תומר זרחין
תומר זרחין

אחרי שבג"ץ הגדיר בפסק דין דרמטי את סמכויות המשטרה לחיפוש על גופו של אדם, מבקש היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לזרז את קידום הצעת החוק הממשלתית שתקנה למשטרה סמכויות רחבות לערוך חיפושים גופניים גם ללא חשד קונקרטי לביצוע עברה. מטרת ההצעה היא להקל על המשטרה לערוך חיפושים במקומות הומים כמו מועדונים ואצטדיונים.

מטרת הצעת החוק, לפי מנסחיה, היא להגביר את תחושת הביטחון האישי של אזרחי המדינה. אתמול כתב וינשטיין לח"כ דוד רותם, יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת, וביקש ממנו לפעול לקידום הצעת החוק. "על רקע אירועי האלימות האחרונים אני סבור כי ראוי להחיש את קידומה של הצעת החוק, כך שיינתנו בידי המשטרה כלים נוספים להתמודדות עם מעשי אלימות".

שורה של חוקים מסדירים את סמכויות החיפוש על גופו או בחפציו של אדם, הנתונות לשוטרי משטרת ישראל. לפי חוקים אלה, בהיעדר צו שיפוטי, מותנה החיפוש בקיומו של חשד סביר, שלפיו אותו אדם מחזיק בחפץ כלשהו שהחזקתו אסורה, או שהוא יעד לחיפוש מצד המשטרה. בהיעדר חשד סביר, רשאים השוטרים לערוך את החיפוש רק אם אותו אדם נתן את הסכמתו - "הסכמה מודעת" - לחיפוש.

האגודה לזכויות האזרח מתחה ביקורת חריפה על המאמצים לקדם את החוק. "מתן סמכות לבצע חיפושים גופניים ללא חשד קונקרטי מוביל לפגיעה בכבוד ובפרטיות. הניסיון מראה כי הראשונים להיפגע יהיו מי שמשתייכים לקבוצות מיעוט".

בחודש מארס פרסם הרכב שופטים של בית המשפט העליון בראשות הנשיאה לשעבר, השופטת בדימוס דורית ביניש, פסק דין בו הותוו גבולות המותר והאסור בחיפוש המשטרתי. ביניש, אליה הצטרפו השופטים עדנה ארבל ויורם דנציגר, קבעה כי חובה על שוטר, המבקש לערוך חיפוש על גופו או בחפציו של אדם, ללא צו שיפוטי וללא חשד סביר, להבהיר לאדם כי נתונה לו הזכות לסרב לחיפוש - וכי סירוב זה לא ישמש נגדו.

יהודה וינשטייןצילום: אוליבייה פיטוסי

בנוסף, השופטים הרחיבו את הלכת יששכרוב מ-2006, אז נפסלה הודאה שנגבתה באופן לא חוקי, והחילו אותה גם על ראיה חפצית - סכין או סמים - שהושגה בחיפוש לא חוקי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ