השוטרים הורשעו בגרימת מותו ברשלנות של השב"ח: "דגל שחור מתנוסס"

ביהמ"ש קבע שהשניים אחראים למותו של עומר אבו-ג'ריבאן שהופקר פצוע בצד הדרך: "אדם שעיניו בראשו וחמלה בלבו לא היה מקבל את ההחלטה"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בית משפט השלום בירושלים הרשיע הבוקר (שני) את השוטרים ברוך פרץ ואסף יקותיאלי בגרימת מותו ברשלנות של עומר אבו-ג'ריבאן, השוהה הבלתי חוקי שהופקר למוות ביוני 2008. השופט חיים לי-רן קבע כי מעל מעשיהם של השניים "מתנוסס דגל שחור" וכי "אדם שעיניו בראשו וחמלה בלבו לא היה מקבל את ההחלטה שהם קיבלו". עונשם יקבע במועד אחר. העונש המירבי על גרימת מוות ברשלנות עומד על שלוש שנות מאסר בפועל.

בהכרעת הדין, פסל השופט מכל וכל את עדויותיהם של השניים, ואמר כי הן נעות בין ה"מביך" ל"עגום". השופט מתח ביקורת קשה על פקד פרץ, שהיה המפקד התורן של משטרת רחובות באותו הלילה: "חשוב להדגיש, כי פרץ לא אמר למפקד התחנה בשום שלב בניגוד למצופה בנסיבות מאדם סביר, מקצין תורן סביר, כי העצור אינו במיטבו. אני מתקשה להבין כיצד יכל שלא לדווח על מה שראו עיניו והתבצר במסקנה כי העצור מתחזה".

בהתייחס לעדותו של יקותיאלי כתב השופט כי "בחר שלא להדר בכבודה של האמת. דבר מכל אשר העיד בפני לא נמסר על ידו באף אחת מחקירותיו מחוץ לבית המשפט". על טענתו של יקותיאלי, כי העצור הסכים שישאירו אותו בשולי הדרך, כתב השופט: "מדובר בגרסה מדהימה אך מופרכת לחלוטין. אין היא מתיישבת לא עם הטבע האנושי, לא עם השכל הישר, ולא עם מצבו הקוגניטיבי של העצור. זו גרסה שאינה מכבדת את אומרה".

בהתייחס לטענה שהורידו אותו במקום מואר, כתב השופט: "עצם ההחלטה להורידו
במצבו בהנחה שמאן דהוא יאספנו נגועה ברשלנות". בהתייחס לטענתו של פרץ, כי המנוח לא נפטר כלל אלא חי בעזה, אמר השופט כי "זו טענה מנותקת מהמציאות", והפנה למסמך עליו חתם פרץ עצמו בתחנת המשטרה. "כיצד יכול הנאשם להתכחש לתוכנו של מסמך שאישר בחתימת ידו ואשר רק על אחד כמוהו חתם באותו הערב. הוכח במידה הדרושה כי מי ששוחרר מבית החולים העצור והמת, חד הם".

ההכרעה התיחסה גם לטענות של הנאשמים כי שרשרת הפיקוד המשטרתית היתה צריכה לעמוד לדין. השופט מתח ביקורת על תפקודו המקצועי של מפקד התחנה ניצב משנה יוסי בכר, אך קבע כי אין במעשיו לבסס העמדתו לדין פלילי. עוד נקבע כי תפקודם של מפקד מרחב השפלה בזמן האירוע תנ"צ שמעון שומרוני, וקצין הסיור בתחנה פקד אבי מולר, היה תקין. עורך דינו של שומרוני, עופר ברטל, מסר בתגובה כי "שמחנו לקרוא את התיחסות בית המשפט לפיה לא נפל דבר במעשיו. זעמנו מאוד על המקרה, ואנו משתתפים בצערה של המשפחה. יחד עם זאת תת ניצב שומרוני לא יכול היה למנוע את מה שקרה, ולא ידע בזמן אמת את הפרטים".

האירוע התרחש בלילה שבין ה-12 ל-13 ביוני 2008. אבו ג'ריבאן, מסתנן מעזה, גנב שבועיים קודם לכן מכונית והתהפך עימה בכביש 6. כתוצאה מהתאונה הוא סבל מפגיעה נוירולוגית, שבר בבריח ושבר באגן. הוא אושפז לשבועיים בבית החולים שיבא. בבית החולים הוחלט שאין צורך לנתחו באגן, אך למרות שנזקק לסיוע סיעודי צמוד, לא היה מסוגל ללכת, סבל מדלקת ריאות ומבלבול, הוחלט להעבירו למשטרה.

המנוח נלקח בשלב זה לתחנת רחובות, אז התברר שאין מקום עבורו בשירות בתי הסוהר לאחר שרשרת של כשלים, הורה מפקד התחנה נצ"מ (סנ"צ אז) יוסי בכר, להחזירו לשטחים בניגוד לנוהלי המשטרה. הקצין התורן, פקד ברוך פרץ, העביר את ההוראה לשוטר אסף יקותיאלי.

יקותיאלי, יחד עם שוטרת שח"מ (שירות חובה במשטרה) ליבת כאווי ועודד פיצ'ו, שוטר מתנדב, הסיעו את המנוח בכביש 443 לעבר ירושלים. סמוך למחנה עופר, הורידו אותו מכלי הרכב, הרימו אותו בכוח והניחו אותו מעבר למעקה הבטיחות, כשהוא לבוש בפיג'מת בית החולים, הקטטר משתלשל מגופו, ללא נעליים, ללא מים או אוכל. אבו ג'ריבאן התייבש, וכעבור יומיים נמצאה גופתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ