פוטרה לאחר שפעלה נגד אחותו של ראש העיר ותפוצה בחצי מיליון שקל

בית הדין לעבודה בתל אביב קבע: "עיריית רמת השרון לא בחלה באמצעים כדי לפגוע בה ולהפוך את עבודתה לבלתי נסבלת במטרה לסכל את צו בית הדין"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים165
רויטל חובל
רויטל חובל

בית הדין לעבודה בתל אביב חייב השבוע את עיריית רמת השרון לשלם לעובדת בכירה שפוטרה פיצויים בגובה של כחצי מיליון שקלים - שווה ערך לשכר של 24 חודשי עבודה. בפסק דין חריף נקבע כי הסיבה לפיטוריה של מנהלת מחלקת הנכסים בעירייה, איילת שושני ג'ינו, היתה כי זו פעלה נגד נכס הקשור לאחותו של ראש העיר יצחק רוכברגר. הרכב השופטים, בראשות נשיא בית הדין מיכאל שפיצר - שמונה באחרונה לתפקיד מנהל בתי המשפט - כתב כי ג'ינו פוטרה שלא כדין מתוך שיקולים זרים של ראש העיר. השופטים שהטילו על העירייה לשלם את הוצאות המשפט בגובה 50 אלף שקלים, והדגישו כי מחצית הסכום ישולם מכיסו הפרטי של רוכברגר.

תחילת הפרשה בינואר 2010. ג'ינו, עורכת דין במקצועה העובדת בעירייה 17 שנה, הגישה תביעה לפינוי נכס מסחרי שהוחזק בניגוד לחוק על ידי אחותו של ראש העיר, טובה מאיר. זאת, בצד תביעה כספית לתשלום קנס על כך. מפסק הדין עולה כי מרגע זה ואילך החל ראש העיר להתנכל לג'ינו שלא הסכימה לחזור בה מצעדיה נגד האחות - ואף לא נתן לה לצאת מתחומי העירייה ללא אישורו. באוגוסט אותה שנה פיטר אותה. בתגובה עתרה ג'ינו לבית הדין לעבודה וביקשה צו מניעה - שניתן בחודש מאי אשתקד, עד למתן פסק הדין המלא בעניינה. העירייה שנאלצה להשיבה לעבודה בשל הצו, צמצמה עד מאוד את סמכויותיה של ג'ינו וכן הגבילה את גישתה למאגרי מידע ואף אסרה על עובדים אחרים לבוא עמה במגע. בצעד חריג, גם ועד עובדי העירייה עמד לימינו של רוכברגר והכריז על סכסוך עבודה, בעילה של יחסי עבודה עכורים במחלקת הנכסים.

בעקבות צעדים אלה, קבעה באוגוסט 2011 השופטת אריאלה גילצר כץ כי העירייה והעומד בראשה ביזו את בית הדין. "העירייה לא בחלה באמצעים כדי לפגוע בג'ינו ולהפוך את עבודתה לבלתי נסבלת, כל זאת כדי לסכל את צו בית הדין", כתבה גילצר.

בינתיים, בדיונים שהתנהלו בבית הדין טען רוכברגר כי הסיבה לפיטורים היא שג'ינו אינה מבצעת את עבודתה כמצופה ממנה ואינה מתאימה לעבודה בין היתר בשל תפקוד לקוי ויחסי אנוש גרועים. אולם בית הדין לא קיבל את הטענות, בין השאר הודות לשיחה שהקליטה ג'ינו עם רוכברגר חמישה ימים אחרי שהורתה על המשך התביעה נגד אחותו, בו אמר כי "יחפש סיבות לפיטוריה מתחת לאדמה".

יצחק רוכברגרצילום: עופר וקנין
איילת שושני ג'ינוצילום: אלון רון

בית הדין קובע כי "סמיכות הזמנים בין הפיטורים לבין הליכי התביעה יש בה כדי להטיל צל כבד על שיקוליו של ראש העיר בפיטורי התובעת". אך על אף פסק הדין החריף נגד העירייה, בית הדין קבע כי ג'ינו לא תוחזר לעבודה, בין השאר בגלל היחסים העכורים בתוך העירייה. זו, ראתה בקביעה זו מעין ניצחון ובעקבותיו לא תערער על הפסיקה.

ג'ינו, שיוצגה על ידי עורכי הדין אילן סובל ואמנון יצחקניא, אמרה כי היא רואה בפסק הדין ניצחון גדול. "אני מרגישה כמו דוד שנלחם בגוליית", אמרה אתמול ל"הארץ". "פעלה מולי מערכת שלמה שהשקיעה מיליוני שקלים, שלושה משרדי עורכי דין, משרד חקירות, הכל על חשבון הקופה הציבורית ואני ניצחתי". לדבריה, "יש בעירייה קשר שתיקה על דברים מאוד חמורים שנעשים ומשטר טרור ובריונות במקום הכי מיופייף בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ