תושבי קרית מלאכי: למנות ועדה קרואה

יניר יגנה
יניר יגנה

על רקע אירועי הימים האחרונים ומעצרו של ראש העיר קרית מלאכי מוטי מלכה - החשוד באינוס, תקיפה מינית ולקיחת שוחד - התכנסה ביום שלישי בערב מועצת העיר לישיבה סוערת במיוחד. עשרות התושבים שבאו למקום מחו ללא הרף, ואף קראו שלא למנות ממלא מקום לראש העיר כי אם להקים ועדה קרואה.

המועצה התכנסה במקור כדי לאשר סעיף מהתקנון בנוגע לנבצרות ראש העיר ובחירת מחליף לחודש ימים, כאשר שני המועמדים לתפיד הם ממלאי המקום בוריס בורוכוב וחיים שטיינר. "תתביישו לכם, אתם צריכים ללכת הביתה, כולם ידעו מה קורה פה, אך כמו כבשים שתקתם ונתתם לכל השחיתות הזאת להתרחש מתחת לאף שלכם", קטע תושב העיר אלי גרבי את ניסיונו של בורוכוב להשמיע דברי פתיחה. "אין תירוצים של לא ידענו או לא שמענו, תתפטרו כולכם. אין לכם זכות לייצג אותנו". אדם אחר שבא לישיבה אמר: "אנחנו מתביישים להגיד שאנחנו מקרית מלאכי, כששואלים אותי מאיפה אני, אני מעדיף להגיד ליד אשדוד".

התושבים שבאו לישיבה אף נשאו שלטים. על חלקם נכתב "אין לנו אמון בכם, לכו הביתה", "ועדה קרואה או בחירות - העיקר לא אתם", ו"איפה הבושה?". לאחר שנרגעו מעט הרוחות ניסו 11 חברי המועצה שבאו לישיבה להצביע על זהות ממלא המקום, אלא שאז הוציאו המפגינים מסכות, "בגלל הסירחון שיש פה", אמרו. "אנחנו כולנו אשמים", אמר איש האופוזיציה יוסי חדד. "בואו נשים את המפתחות ונבקש משר הפנים ללכת לבחירות, אנחנו חייבים את זה לציבור".

בהצבעה שהתחדשה בהמשך ניצח שטיינר עם שישה קולות לעומת חמישה בלבד לבורוכוב. בסיומה שבו התושבים להטיח בחברי המועצה אמירות קשות. "אנחנו מעדיפים ועדה קרואה מאשר שאתם תמשיכו לנהל את העיר", אמר תושב העיר שי סבן. לדבריו הצטרף אליאור עמר, עורך המקומון "קרית מלאכי" שאמר כי "בעקבות האירועים האחרונים אנחנו דורשים את פיזור מועצת העיר לאלתר. תוך קריאה לשר הפנים להכריז על מינוי ועדה ממונה עד הבחירות בעוד שנה וחמישה חודשים או לחלופין לקיים בחירות בתוך כמה חודשים מהיום". לדבריו, "חברי המועצה הכירו רבים מהפרטים על פרשות השחיתות השונות שהמשטרה חושדת שראש העיר מוטי מלכה ובכירים אחרים בעירייה מעורבים בהן".

עם פיזור הישיבה, פנתה תושבת העיר מיטל ממו, בת 27, לחברי המועצה וביקשה מהם לחתום על אמנה שבה יתחייבו, בין היתר, שלא לנצל לרעה את כוחם ולא לפעול בניגוד לחוק. "היו באחרונה פרשות שגרמו לנו כתושבים להתבייש באנשים שבחרנו כמנהיגים שלנו", אמרה ממו. "אם יהיה כתב אישום, אנחנו רוצים ללכת לבחירות".

תגובות