בעקבות פרשת אייזן

ליצמן הורה להקים ועדה לבחינת תפקודו של פרופ' יהודה היס

גורמים במשרד הבריאות מעריכים כי המנהל הרפואי של המכון המשפטי יפוטר, בעקבות הגילוי כי עובדי המכון הסתירו ראיות חיוניות לזיכויו של דניס אייזן שהורשע בהריגת בנו

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן הורה להקים ועדה לבחינת הליקויים בהתנהלותו של פרופסור יהודה היס, מנהלו הרפואי של המרכז הלאומי לרפואה משפטית. הוועדה הוקמה בעקבות הטענות כי אנשי המכון לרפואה משפטית הסתירו ראיות שהיו עשויות לסייע בהוכחת חפותו של דניס אייזן, שהורשע בהריגתו של בנו רון לפני כ-12 שנה.

בכירים במשרד הבריאות מעריכים כי היס יפוטר בשל תלונות חזורות ונשנות על כשלים חמורים בתפקודו. בוועדה יהיו חברים אנשי המשרד בשיתוף עם לשכת היועץ המשפטי לממשלה שימנה המנכ"ל. היא צפויה לסיים את עבודתה ולפרסם את תוצאותיה בתוך 30 יום, לרבות המלצות למסקנות אישיות.

"האיש נתון לביקורת קשה לא רק באירועים האחרונים ויש דרישה גוברת לפטרו" אמר אחד הבכירים במשרד הבריאות. "יש הרגשה כי מדובר בפרשת קו המים, משהו שקשה להבליג עליו, כך שאין מנוס מלפטר אותו", הוסיף. לא ידוע בשלב זה אם משרד הבריאות יתלה את רשיונו של היס והאם יושעה מתפקידו עד תום בירור ההליכים. פרופסור היס אמר בתגובה כי הוא עדיין לומד את פרטי הפרשה.

פרשת אייזן הובילה לפני שבוע לדרישה של הסנגוריה הציבורית לפתוח בחקירה נגד המכון לרפואה משפטית, לאחר שהתגלו חלק מהרקמות של רון אייזן, זאת בניגוד לטענות חוזרות ונשנות של עובדי המכון לפיהן לא קיימות דגימות נוספות או רקמות בידי המכון וכי כל הדגימות הועברו לסנגוריה. זאת לאחר שהפרקליטות הודיעה לסנגוריה כי חלק מהרקמות מגופתו של אייזן התגלו במכון במסגרת תוכנית "מנוחה בכבוד", שנועדה להביא לקבורה את חלקי הגופות השמורים במכון. ככל הידוע מדובר במוחו של התינוק ואיברים נוספים, בהם גם לבו.

אייזן הואשם ב-2000 בהריגת בנו רון, לאחר שהיס קבע כי מותו של התינוק נגרם מחבלת ראש טרייה בת כמה שעות. זאת בעוד שההגנה טענה כי התינוק מת בשל מחלת הלב בה לקה. אייזן הורשע בהריגה ונגזרו עליו 20 שנות מאסר. בית המשפט העליון הקל בעונשו והעמידו על 14 שנים. ב-2003 פנה אייזן לסנגוריה הציבורית בבקשה למשפט חוזר. מסדרת פניות והתכתבויות עם המכון לרפואה משפטית נמסר כי לא קיימות דגימות נוספות או רקמות בידי המכון וכי כל הדגימות הועברו לסנגוריה.

משפטו של אייזן נפתח מחדש ובתחילת ההליך הוא שוחרר מהכלא, לאחר שריצה שש שנות מאסר. המשפט התנהל כחמש שנים ובמוקדו עמדה המחלוקת בנוגע לממצאים הפתולוגים במוח ובלב ונשמעו מומחים רבים. במהלכו עובדי המכון חזרו והעידו כי כל המוצגים במכון עמדו לבדיקת הסנגוריה, ושאר חלקי הגופה נקברו עוד ב-2002.

היס טען במשפט אייזן כי במכון לא שומרים תיעוד של נתיחת גופות, וחזר וטען כי מות התינוק נגרם מידי אביו וכי תוצאות הנתיחה המקורית נכונות. לדבריו, מדובר במקרה נדיר של פעוט כל כך צעיר שסבל מאלימות כה קשה. היס הציג תמונות של גופת הפעוט, שלטענתו צולמו על ידו במהלך הנתיחה למטרות הוראה.

היס הודה בעדותו כי על פי נהלי המכון נמחקו קלטות טייפ שתיעדו את הנתיחות וכי לא נשמרו גרסאות קודמות של דו"חות נתיחה, ולכן אין הוא מסוגל לאשש את עובדת היותו בנתיחה. "צריך להיות אמון בסיסי במה שאנחנו עושים", אמר.

הפגנה נגד פרופ' היס בעת שהעיד במשפט החוזר של דניס אייזן (בשחור)צילום: אלברטו דנקברג

אין זו הפעם הראשונה שפרופסור היס מודח מתפקיד במכון הפתולוגי. לפני שמונה שנים (מאי 2004) העביר שר הבריאות דאז, דני נוה, את היס מתפקידו כמנהל המכון הלאומי לרפואה משפטית לאחר יותר מ-16 שנה בשל מה שהגדיר "טעויות בשיקול הדעת ואי ביצוע נהלים" וזאת על מנת "לחזק את אמון הציבור", כלשונו של השר. היס הועבר לתפקיד המנהל הרפואי של המכון ומתפקד עד היום בתפקיד זה, למרות תביעות ונזיפות רבות שספג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ