בג"ץ: הטבות המס ליישובים בפריפריה נעשות באופן אקראי ופוגעות בזכות לשוויון

השופטים פסקו בנוגע לשמונה עתירות שונות, אך מלבד שלושה יישובים דרוזיים וערביים שהוספו לרשימה, למדינה ניתנה שנה לנסח קריטריונים חדשים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בג"ץ קבע היום כי השיטה לפיה נקבעו הישובים הזכאים להטבות מס לפי פקודת מס הכנסה, ללא אמות מידה ועל פי רשימה אקראית של ישובים, פוגעת בזכות לשוויון ומפלה בין תושבי ישובים סמוכים שאין הבחנה עניינית ביניהם. פסק הדין ניתן בשמונה עתירות שונות, מפי הנשיאה בדימוס דורית ביניש, ובהסכמת הנשיא המכהן אשר גרוניס והמשנה לנשיא אליעזר ריבלין.

בין העותרים היו עיריות כרמיאל, עכו וטבריה. העתירות ביקשו לתקוף את הפרקטיקה הלא שוויונית לפיה נקבעה הזכאות להטבות מס בפקודת מס הכנסה. בית המשפט נתן לממשלה ולכנסת שהות ממושכת "לתיקון המעוות", כלשונם, על דרך קידום חקיקה שתיקבע קריטריונים שוויוניים לחלוקת הטבות המס.

בית המשפט קבע כי היעדר הקריטריונים הוביל לאפליה ולפגיעה בשוויון; וכי גם באותם מקרים בהם ניתן היה לחלץ קריטריון – למשל בעניין קרבה לגבול הצפון ולרצועת עזה – הטבות המס לא חולקו באופן שוויוני בהתאם לאותו קריטריון. הלכה למעשה, נקבע בפסק הדין, למעט מקרים בודדים, לא ברור כיצד נקבעה רשימת היישובים שבפקודה, או שיעור זכאותם להטבות מס.

יחד עם זה בג"ץ נמנע מלבטל את כל הסעיף בפקודה, על אף השרירותיות שבו, אלא רק ביטל תיקון אחד שהובא בפניו, מכוחו ניתנות הטבות מס לחמש רשויות מקומיות. בנוסף, בית המשפט קיבל את עתירותיהם של שלושה יישובים דרוזיים וערביים בצפון הארץ, שהוכיחו כי תושביהם מופלים ביחס לתושבי יישובים דומים הסמוכים להם, ומצויים באותה מידת קירבה לגבול לבנון, וזאת ללא כל הצדקה עניינית. בעניין שלושת היישובים הללו, בית המשפט הורה על הוספתם לרשימת היישובים המנויים בפקודה.

לאור המשמעות האופרטיבית שבפסק הדין, עם ביטול זכאות של ישובים והוספת אחרים, קבע בג"ץ כי הסעדים האופרטיביים ייכנסו לתוקף בתום שנה מיום פסק הדין, כדי לאפשר לממשלה ולכנסת שהות נוספת לתקן את הסעיף ולקבוע במסגרתו קריטריונים שוויוניים להסדרת חלוקת הטבות המס.

ח"כ אחמד טיבי בירך על החלטת בג"ץ אך הדגיש כי "ההחלטה התקבלה לאחר שבע שנים של התדיינות שבהם המשיכה האפליה להתקיים וניתנת לה ארכה של שנה נוספת... הממשלה מתנכרת ומתנכלת לאזרחים הערבים שאמורים לקבל יחס שויוני ללא התערבות בג"ץ. מדיניות הממשלה היתה והינה קיבוע נחיתות כלכלית ואזרחית של היישובים הערבים לרבות הישובים הבדואים בדרום".

עו"ד עאוני בנא מהאגודה לזכויות האזרח מסר כי "ממשלה יכולה להחליט לתת הקלות במס למי שבאמת ראויים לכך. שוויון, צדק חברתי ומינהל תקין משמעם בראש ובראשונה שקבלת החלטות מסוג זה תהיה על בסיס קריטריונים שוויוניים ושקופים. העובדה שאף יישוב ערבי לא נכלל ברשימת הזכאים, היא רק המחשה נוספת הן לאפלייתם השיטתית והממוסדת של האזרחים הערבים והן לתרבות פוליטית מושחתת שמיטיבה עם מקורבים".

לדברי עו"ד סאוסן זהר מעדאלה, "חשוב לציין כי עתירה זו נידונה בבית המשפט במשך 7 שנים ולאורך כל התקופה הזאת הממשלה והכנסת לא עשו דבר כדי לתקן את המצב. אנו מקווים שהממשלה והכנסת יקיימו את פסק הדין וייתקנו את החוק באופן שיבטיח שוויון לכלל האזרחים, ויינתן משקל למצב הסוציו-אקונומי העגום של הישובים הערבים בכלל והישובים הערבים-הבדווים בנגב בפרט. על המדינה להכליל ישובים אלה ברשימת הזכאים להטבות מס".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ