המתקפה על הארכיאולוגיה |

אלמונים הרסו עתיקות בטבריה

רצפת פסיפס בבית כנסת בן כ-1,600 שנה רוסקה; על פי הכתובות שרוססו, אלה חרדים המוחים על חילול קברים. אתרים רבים נפגעו בחודשים האחרונים

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

אלמונים גרמו הלילה (שלישי) נזק כבד ביותר לבית הכנסת העתיק בגן הלאומי חמת טבריה. רצפת הפסיפס במקום הושחתה וכתובות רוססו במקום. חוקרי תחנת המשטרה בטבריה אספו ממצאים ופתחו בחקירה.

הכתובות שרוססו במקום מעלות את החשד כי חרדים קיצוניים עשו זאת, במחאה על פגיעת רשות העתיקות בקברים עתיקים בחפירות ברחבי הארץ. בין הכתובות שרוססו: "על כל קבר אתר. תגובה לאורך שנים", ו-"לשוקה הקרניבל" (שוקה דורפמן הוא מנכ"ל רשות העתיקות - א"א).

לדברי הדוקטור דרור בן יוסף מרשות הטבע והגנים, מדובר בנזק כבד ביותר  לרצפה, שמתוארכת למאות הרביעית-חמישית לספירה. "נפגע החלק היפה ביותר. הוונדליסטים פגעו בציור ארון הקודש והכו גם בציור המנורה. נראה שהם עבדו פה קשה וניסו לעקור את הרצפה", אמר בן יוסף, שהוסיף כי היה זה פסיפס ייחודי שהשתמר היטב.

את אתר חמת טבריה חשף בתחילת שנות ה-20 של המאה הקודמת הארכיאולוג נחום סלושץ. החפירה במקום נחשבה ל"חפירה הציונית הראשונה", וגילוי הרצפה ויתר הממצאים עורר אז התרגשות גדולה בישוב. הוא נפתח לציבור בשנות ה-60.

6 מתוך 6 |
כתובת שרוססה באתר. "אתר על כל קבר"צילום: ירון קמינסקי
1 מתוך 6 |
כתובת שרוססה באתר. "לשוקה הקרניבל"צילום: ירון קמינסקי
2 מתוך 6 |
השחתת הרצפה באמצעות ספריי צבעצילום: ירון קמינסקי

"יש עוד אתרים מאויימים ואנחנו נגן עליהם, מי שפגע באתר הפר את קדושתו. אלו אנשים שניסו לפגוע במקום כואב. זוהי פגיעה במורשת ההסטורית שלנו", אמר בן יוסף, שציין כי במקום נחתם, ככל הנראה, התלמוד הירושלמי.

לדברי דינה אבשלום גורני מרשות העתיקות, "אפשר לשחזר ולשמר אבל זו כבר לעולם לא תהיה הרצפה עליה התפללו לפני 1,600 שנה". היא הוסיפה: "מדובר בחלק ממסע הרס של אתרי מורשת שתופס תאוצה וצריך שיקרה משהו חד משמעי שיעצור את זה. יש גם מסע איומים נגד עובדי ציבור ששומרים על המורשת ההסטורית. מדובר בהחלט בסיטואציה מפחידה".

בתקופה האחרונה אירעה ברחבי הארץ  סדרה של מעשי ונדליזם קשים באתר עתיקות. לפני כשבוע נפגע הכבשן העתיק ביבנה, מהגדולים והמפוארים שהתגלו אי פעם מתקופתו בעולם; באחרונה נפגעו גם חורבת חנות בשפלת יהודה ואתר נוסף סמוך לצומת גולני. בחודש דצמבר האחרון הציתו אלמונים מכולה עמוסה בממצאים, כלי עבודה, חממות עבודה ומיכלי מים ענקיים באתר חפירות מצפון לעפולה עלית. דרור ברשד, ארכיאולוג מרחב צפון ברשות העתיקות, כינה זאת אז "ליל פרעות נגד הארכיאולוגיה, נגד רשות העתיקות ונגד מדינת ישראל". עד היום לא נתפסו חשודים במעשה.

ב-2009 הסבו אלמונים נזק כבד מאד לגן הלאומי עבדת - פגעו קשות במבנים, מוטטו קשתות עתיקות וחלקי קירות, פגעו בכנסייה עתיקה ובמבנים נוספים וריססו בצבע מבנים. מאוחר יותר נתפסו חשודים במעשה והמשפט נגדם עודו מתנהל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ