המבחן של עורכי הדין ישונה מהיסוד, ההתמחות לא תוארך

שר המשפטים חשף את ההמלצות המסתמנות של הצוות לשיפור מקצוע עריכת הדין. המבחנים לא יבדקו רק נושאי פרוצדורה משפטית אלא גם כושר ניתוח משפטי של המועמדים

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

שר המשפטים יעקב נאמן הודיע אתמול כי אף על פי שהוא סבור שיש להאריך את התמחות עורכי הדין לשנתיים, משכה יישאר שנה אחת בלבד. לדבריו, בשל "המציאות החברתית-כלכלית" הקיימת כיום, "הארכת תקופת ההתמחות תגרום להקטנת מקומות ההתמחות בחצי מכמות מקומות ההתמחות הקיימים היום, מצב זה עלול לגרום יותר נזק מאשר תועלת".

נאמן, שאמר את הדברים בכנס לשכת עורכי הדין באילת, הוסיף כי הארכת תקופת ההתמחות תדרוש היערכות להתאמת תקופת הלימודים, שינוי מועדי בחינות ותקני המתמחים בשירות המדינה. מדובר באחת ההמלצות של צוות שמינה נאמן, לשיפור רמת מקצוע עריכת הדין - ובראשו עומד מנכ"ל משרד המשפטים, הד"ר גיא רוטקופף. הצוות צפוי להגיש את מסקנותיו בשבועות הקרובים.

הצוות אף ממליץ על רפורמה במתכונת בחינות ההסמכה שעורכת הלשכה לפני הכניסה למקצוע. השינוי יבוא לידי ביטוי בכך שהמבחנים לא יבדקו רק נושאי פרוצדורה משפטית - כפי שנעשה כיום - אלא גם כושר ניתוח משפטי של המועמדים. "האפשרויות אשר יעמדו בפני הוועדה הבוחנת יהיו מגוונות, ויאפשרו לשלב שאלות כך שהסטודנטים יבחנו על הלכות חדשות, מקרי בוחן ועוד, ולא רק לזכור בעל-פה ולשנן מועדי הגשת בקשות לבתי המשפט", אמר נאמן.

בנאומו הקריא השר שתי שאלות ממבחן הלשכה שנערך בתחילת החודש והצהיר: "אני לא היית עובר את המבחן, שאינו מתאים לקבלה של עו"ד ללשכה"

צעד נוסף שיאומץ, הוא ביטול בחינות הלשכה בעל-פה, שנלוות לבחינה בכתב. לדעת הצוות שבראשו רוטקופף, הבחינה בעל פה - המתקיימת פעמיים בשנה - אינה שיוויונית מספיק. זאת מאחר שקיימים הרכבי בוחנים רבים של הוועדה הבוחנת, והתרשמותה מהנבחנים היא סובייקטיבית. כמו כן, השאלות הנשאלות שונות זו מזו מהרכב להרכב.

הצוות אף בחן אפשרות לשנות את מועד בחינת ההסמכה ולקיימה לפני סיום ההתמחות. עם זאת, הוחלט להשאיר את המצב על כנו - בחינה בתום תקופת ההתמחות, לאחר שהנבחן רכש את השכלתו הרשמית ואת ניסיונו הפרקטי כמתמחה.

נאמן הוסיף כי הרפורמה בהתמחות תכלול הגברת הפיקוח על המאמנים והמתמחים בתקופת ההתמחות. "הוצגו בפני נתונים עגומים על האיכות והמקצועיות של תקופות ההתמחות במשרדים השונים. הבנתי כי ישנו ציבור נכבד של מתמחים העוסקים בעבודות פקידות, ניקיון ושירות במשרדים, במקום ללמוד ולהתמחות במקצוע עריכת הדין", אמר שר המשפטים. "חמור מכך, יש מתמחים הטוענים כי הם משלמים למאמנים שלהם על מנת למלא חובת ההתמחות ולהיות זכאים לגשת לבחינת ההסמכה".

בלשכת עורכי הדין הופתעו מעמדתו של נאמן, לפיה במציאות הקיימת היום אין אפשרות להאריך את תקופת ההתמחות לשנתיים. "הצפת מקצוע עריכת הדין, שמירה על איכותו ומקצועיותו מחייבת את הארכת תקופת ההתמחות", אמר ראש הלשכה דורון ברזילי. "ההצעה זכתה לתמיכה גורפת מקיר אל קיר, מדובר בצורך מחויב המציאות".

איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, בירך על החלטת שר המשפטים: "הארכת ההתמחות היתה פוגעת פגיעה אנושה בציבור המתמחים ומקצצת את מספר מקומות ההתמחות בחצי".

לדברי גלעד דומב, יו"ר פורום הסטודנטים למשפטים באוניברסיטאות, כעת ההתמחות בחלק מן המשרדים מתחת לכל ביקורת: שעות העבודה חורגות מהמותר בחוק, והמטלות שבהן עוסקים חלק מהמתמחים אינן בעלות אופי משפטי, בלשון המעטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ