מסתמן: מחברי "תורת המלך" לא יועמדו לדין

היועמ"ש נוטה שלא להגיש כתבי אישום נגדם ונגד הרבנים שחתמו על הספר שדן בהלכות הריגת גויים; פרופ' אסא כשר : "הספר הוא סכנת מוות"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, נוטה שלא להעמיד לדין את מחברי הספר "תורת המלך", שפורסם ב-2009 ומוגדר על ידי מחבריו כ-"דיון הלכתי בתנאים בהם מותר להרוג גוי". על פי המסתמן, לא יוגשו כתבי אישום נגד הרבנים יצחק שפירא ויוסף ירמיהו אליצור שכתבו את הספר. כמו כן לא יוגשו אישומים נגד הרבנים יצחק גינזבורג ודב ליאור, שנתנו "הסכמה" לתכניו.

וינשטיין צפוי לנמק את החלטתו בכך שכיום כמעט ולא מעמידים לדין פלילי על עבירות הנוגעות לחופש הביטוי במסגרת חיבורים דתיים, גם במקרים בהם שהביטויים עלולים לעורר סלידה.

פרופ' אסא כשר, שנמנה על קבוצה שעתרה בחודש שעבר לבג"ץ בדרישה להעמיד לדין את מחברי הספר, אמר ל"הארץ": "אני מכבד הרגישות שיש למערכת המשפטית לחופש הביטוי, אך אני לא שותף לצורה שבה מוגבל אצלנו חופש הביטוי כשמדובר על סכנת מוות. צריך להפיק לקחים מרצח רבין בצורה יותר נמרצת מאשר אנו רואים במקומותינו.

"רבנים שיש להם חסידים, כותבים טקסטים תורניים שתלמידיהם מתייחסים אליהם במלוא הרצינות הדתית ורואים בזה הנחיות מעשיות כלליות. נוצר פה מדרון של דיבורים על מוות, מחשבות על מוות ותוכניות על מוות – רצח. את המדרון הזה ראינו ערב רצח רבין, שם המערכת המשפטיות והחברתיות לא התעשתו בזמן".

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית שהיתה גם בעותרים, אמר כי "סגירת התיק כנגד מחברי הספר הגזעני ביותר שנכתב בשפה העברית בדורות האחרונים תשלח מסר ברור וחד, שהסתה גזענית בישראל מותרת ואין בגינה כל מחיר. זהו מסר מסוכן שיוביל לא רק למילים נוספות של הסתה אלא גם למעשים קשים. אנו מקווים שהיועמ"ש ימלא חובתו על פי דין ויאכוף את האיסור על הסתה גזענית ובמקרים אחרים".

דב ליאורצילום: אמיל סלמן

עו"ד עינת הורוביץ, מנהלת המחלקה המשפטית במרכז הרפורמי לדת ומדינה הוסיפה כי "אם אכן ייסגר החקירה כנגד מחברי תורת המלך ללא כתב אישום המשמעות היא אחת: במדינת ישראל רבנים הם מעל לחוק והם יוכלו מעתה להטיף כשהם נושאים לשווא את שם תורת ישראל, לכל דבר עבירה, עוולה ופשע וליהנות מחסינות".

"תורת המלך": חופש ביטוי או הסתה לרצח? דברו על זה בפייסבוק

כשר עתר ביחד עם המרכז הרפורמי לדת ומדינה, בשיתוף עם גורמים נוספים, לבג"ץ בדרישה להעמיד לדין את מחברי הספר ואת הרבנים שנתנו "הסכמה" לתכניו. העותרים דרשו כי יעמידו לדין את הרבנים יצחק שפירא ויוסף ירמיהו אליצור, מחברי הספר תורת המלך, וכן את הרבנים יצחק גינזבורג ודב ליאור, שנתנו "הסכמה" לתכניו. זאת, כיוון שהספר מכיל - לטענתם - ביטויים המהווים הסתה לאלימות, גזענות והמרדה.

עוד מבקשים העותרים כי תיאסר הפצת הספר, וכי הרב ליאור, המשמש כרב חברון וקרית ארבע, יועמד גם לדין משמעתי על "ההסכמה" שנתן לספר. "הספר עניינו אחד", כתבו העותרים, "מתי מותר להרוג גויים, תוך שברור מהקשר הכולל שמדובר בהרג ערבים. התכנים בספר הינם תכנים המסיתים באופן ברור וחד משמעי למעשי אלימות כנגד גויים, תוך שמההקשר הכולל ברור שמדובר בערבים או פלסטינים. לספר עשויה להיות השפעה ניכרת על קוראיו ולטמוע בהם רעיונות, תפישות ואמונות שיכשירו בעיניהם נקיטת אלימות כלפי ערבים/פלסטינים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ