ההסכם עומד לפוג: מחוסרי דיור פלשו מחדש לבית נטוש בירושלים

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

חצי שנה אחרי, מצאו עצמן השבוע ויקי וענונו ואתי חן שוב באותו סיפור: פלישה לבית נטוש בירושלים, מקום מגורים חדש להן ולידיהן, חשש מתוחה מפינוי עתידי, ואולי מפח נפש - עד לפלישה הבאה. חמישה חודשים שהן וחבריהן למאבק, אנשי תנועת "המעברה" הנאבקת למען דיור ציבורי בישראל, לא פלשו לשום מבנה. ביום שלישי האחרון התחדשו הפלישות, הפעם למבנה חד-קומתי נטוש ברחוב השומר 7, בשכונת הקטמונים בירושלים.

העיתוי אינו מקרי: בעוד פחות מחודש תפוג חצי שנת הסיוע בשכר דירה שהם מקבלים מעיריית ירושלים ומשרד השיכון - הסכם שנחתם עם עשר משפחות בסוף ינואר. בתמורה לסילוק מאהלי המחאה מגן סאקר ומגן העצמאות בבירה, קיבל מחוסר דיור ללא ילדים 1,700 שקל בחודש; חד-הוריים עם ילד או שניים קיבלו 2,200 שקלים, וכאלה עם שלושה ויותר קיבלו בכל חודש המחאה בסך 2,500 שקלים, למשך חצי שנה.

וענונו, בת 33, וחן, בת 34, הן תושבות ירושלים, מהגרעין הקשה של "המעברה", לצד כ-20 מחוסרי דיור. רובם אנשים עובדים, שיום אחד מצאו עצמם ללא קורת גג. מחאת הקיץ יצרה גם אותם, גיבשה אותם והניעה אותם לפעול. אלא שדי מהר ניווטה "המעברה" את ההגה למסלול אחר - מהיר ורדיקלי. בעבורם, דיור ציבורי היא יעד נשגב, אבל גם סופי.

עו"ד זיו לב, המייצג את עמותת נעמ"ת מסר: "העברנו לפולשים מסר ברור שהפלישה אינה מקובלת עלינו. אם הפולשים לא יפנו את הנכס עד לאחר החג ננקוט בכל האמצעים העומדים לרשותנו כדי לעשות זאת". מעיריית ירושלים נמסר כי "משרד השיכון הוא האחראי למתן פתרונות דיור למחוסרי הדיור. ממשרד השיכון נמסר כי "כאשר מסתיימת תקופת הסיוע, על כל משפחה להגיש בקשה לבחינת זכאותם להמשך סיוע בשכר דירה על פי הנתונים העדכניים של אותה משפחה. כל מקרה ייבחן לגופו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ