כבשן נדיר בן 1,300 שנים הושחת בתל יבנה

רשות העתיקות הגישה תלונה במשטרה והפנתה אצבע מאשימה לחרדים לאחר שבמקום רוססה כתובת בה נכתב "מה חשוב יותר, הכבשן או כבוד המת?"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

רשות העתיקות הגישה הבוקר (רביעי) תלונה למשטרת יבנה בגין השחתה של כבשן עתיק ונדיר בתל יבנה. הכבשן, בן כ-1,300 שנים, הוא מהגדולים והמפוארים שנחשפו בארץ ובעולם. הוא נחשף במהלך חפירות הצלה שעורכת רשות העתיקות מזרחית למקום, כדי לאפשר את הרחבת מסילת הברזל שבין רחובות לבני דרום.

בחודשים האחרונים מתמודדים ארכיאולוגים של רשות העתיקות עם הפגנות ותקיפות של פעילים חרדים, שמוחים נגד חפירת קברים ביבנה. כשהגיעו למקום הבוקר גילו אנשי הרשות שבתוך הכבשן רוססו כתובות גרפיטי, הותז עליו צבע שחור ושבמקום נשפך חומר מעלה סירחון. בכתובת הגרפיטי נכתב: "מה חשוב יותר, הכבשן או כבוד המת?".

"זו לא פעם ראשונה בה אנו נתקלים בהתנכלות לחפירה מצד חרדים", אמר ד"ר אלי ינאי, מנהל החפירה, שהוסיף כי "כואב לראות שהמרססים הרסו בלי לחשוב פעמיים נכס מורשת שהוא של כולנו". הכבשן שהושחת הוא מהגדולים ביותר שנמצאו בעולם מהתקופה הזו. מפעילי הכבשן יכלו לצרוף בתוכו 1,500 קנקנים בו זמנית.

הליך הצריפה נמשך בין שבועיים לשלושה כך שהכבשן ייצר 18 אלף כלי חרס בשנה. על פי הפסולת שסביב לו מעריכים חוקרים שהכבשן תפקד במשך כמה עשרות שנים, בתקופה הביזנטית. יבנה היתה אז עיר נמל ומסחר חשובה בארץ ישראל. ינאי מעריך שהקנקנים שימשו לייצוא תוצרת חקלאית – שמן ויין, מהארץ לעולם הנוצרי. הכבשן ננטש בגלל כשל בשלב הוצאת הקנקנים ממנו. כך שהוא התגלה בשלמותו עם הכלים בתוכו ואפשר לחוקרים לשחזר במדויק את תהליכי העבודה שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ