הוארך מעצרם של שישה מהחשודים בסחר באיברים

יתר החשודים בפרשה שוחררו בתנאים מגבילים או למעצר בית; השופט קבע כי מהחומר שהוצג בפניו עולה תמונה של מערכת משומנת לקצירת איברים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בית משפט השלום בראשון לציון האריך היום (רביעי) את מעצרם של שישה מהחשודים בפרשת הסחר באיברי אדם שהותרה אתמול לפרסום. אתמול עצרה היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) עשרה חשודים בפרשה. שלושה מהחשודים שוחררו בתנאים מגבילים ועצורה נוספת שוחררה למעצר בית.

נציג המשטרה הציג לבית המשפט חומר מודיעיני וראייתי לפיו החשודים היו מעורבים בכמה עסקאות, והשופט אברהם היימן קבע בהחלטתו כי על פי החומר שהוצג בפניו עולה תמונה של מערכת משומנת של קצירת איברים. השופט קבע גם כי קיים חשד סביר שאותם חשודים אכן השתתפו באותה הרשת שסחרה באיברים. לחשודים בפרשה מיוחסות עבירות של סחר באיברים, חבלה חמורה, עושק וכן עבירות מס.

החקירה הסמויה, שהתבצעה על ידי יאח"ה בשיתוף פעולה עם רשות המסים, החלה בעקבות בקשה שהתקבלה מארגון אירופי החוקר את התופעה ומסר את שמות החשודים, כולם אזרחים ישראלים.

מהפניות שהתקבלו עלה החשד כי בישראל קיימת רשת של סוחרים ומתווכים המופעלת על ידי אזרחים ישראלים, בהם רופאים, שגייסו מספר רב של תורמי איברים ומושתלים וביצעו את הניתוחים באזרבייג'אן, קוסובו ומדינה נוספת באסיה, בה עדיין נערכת חקירה.

החקירה הבינלאומית החלה ב-2009, לאחר שאזרח טורקי נמצא ברחובות קוסובו מעורפל הכרה. בדיקת השלטונות המקומיים גילתה תפרים בבטנו וכי הוצאה מגופו כליה. בעקבות המקרה הועלתה השערה כי מדובר ברשת של סחר באיברים הפועלת באיזור, ובהמשך עלו שמותיהם של כמה ישראלים החשודים במעורבות בפרשה. כעבור שנה נפתחה חקירה גם בישראל.

אחד החשודים בסחר באיברים בבית המשפטצילום: ניר קידר

לפי החשד, כמה מחברי הרשת עסקו באיתור נזקקים להשתלה באמצעות סיורים במחלקות דיאליזה בבתי חולים בישראל, וחיפוש אחר חולים בעלי אמצעים שיסכימו לשלם 100 אלף דולר עבור כליה. לאחר שנמצא "לקוח" נעשתה פנייה למתווך, שיצר קשר עם אנשים במדינות זרות שהיו מוכנים למכור כליה.

חלק מאנשי הרשת הם מושתלים לשעבר שהצטרפו למפעילים, ותפקידם היה ללוות את התורמים למדינה בה התבצע הניתוח. לפי החשד, המלווים שהו עם התורמים בבית מלון ולא אפשרו לו לצאת ממנו או לשוחח על ההשתלה עם גורם חיצוני עד אחרי סיום הניתוח. בישראל, תרומת איברים מותרת רק מבן משפחה או ללא מטרות רווח. ההוכחה לכאורה לפיה חברי רשת שילמו לתורמים היא למעשה הראייה שבוצעה העבירה, כולל סחר ותיווך באיברי אדם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ