חיים לוינסון
חיים לוינסון

ארבע שנים לאחר שהפקירו את עומר אבו ג'ריבאן למות בשולי הדרך סמוך לירושלים, יוכרע היום בבוקר (שני) דינם של השוטרים אסף יקותיאלי וברוך פרץ, העומדים לדין על גרימת מוות ברשלנות.

האירוע התרחש בלילה שבין ה-12 ל-13 ביוני 2008. אבו ג'ריבאן, מסתנן מעזה, גנב שבועיים קודם לכן מכונית והתהפך עימה בכביש 6. כתוצאה מהתאונה הוא סבל מפגיעה נוירולוגית, שבר בבריח ושבר באגן. הוא אושפז לשבועיים בבית החולים שיבא. בבית החולים הוחלט שאין צורך לנתחו באגן, אך למרות שנזקק לסיוע סיעודי צמוד, לא היה מסוגל ללכת, סבל מדלקת ריאות ומבלבול, הוחלט להעבירו למשטרה.

המנוח נלקח בשלב זה לתחנת רחובות, אז התברר שאין מקום עבורו בשירות בתי הסוהר לאחר שרשרת של כשלים, הורה מפקד התחנה נצ"מ (סנ"צ אז) יוסי בכר, להחזירו לשטחים בניגוד לנוהלי המשטרה. קצין התורן פקד ברוך פרץ העביר את ההוראה לשוטר אסף יקותיאלי.

אסף יקותיאליצילום: מיכל פתאל

יקותיאלי, יחד עם שוטרת שח"מ (שירות חובה במשטרה) ליבת כאווי ועודד פיצ'ו, שוטר מתנדב, הסיעו את המנוח בכביש 443 לעבר ירושלים. סמוך למחנה עופר, הורידו אותו מכלי הרכב, הרימו אותו בכוח והניחו אותו מעבר למעקה הבטיחות, כשהוא לבוש בפיג'מת בית החולים, הקטטר משתלשל מגופו, ללא נעליים, ללא מים או אוכל. אבו ג'ריבאן התייבש, וכעבור יומיים נמצאה גופתו.

בעקבות המקרה נפתחה חקירה במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש). יקותיאלי ופרץ הועמדו לדין באשמת גרימת מוות ברשלנות. בכר חמק מאישום וקיבל "הערת מפקד". לאחר עיכובים רבים נפתח שלב ההוכחות לפני חודשיים.

פרץ טען להגנתו כי קיבל פקודה להוריד ממפקד התחנה את המנוח בצומת מואר, וכך הורה לפקודו. על כן, אין להטיל עליו אשמה. הוא טוען טענות נוספות, שהעיקרית ביניהן היא הגנה מן הצדק: לדבריו, על מח"ש היה לעמיד את כל מפקדיו לדין. יקותיאלי טען בעדותו טענה חדשה, על פיה המנוח הסכים שיותירו אותו בצד הכביש. לדבריו, בנסיבות שהיו, שהמערכת לא נתנה לו אף פתרון, הוא פעל באופן סביר.

עומר אבו ג'ריבאןצילום: מוחמד סבאח\ בצלם

היום בבוקר בשעה 9:30 ימסור השופט חיים לי-רן מבית המשפט השלום בירושלים את הכרעת דינו. במהלך המשפט ניתן היה לראות שלי-רן לא מתרשם משלל טיעוני ההגנה. בתום המשפט, פנה ליקותיאלי ושאל אותו אם לא "חשב שמשהו דפוק" בכך שהותיר את השב"ח בצידי הדרך, מה שמלמד על החומרה בה הוא רואה את התיק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ