כתב אישום בגין רצח הוגש נגד דוקר גדי ויכמן בב"ש

בפרקליטות המדינה החליטו להאשים את עדן אוחיון ברצח למרות שכתב האישום מתאר כי ויכמן תקף ראשון; ביהמ"ש העליון: האלימות מחייבת החמרת הענישה

יניר יגנה
תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה
תומר זרחין

כתב אישום בגין רצח הוגש הבוקר (חמישי) בבית המשפט המחוזי בבאר שבע נגד עדן אוחיון שדקר את גדי ויכמן לאחר שזה הורה לו לשמור על השקט לפני כשבועיים. על פי כתב האישום, הנאשם שהה בפארק עם שלושה מחבריו וחברתו הקטינה כשהוא נושא על גופו סכין מטבח. מהאישום עולה כי אוחיון הסתובב עם הסכין בדרך קבע.

כתב האישום מגולל את האירוע מראשיתו. חמשת הצעירים שהו בפארק בשעת לילה מאוחרת והקימו רעש שהפריע לדיירי הבניין הסמוך. בת זוגו של הנרצח, מיכל לוי, יצאה למרפסת דירתה וצעקה לעבר הצעירים שישמרו על השקט. משלא שעו לבקשתה, יצא ויכמן למרפסת ודרש מהם שוב. לפי כתב האישום, בתגובה לבקשה "הנאשם קילל את המנוח ואמר לו בן זונה". בשלב זה התקשרה לוי למוקד המשטרתי לה אמרו שניידת תישלח למקום.

לאחר מכן, ויכמן יצא שוב לחלון, חזר על הדרישה והודיע כי הוא יורד למטה. בתגובה, עמד אוחיון על ספסל, קילל וגידף את בני הזוג. על פי כתב האישום, בשעה 2:15 לפנות בוקר בליל שבת, ירד ויכמן לפארק, קפץ מעל גדר המפרידה בין הפארק לבניין בו התגורר. בשלב זה התקדם אוחיון לעבר המנוח. כשהשניים נפגשו נגח ויכמן בפניו של עדן אוחיון. כתוצאה מכך דימם אוחיון משפתיו.

מיכל לוי, בת זוגו של גדי ויכמן, מקבלת הבוקר את כתב האישוםצילום: אילן אסייג

  כתב האישום מתאר כי אוחיון זז מעט לאחור בגלל הנגיחה אך נותר עומד על רגליו, שלף סכין ונעץ אותה בחוזקה בחלקו השמאלי של חזהו של ויכמן ואז חתך משמאל לימין. לאחר מכן שלף את הסכין מתוך גופו של המנוח וברח יחד עם חבריו מהמקום תוך שהם מותירים אותו פצוע ומדמם.

  במהלך מנוסתו השליך אוחיון את הסכין לפח אשפה. עוד עולה כי אוחיון הורה לקטינה שהיתה עמו, שאם תיחקר עליה לשקר ולטעון כי הנאשם היה בביתה בערב שישי, שהם הלכו לישון ושלא היה דבר חריג. לאחר מכן אמר לה: "שתשמור על הפה שלה כי היא פולטת יותר מדי דברים והוא יאכל אותה בגללה".

  עורך דינו של הנאשם, איתי יצחק, אמר לאחר הגשת כתב האישום כי "לא יכול להיות שמדובר ברצח שכן על פי כתב האישום המנוח הוא זה שתקף את הנאשם בפעם הראשונה".

  מיכל לוי, בת זוגו של ויכמן הביעה שביעות רצון מהחלטת פרקליטות המדינה. "זה צדק ואני באמת שמחה, לא בגלל נקם אלא בגלל שאני איבדתי את הדבר הכי יקר לי וראיתי את זה מול העיניים. רציתי רק צדק. צדק. הוא דקר ורצח אותו בדם קר מול העיניים שלי ושל הבת שלי", אמרה לוי בבית המשפט. היא הוסיפה כי "בפעם הבאה מישהו יחשוב פעמיים אם לדקור ואם להסתובב עם סכין. מי שרצח אותו זה עדן והוא צריך לקבל את העונש שלו. זה רצח. אפילו לא עבר לי בראש שמדובר בהריגה".

  לוי הוסיפה כי "מה שאני ראיתי בעיניים אף אחד לא ראה. איך הם יכלו לחשוב שזה לא רצח בכלל... שמעתי שבעבר הוא דקר עוד מישהו. הבן אדם הזה מסתובב עם סכינים ועושה מה שהוא רוצה. אני מקווה שכולם יבינו את המסר. אתמול הייתי בקבר של גדי ואני עדיין לא מאמינה שהוא שם".

  עו"ד טל אדיר-כהן, ראש צוות מעצרים בפרקליטות מחוז דרום ומי שהכינה את כתב האישום, הסבירה מדוע מדובר ברצח ולא בהריגה. "הגשנו היום כתב אישום חמור מאוד", אמרה אדיר-כהן. "מדובר בנאשם שדקר את המנוח בדקירה ישר בליבו, הנאשם נעץ את הסכין בליבו של המנוח. שקלנו את כל השיקולים ובחנו את כל הראיות. הסכין הפכה לפיתרון קל, אנחנו בפרקליטות נלחמים בתופעה הזאת. לפי הראיות שהוצגו בפנינו, ולאחר שבחנו את כולן הגענו למסקנה שמדובר ברצח".

  בית המשפט העליון: יש צורך בפסיקה מחמירה של בתי המשפט

  בתוך כך, בית המשפט העליון העביר היום מסר חד משמעי בנוגע לענישה ההכרחית בעקבות האלימות שפושטת ברחובות. בפסק דין שניתן במסגרת ערעור שהוגש במקרה הריגה כתוצאה מקטטה שארעה בעפולה, כתב השופט נועם סולברג כי "אם האסון התממש ונהרג אדם, יש להעניש בחומרה רבה באופן שיביא לידי ביטוי שיקולי גמול, הרתעה, הכוונת התנהגות וקדושת החיים".

  סולברג ציין עוד כי אירוע תגרה במקום ציבורי יכול להפוך ללחימה במקום ציבורי, וזאת במיוחד כאשר התגרה מסתיימת במותו של אדם. "מצב דברים שכזה אשר פשע במקומתנו מחייב פסיקה עונשית מחמירה של בתי המשפט".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ