הסנגוריה: המשטרה אינה מיידעת עצורים על זכותם להתייעץ עם עורך דין לפני החקירה

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

מרבית העצורים בישראל אינם זוכים לממש את זכות ההיוועצות שלהם בסנגור לפני חקירתם במשטרה - כך עולה מהדו"ח השנתי של הסנגוריה הציבורית. בכ-90% מהמקרים, בהם המשטרה הפנתה לסנגוריה הציבורית בקשה של עצור לייצוג, הדבר נעשה אחרי שהעצור כבר נחקר ומסר את גרסתו לאירוע הנחקר.

התוצאה היא שרוב החשודים המובאים לתחנת המשטרה נחקרים ומוסרים את הודעותיהם מבלי שנמסר להם כי הם זכאים להתייעץ עם סנגור או מבלי שמתאפשר להם לקיים זכות זו, הלכה למעשה.

הסנגוריה הציבורית היא למעשה משרד עורכי הדין הגדול במדינה: היא מייצגת כ-60% מהנאשמים בבתי משפט השלום, כ-80% מהנאשמים בבתי משפט השלום לנוער, ויותר מ-50% מהנאשמים בבתי המשפט המחוזיים. בנוסף, הסנגוריה מייצגת כ-70% מכלל העצורים בישראל. עד להקמת הסנגוריה הציבורית, מרבית העצורים לא זכו לייצוג של סנגור, לא בשלב החקירה במשטרה ולא בעת הארכת המעצר בבית המשפט. לדבר היו השלכות ישירות על מידת השמירה על זכויות העצורים בהליכים אלה, באופן המנציח את פערי הכוחות בין העצור הבלתי-מיוצג לבין המשטרה המיומנת. בסנגוריה טוענים כי למרות הנחיות בית המשפט העליון, המשטרה לא מקפידה ליידע את כל העצורים על זכותם לסנגור ציבורי לפני חקירתם. חלק מהעצורים מקבלים הודעה על זכותם להיוועץ עם סנגור רק אחרי החקירה והעברתם לבית המעצר. חלקם לומדים לראשונה על זכותם לייצוג רק כאשר הם מובאים למחרת מעצרם לבית המשפט, ופוגשים שם את הסנגור הציבורי התורן.

"זכות ההיוועצות לפני חקירה שמורה, איפוא, רק לנחקרים מיוחסים אשר דבר חקירתם נודע להם מראש והם לא מעוכבים ולא נעצרים, או לנחקרים מנוסים המודעים לזכויותיהם", נכתב בדו"ח. בסנגוריה מציינים עם זאת כי חל שיפור בהתנהלות המשטרה בעניין זה, בעיקר בנוגע לחשודים קטינים. לבעיית הייצוג מצטרפות בעיות קשות נוספות, שעניינן פגיעה בזכותם של אסירים למצות את זכותם בפני ועדת השחרורים. זאת, בשל ליקויים קשים באופן ניהול הדיונים בפני ועדת השחרורים, הנובעים מהעומס הרב המוטל על הוועדות, עיכובים בהגשת חוות דעת מקצועיות וניהול בלתי יעיל של הדיונים. "דיונים בעניינם של אסירים גולשים הרבה מעבר למועד חלוף שני שלישים מהמאסר, עד כדי כך שישנם אסירים שאינם זוכים כלל ליומם בפני ועדת השחרורים לפני מועד שחרורם", נכתב.

מהמשטרה נמסר בתגובה לעניין ייצוג העצורים כי "נגיב לגופו של עניין לאחר קריאת הדו"ח המלואו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ