בעקבות חשיפת "הארץ" |

רשות ההגירה המליצה להגיש כתב אישום נגד אשתו של היועץ המשפטי לממשלה

המשנה לפרקליט המדינה אמור להחליט כעת; נראה שלא יהיה לו מנוס מלהורות על העמדתה לדין של אביבה וינשטיין בגין העסקת עובד זר בניגוד לחוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רשות האוכלוסין וההגירה המליצה לפרקליטות המדינה על הגשת כתב אישום נגד אביבה וינשטיין, רעיית היועץ המשפטי לממשלה, בגין העסקת עובד זר שלא כדין. לפני עשרה ימים העבירה הרשות את המלצתה, לפיה ניתן להעמיד לדין פלילי את גברת וינשטיין במסגרת הפרשה שנחשפה בהארץ ב-2010.

הערב אישר משרד המשפטים שסיכום חקירת רשות האוכלוסין וההגירה הועבר למשנה
לפרקליט המדינה, שוקי למברגר, להתייעצות והנחיות להמשך טיפול. במשרד סירבו להוסיף על כך. על פניו נראה כי בעקבות ההמלצה לא יהיה מנוס לפרקליטות להורות לרשות האוכלוסין להגיש כתב אישום, כיוון שרשות האוכלוסין הגורם המוסמך להגיש כתבי אישום במקרים של העסקת עובד זר שלא כחוק.

העובד הועסק במשך שנה בבית משפחת וינשטיין בהרצליה פיתוח, במהלכה עבד אחת לשבוע בעבודות משק בית. עבודתו הופסקה סמוך למועד בו החל יהודה וינשטיין לכהן כיועץ המשפטי לממשלה.

    לאחר הפרסום הורה פרקליט המדינה משה לדור לפתוח בחקירה בעניין ובמארס 2011 נחקרה וינשטיין ברשות האוכלוסין. וינשטיין טענה כי היא הניחה שהעובד מועסק בביתה כחוק, לפי מסמכים שונים שהציג בפניה. לדבריה, אין ביכולתה לסייע באיתורו מכיוון שאינה יודעת את שמו המלא, כתובתו או מספר הטלפון שלו. למרות כל זאת, "הארץ" לא התקשה בעבר לאתר את העובד.

    לאחר חקירת וינשטיין איתרה הרשות את העובד וחקרה אותו, אך הוא עזב את ישראל לחופשה בביתו בהודו. בספטמבר האחרון הגישה רשות האוכלוסין סיכום ביניים של התיק ללדור, ומאז המתינה להחלטתו כיצד להתקדם בתיק. כשהתברר שהעובד לא מתכוון לשוב לישראל גובשה חוות דעת בעניין.

    הבסיס לחוות הדעת הוא כי למרות שהעובד אינו נמצא בישראל, אין מחלוקת על העובדות הבסיסיות בהן עצם העסקתו על סמך גרסתה של וינשטיין בלבד. כעת עוברת ההחלטה לידי המשנה לפרקליט המדינה.

    יש לציין כי בשיחה שערך "הארץ" באחרונה עם העובד הוא הדגיש כי היה מעוניין לשוב לישראל לעבוד, אך העלויות הגבוהות של הטיסה והוויזה מונעות זאת ממנו. העובד שהועסק בביתם של הווינשטיינים הגיע לישראל ב-2008 מצויד באשרה לעבודה סיעודית בלבד, כך שהחוק התיר לו לעבוד רק אצל מעסיקו ולא בבית משפחת היועץ. לגרסת מקורביו של העובד הוא הועסק במשך שנה תמימה בביתם של בני הזוג וינשטיין, מדי שבוע, ועזב את התפקיד לאחר שהובהר לו כי הלקוח עבר ל"תפקיד בכיר בממשלה".

    תגובות