חוק האח הגדול מתרחב |

הצעת חוק של משרד המשפטים: יורחבו סמכויות המדינה במעקב אחר אזרחים

אחרי השב"כ והמשטרה, גם רשויות כמו משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים יוכלו לעקוב אחר שיחות הטלפון ותכתובות המיילים של אזרחי המדינה

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

משרד המשפטים מגבש הצעת חוק, שתרחיב את האפשרות של רשויות המדינה לעקוב אחרי שיחות הטלפון ותכתובות המיילים של אזרחי ישראל. ההצעה מבקשת לאפשר גם לגופים כמו משרד החקלאות, רשות הטבע והגנים ורשות העתיקות, לעשות שימוש במידע לצורך חקירות שהם מבצעים.

מדובר בהרחבת הסמכות של המדינה לקבל נתוני תקשורת מחברות הטלפון והתקשורת, ובכלל זה אפשרות לאיכון טלפון ניידים, מעקב אחרי הודעות טקסט, הודעות מייל וקובצי מחשב. החוק היום מאפשר לקבל נתוני תקשורת לרשימה סגורה של גופי חקירה: משטרת ישראל, המשטרה הצבאית החוקרת, היחידה לחקירות פנים של המשטרה הצבאית, מח"ש, רשות ניירות ערך, רשות ההגבלים העסקיים ורשות המסים.

הצעת החוק מבקשת להקנות סמכות זהה גם לרשות העתיקות, הרשות לשמירת הטבע והגנים הלאומיים, משרד החקלאות, יחידת הממונה על הביטחון במערכת הביטחון והמשרד להגנת הסביבה.

משרד המשפטים מסביר את הצורך בתיקונים שונים לחוק נתוני תקשורת, שזכה לכינוי "חוק האח הגדול", בכמה בעיות שהתעוררו מאז נכנס החוק לתוקפו אשר הצעת החוק באה לתקנן. על פי ההצעה, עד חקיקת חוק האח הגדול, כל רשויות החקירה יכלו לקבל נתוני תקשורת ואילו החוק החדש מנע אפשרות זו.

"הניסיון שעבר מאז חקיקת החוק לימד כי מניעה מוחלטת של אפשרות קבלת נתוני תקשורת מאותם גופי חקירה פוגעת ביכולת האכיפה ללא הצדקה. לפיכך, מוצע לאפשר לרשויות חקירה נוספות לקבל נתוני תקשורת הנדרשים לצרוך אכיפת החוק שבאחריותן", נכתב בהצעה.

בהצעה נעשית הבחנה בין נתוני מיקום, אותם אפשר לאתר באמצעות איכון טלפון ניידים, אשר פגיעה בפרטיות הגלומה בהם גדולה יותר משאר הנתונים. את נתוני המיקום יוכלו רשויות החקירה לקבל רק כאשר קיימים טעמים מיוחדים המצדיקים קבלת נתונים אלה, ובאישור גורם בכיר במשטרת ישראל, המאפשר ביקורת מוקדמת עוד לפני הגשת בקשה לבית המשפט, על ידי גורם בעל "מבט רוחבי".

גורמים שונים כמו האגודה לזכויות האזרח מתנגדים להרחבת החוק. עתירה של האגודה נגד החוק עדיין תלויה ועומדת בבג"ץ.

החוק שמכונה חוק האח הגדול הוגש על ידי הממשלה ביולי 2006, תחת השם "חוק סדר הדין הפלילי, סמכויות אכיפה ונתוני תקשורת". בהסבר להצעת החוק צוין כי "מטרת החוק היא לקבוע הסדר משפטי ראוי וכולל המאפשר למשטרה וכן לרשות חוקרת אחרת, לקבל נתוני תקשורת וקבצים ממאגרי מידע של בעלי רישיונות בזק (כולל חברות הסלולר, א"ז), לשם מילוי תפקידיהן, בדומה להסדר הקיים בסעיף 11 לחוק שירות הביטחון הכללי".

החוק מאפשר למשטרה ולמצ"ח לקבל נתונים שונים מהחברות כמו נתוני מיקום של לקוח באמצעות איכון סלולרי; נתוני מנוי כמו שם, כתובת, פרטי אמצעי התשלום ומספר זיהוי. החוק מאפשר גם לקבל מידע על צריכת האינטרנט של הלקוח - כמו משלוח דואר אלקטרוני. עוד מאפשר החוק מסירת נתונים על שימוש בטלפון, כמו פרטי שיחות יוצאות ונכנסות, מועדי השיחות, וכן מידע דומה לגבי הודעות טקסט.

Read this article in English: Israel's Justice Ministry pushes for increased phone-call, e-mail surveillance

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ