בג"ץ נמנע מהכרעה נגד הבדיקות הביטחוניות לערבים בנתב"ג

השופטים קבעו כי שיטת בידוק חדשה שתופעל ב-2013 ולטענת רת"ע תביא להפסקת הבדיקה וההשפלה הפומבית, אינה מאפשרת הכרעה בנושא בשלב זה

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

בג"ץ נמנע היום (שלישי) מלהכריע בעתירה נגד הבדיקות הביטחוניות שעוברים האזרחים הערבים בשדות התעופה בישראל. הרכב השופטים בראשות הנשיאה לשעבר, דורית ביניש, קבע אחר הצהריים כי בשלב זה, ולאור השינויים הצפויים במדיניות הבידוק הביטחוני בנמל התעופה בן גוריון ב-2013 הם לא מוצאים מקום להכריע בעתירה, וזאת בהיעדר תשתית עובדתית רלוונטית.

יחד עם זאת קבעו השופטים כי מכיוון שהם ערים לחשיבות העצומה שיש להליך הבידוק הביטחוני בשדות התעופה ולאור הצורך להיערך לשיטת בידוק חדשה מבחינה לוגיסטית, תקציבית והכשרת כוח אדם, תישאר העתירה תלויה ועומדת בשלב זה.

השופטים קבעו כי על המדינה יהיה לעדכן את בג"ץ בתוך שישה חודשים באשר ליישום הליכי הבידוק החדשים ולהסביר אם וכיצד בכוונתם לצמצם את הפגיעה בהליכי הבידוק הביטחוני גם בשדות התעופה הנוספים.

תשאול אזרחים ערבים בנתב"גצילום: דודו בכר

השינוי המהותי עליו הוחלט באשר לבידוק אך טרם יושם נוגע לאופן הבידוק של כבודת בטן מטוס. על פי התוכנית החדשה, החל מהשנה הבאה תיערך בדיקת כלל הכבודה של הנוסעים באמצעות מערכת טכנולוגית חדשה ומתקדמת שתמוקם באזור נפרד ושלא בנוכחות הנוסעים.

האם ראויה מדיניות הבידוק המחמירה עם האזרחים הערבים? דברו על זה בפייסבוק

לפי השיטה המתוכננת, הנוסעים ימסרו את הכבודה שברשותם מיד עם הגיעם לנתב"ג ולאחר תשאול קצר יעברו לשלב הרישום לטיסה. לאחר מכן תיבדק הכבודה באמצעות הטכנולוגיה החדשה וברמות בידוק שונות ואז תועבר ישירות לבטן המטוס.

לטענת רשות שדות התעופה, החלת השיטה החדשה תביא למצב בו לא יתבצע יותר בידוק פומבי עד לאחר שלב הרישום לטיסה והנוסע לא יעוכב ובכך יבוא קץ לתחושת אי הנוחות וההשפלה הפומבית עליה מתלוננים נוסעים רבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ