תומר זרחין

שר המשפטים יעקב נאמן אמר היום (שני) בכנס לשכת עורכי הדין באילת כי בכוונתו לבצע רפורמה בהליך התמחותם של עורכי הדין. "ההתמחות לא תוארך לשנתיים, מכיוון שהדבר יביא למחסור במאמני מתמחים ויעורר קשיים בשל מציאות חברתית-כלכלית", אמר נאמן, "צוות פנימי בראשות מנכ"ל המשרד המליץ לנו על שינוי יסודי במתכונת בחינות הלשכה, שיבדקו לא רק בקיאות בפרוצדורות משפטיות, אלא גם ניתוח משפטי והבנה".

נאמן ציין כי הצוות המליץ עוד לבטל את בחינת ההסמכה בעל פה. "הבחינה בעל פה אינה שוויונית והתרשמותה מהנבחן סובייקטיבית", אמר. "הומלץ לנו בנוסף להשאיר מועד בחינה בסוף תקופת ההתמחות, כפי שהיא היום. יש צורך בפיקוח יסודי על עבודת ההתמחות, ונבחן אפשרות שנציב מיוחד ייבחן ויפקח על ההתמחות".

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו התייחס בכנס לאירועים האלימים שהתרחשו באחרונה ברחבי הארץ. הוא ציין כי בכוונתו להיפגש בקרוב עם נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, לצורך קידום דיון באלפי תיקי האלימות שעדיין לא נסגרו. גם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין התייחס לנושא ואמר כי "אינני בטוח כי מערכת אכיפת החוק מצאה נקודת איזון ראויה בין הגנה על הפרט מפני כוחו של השלטון, לבין ההגנה על הפרט על ידי השלטון. נמשיך לקדם חקיקה שתקנה למשטרה כלים נוספים להתמודד עם תופעת האלימות בכלל, והסכינאות בפרט".

שר האוצר יובל שטייניץ אמר בכנס כי בכוונתו להילחם בהלבנת ההון בישראל. "זהו הצינור של הפשע המאורגן במדינה", אמר, "צריך לחנוק את צינור החמצן של הפשע המאורגן. לא יכולה להיות פשרה במאבק כפי שהיה עם הפשע המאורגן בארה"ב". בנוגע לסוגיית העובדים הזרים אמר: "המפעל הלאומי שלנו בסכנה בשל עקרונות המתאימים לקנדה, יפאן וארה"ב. האם נבצע מהלך של התאבדות לאומית? אנו ניצבים בפני סכנה של התמוטטות של העם כולו".

איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים בירך על החלטתו של נאמן. "הארכת ההתמחות היתה פוגעת פגיעה אנושה בציבור המתמחים ומקצצת את מספר מקומות ההתמחות בחצי. במציאות החברתית כלכלית בישראל זו פשוט פגיעה לא מידתית בדור הצעיר". גלעד דומב, יו"ר פורום הסטודנטים למשפטים באוניברסיטאות מסר: "שמחנו לשמוע את דברי השר נאמן, שלקח לטיפולו את נושא הסדרת מקצוע עריכת הדין בישראל לאחר שנים של הזנחה. במצב הנוכחי, ההתמחות בחלק מן המשרדים מתחת לכל ביקורת: שעות העבודה חורגות מהמותר בחוק והמטלות בהן עוסקים חלק מן המתמחים אינן בעלות אופי משפטי, בלשון המעטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ