דקירת גדי ויכמן |

מאחורי הקלעים של החלטת הפרקליטות להאשים ברצח

למרות הנסיבות המורכבות, ההחלטה התבססה על כך שהנאשם נשא על גופו סכין דרך קבע והדקירה היתה בלב. מומחה: יהיה קשה להוכיח שמדובר ברצח

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

בימים האחרונים התנהלו בפרקליטות מחוז דרום, שבראשה עומד עו"ד מומי למברגר, דיונים באשר לסעיף שיש להאשים בו את עדן אוחיון, שדקר למוות את גדי ויכמן בבאר שבע לפני שבועיים. בדיונים נבחנו הראיות ונבדקו האפשרויות, עד שנפלה ההחלטה: הבוקר הוגש נגדו כתב אישום בגין רצח, בניגוד להערכות הראשוניות שהוא יואשם בהריגה בלבד.

ללמברגר ולצוותו היה ברור כי לא מדובר במקרה טריוויאלי של רצח, בו אדם מבקש להמית אדם אחר, מתכונן לכך ומוציא אל הפועל את תוכניתו. הם ידעו שהנסיבות מורכבות יותר.

כמה שיקולים הנחו את הפרקליטות בהחלטתה להגיש נגד אוחיון כתב אישום ברצח. ראשית, העובדה שאוחיון נשא דרך קבע סכין על גופו, כמי שש אלי קרב ומחרחר ריב. שנית, העובדה שאוחיון דקר את גדי ויכמן בלבו, מיקום שלא מותיר ספק באשר לכוונתו של אוחיון להמית את ויכמן. ברור כי אם לא היה רוצה להרגו, היה בוחר אזורים אחרים בגופו שלא יובילו לתוצאה הקטלנית.

  האם לדעתכם היה צריך להאשים את אוחיון ברצח? דברו על זה בפייסבוק

  בפרקליטות גם לקחו בחשבון את טענת ההגנה של אוחיון, לפיה הוא דקר כיוון שויכמן נגח בו בחוזקה, אולם התקשו לקבל אותה. בדיונים התגבשה הדעה כי הטענה בעייתית בנסיבות אלה, שכן דקירה בלב אינה מידתית בשום אופן לנגיחה שספג אוחיון מהקורבן.

  למרות זאת, יו"ר הפורום הפלילי בלשכת עורכי הדין - עו"ד אבי חימי - מטיל ספק ביכולת של הפרקליטות לשכנע את בית המשפט להרשיע את אוחיון בסעיף הרצח. "לצורך הרשעה ברצח צריך כוונה מוחלטת להמית, צריך אלמנט של הכנה, והתביעה צריכה להוכיח העדר קינטור מצידו של ויכמן", אומר חימי. "יש פסקי דין רבים שקובעים שאקט אלים לפני המעשה האסור מהווה 'קינטור', ולכן הפקליטות תתקשה להוכיח שמדובר ברצח ולא בהריגה".

  חימי הוסיף כי בנוגע למיקום הדקירה, "יש לזכור שמדובר באירוע דינמי, כאשר הקורבן תוקף והדקירה ומיקומה לא נעשים מתוך כוונת מכוון. ייתכן שאוחיון התכוון תוך כדי עימות לדקור את המנוח בפלג הגוף עליון, ולאו דווקא בלב. לכן נדמה לי שבמכלול הנסיבות, אם כי לא נחשפנו עדיין לראיות בתיק, נראה שהאירוע מתאים יותר לעבירת הריגה".

  חימי אמר אתמול ש"יש להפריד בין הרגש ותחושת התיעוב של כל אזרח נוכח המעשה ומבצעו, לעולם המשפט, שהוא עולם של ראיות, של הלכות משפטיות, ולרגש אסור לתת מעמד בכורה בהליך משפטי בשלב של בירור האשמה".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ