לממש זכויות, ולא להפך

את התשתית המשפטית להגנה על חופש ההפגנה הניח אהרן ברק בשנות ה-80. היועץ המשפטי והמפכ"ל צריכים להבטיח שהדברים שכתב לא יישארו בספרים בלבד

אייל גרוס
אייל גרוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל גרוס
אייל גרוס

את התשתית המשפטית להגנה על חופש ההפגנה הניח נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק עוד בשנות ה-80. זאת, עת נפסק שזכות ההפגנה והתהלוכה היא מזכויות היסוד של האדם בישראל והיא חלק מהחירויות המעצבות את האופי הדמוקרטי של המשטר. על כן, קבע בג"ץ, שאין להגבילה אלא אם כן קיימת "ודאות קרובה" לקיום סיכון לביטחון הציבור.

ערב פרישתו קבע ברק שאין להתנות מתן רישיון להפגנה בתנאים הכרוכים באבטחתה והכרוכים בעלויות גבוהות בעבור מארגניה ושדרישת המשטרה שמפגינים יציבו גדרות, מאבטחים וסדרנים על חשבונם, דינה להתבטל: על המשטרה, נפסק, גם החובה החיובית לאפשר את מימוש ההפגנה על ידי אבטחתה ושמירת הסדר הציבורי בה. במלותיו של ברק: "משימת השמירה על הסדר הציבורי במהלך הפגנה, וההגנה על אפשרות מימושה של הזכות החוקתית לחופש ביטוי, תהלוכה והפגנה, הינן מתפקידיה המרכזיים, המובהקים, והגרעיניים של משטרת ישראל. מסקנה זו מתחייבת הן מבחינת תפקידיה של המשטרה על-פי דין, והן לאור חשיבותה של ההגנה על זכויות היסוד החוקתיות במשטר דמוקרטי".

ריבוי התלונות שהגיעו לאחרונה על פגיעה בחופש ההפגנה, שקיבלו ביטוי בהטרדה של מפגינים, פיזור הפגנות, מעצרים ולעתים אף באלימות נגד מפגינים, מעידים על אי-הפנמתם של דברים אלו. כיום אנו עדים למכשולים והטרדות של המבקשים להפגין, אך גם למקרים חוזרים ונשנים שבהם מפגינים נעצרים בלא הצדקה - כאשר במספר מקרים בתי המשפט ששחררו את המפגינים עמדו על כך שלא היתה כל עילה למעצר. התוצאה המשולבת היא בעלת אפקט מצנן על המבקשים להפגין. נדמה שצריך להזכיר למשטרה שתפקידה הוא לאפשר לאזרחים לממש את הזכות להפגין, ולא ההפך. כאשר מתרבים הדיווחים על כך שהמשטרה שמה מכשולים בפני המבקשים להפגין, נוצר חשש שגם בתחום זה, שנחשב פעם למוגן ומבוצר הודות לפסיקה הענפה של בית המשפט העליון, אנו עדים לנסיגה מעקרונות יסוד דמוקרטים.

נהוג לדבר על הפער בין ה"חוק בספרים" וה"חוק בפעולה". מאחר שבהקשר של הזכות להפגין ה"חוק בספרים", קרי החקיקה והפסיקה מגנים עליה, והבעיה היא ב"חוק בפעולה", הרי שנדרשת פעולה נמרצת של היועץ המשפטי לממשלה ומפכ"ל המשטרה על מנת להבטיח שהדברים שכתב אהרן ברק לא יישארו בספרים בלבד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ