "שוקולית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ