תלונות למח"ש: שוטרים חשמלו עצורים כבולים

המשטרה העבירה למח"ש תלונות חמורות על אלימות נגד משתתפים בעצרת הזדהות עם האסירים הפלסטינים מול כלא רמלה: "שמעתי את הצרחות שלהם"

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

המשטרה החליטה השבוע להעביר למחלקת חקירות שוטרים (מח"ש) תלונות חמורות על אלימות נגד מפגינים, במהלך הפגנת הזדהות עם האסירים הפלסטינים לפני כשבועיים. התלונות כוללות שימוש באקדחי הלם (טייזר) כלפי המפגינים, הכאה באגרופים ובעיטות בעצורים כבולים, הטרדה מינית ושימוש בביטויים גזעניים, משפילים ומעליבים.

המקרה המדובר אירע לפני שבועיים, בתום הפגנת הזדהות עם האסירים הפלסטינים ששבתו רעב, שהתקיימה ברשיון מול בית החולים של השב"ס ברמלה. במכתב שארגון "עדאלה" שלח למח"ש נכתב כי לאחר שמרבית המשתתפים עזבו, ביקשו כ-30 מהמפגינים לקיים משמרת מחאה ליד אחת הכניסות לכלא, במרחק של עשרות מטרים מהמקום שבו התקיימה ההפגנה. לטענת הארגון, שוטרי יס"מ שהיו במקום עצרו שמונה מפגינים תוך שימוש באלימות.

אחדים מהמפגינים שלא נעצרו באו לתחנת המשטרה ברמלה כדי להמתין לחבריהם ופצחו בשירה. אחת מהם, דורית ארגו, כתבה בתצהיר שהוגש למח"ש כי שוטרי היס"מ הסתערו עליהם "אחוזי אמוק" והחלו להכותם, תוך שימוש באקדחי טייזר, דחיפות, בעיטות וקללות. שניים מהגברים אף נכבלו ועיניהם כוסו בפלנלית.

הפגנת התמיכה באסירים הפלסטינים מול כלא רמלה, לפני שבועייםצילום: הדר כהן

"מולי עמד שוטר וצעק עליי שאני זונה ושאם ישמע אותי פותחת פה עוד פעם אחת הוא יפרק לי את הפנים", כתבה ארגו בעדותה. "הבהרתי לו שהוא לא מאיים עליי ובתגובה הוא בעט בי, משך לי בשערות והשליך אותי לרצפת החדר של העצורים הגברים. חלק מהגברים הוחזקו בתא מעצר נעול וחלק נמצאו על הרצפה בתנוחת כריעה כשפלנלית מכסה את עיניהם. שוטר כחול נכנס עם טייזר והחל לחשמל את כל מי שהיא מוטל על הרצפה".

"הצלחתי להתחמק ממגע ישיר עם האקדח אך הרגשתי את הזרם. חשוב לציין שאף אחד מהעצורים לא הפעיל ולו התנגדות קלה מול השוטרים. השוטר שחשמל יצא וחזר אל החדר ואיים שאם הוא ישמע אותנו מדברים הוא יחזור ויחשמל אותנו שוב. הועברתי שוב לחדר של הנשים. במהלך כל הערב נכנסו שוטרים וקצינים מהתחנה ודיברו אלינו בצורה מטרידה תוך שהם לועגים לשמות שלנו, למה שאנו לובשות, ולאיך שאנחנו נראות. בתגובה לאחת מהערות הפרובקטיביות האלו, ענתה אחת העצורות לקצין משטרה תשובה שלא מצאה חן בעיניו. בתגובה הוא הצמיד אותה לקיר, רכן מעליה, כיוון אליה אקדח טייזר במשך מספר דקות ואיים שישתמש בו אם לא תשב בשקט".

בתצהיר אחר כתב עדן דרור, שהיה בין העצורים בתחנת המשטרה: "שמענו את הבנות צועקות 'מה אתה עושה!'. לאחר כמה רגעים הוכנסו לחדר מספר אנשים צעירים, כפותים, חלקם צורחים צעקות של כאב. הראשון שראיתי היה ג'יהאד - הוא היה אזוק ומאחוריו עמד יס"מניק שדחף אותו וחנק אותו עם סרט. ראיתי את האנשים כפותים ברגליים כפופות על הרצפה ושוטרי היס"מ ושוטר נוסף תוקפים אותם באגרופים ובעיטות. שמעתי את צרחות הכאב של הכפותים ואת הצעקות של היס"מניקים: 'ערבי מטומטם' ו-'ערבים מטומטמים תמותו', וכן את הצליל של הטייזר שאיתו חשמלו את הכפותים על הרצפה. אחד הקצינים ירק לעצור בפנים, חשמל אותו וצעק עליו 'אתה גיבור, רוצה להיות שאהיד?'".

בנוסף, עו"ד ארנה כהן מארגון "עדאלה" התלוננה בפני מח"ש על הטרדה מינית מצד השוטרים כלפי העצורות הערביות. לטענתה, השוטרים אמרו לעצורות אמירות כגון "זונה אני אפרק את הפנים שלך", "אני אזיין אותך", "ערביות מסריחות", ו- "כלבות". לתלונה צורפו תצהירים שנגבו מארגו, משתי עצורות נוספות ומאדם שנכח במקרה בתחנת המשטרה והיה עד להתנהגות האלימה לכאורה של השוטרים.

לפנות בוקר הועברו העצורים לבית מעצר ומשם לבית המשפט בפתח תקווה. בין העצורים היו עובדת סוציאלית, יועצת חינוכית ומורה. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרם בחמישה ימים, בטענה שהעצורים תקפו שוטרים והם מהווים סכנה. השופט חגי טרסי הורה על שחרורם למעצר בית בתנאים מגבילים לצורך השלמת החקירה.

דוברת מחוז המרכז, סנ"צ הילה חמו, אמרה ל"הארץ" כי לנוכח חומרת החשדות מבקשת המשטרה להעביר את החומר למחלקה לחקירות שוטרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ