בעקבות ערעור המדינה: נער הורשע בתקיפת ערבים בצפת

שופטי המחוזי בנצרת דחו את עמדת בית משפט השלום שהתחשב בגילו הצעיר של הנאשם, שהביע מחאה על כך שסטודנטים ערבים מתגוררים בעיר

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

בית המשפט המחוזי בנצרת התיר היום (שלישי) לפרסום כי הוא קיבל לפני שבועיים את ערעור המדינה על החלטת בית משפט השלום בעיר שלא להרשיע נער מצפת שהיה מעורב בתקיפת סטודנטים ערבים בעיר ב-2010.

הרכב שופטי הערעור בבית המשפט המחוזי לנוער, השופטים אסתר הלמן, אשר קולה ועאטף עיילבוני, הורה על הרשעת הקטין בעבירות של הסתה לגזענות, גרימת נזק לרכוש והתפרעות. גזר הדין יינתןבמועד מאוחר יותר בבית משפט השלום.

המקרה בו היה מעורב הנאשם התרחש באוקטובר 2010. הנאשם, אז בן 16, היה חלק מקבוצה של כ-30 צעירים יהודים, שהחליטו למחות נגד מגוריהם ונוכחותם של אזרחים ערבים בצפת. במהלך האירוע, הגיעו הצעירים ובהם הנער הנאשם, הנמנה על קהילת חב"ד בעיר, למקום סמוך לדירת סטודנטים ערבים במכללת צפת, בו שהו באותה עת שלושה בני אדם.

הנער קרא קריאות "מוות לערבים" וחבריו הצטרפו אליו וצעקו קללות לעבר המתלוננים. בשלב מסוים החלו כמה מחברי הקבוצה, ובהם הנער, ליידות אבנים לעבר הדירה ושוטר מג"ב  אף ירה לעבר הדירה. כל אותה עת, הסטודנטים שהו בדירה ולא הגיבו למתרחש.

החלטה מוצדקת או מחאה נגד גזענות על גבו של הקטין? דברו על זה בפייסבוק

האירוע האלים התרחש כשבוע וחצי לאחר שבעיר התקיים "כנס חרום" תחת הכותרת "המלחמה השקטה - נלחמים בהתבוללות בעיר הקודש צפת". הכנס נערך לפני הקמת בית הספר לרפואה בעיר, והדוברים בכנס התריעו אז על הכוונה להקים את המוסד, שלדבריהם "עלול להחמיר את הבעיה עד מאוד, ולפגוע בקדושתה של עיר הקודש. כל מי שיש ביכולתו לפעול למניעת הקמת בית הספר בעיר, ראוי שיעשה כן ויבוא על שכרו מן השמים", נאמר בכנס. בנוסף, בחודשים שלפני כן הופץ מכתב על ידי 18 רבנים מהצפון ובו קריאה שלא להשכיר דירות לנוכרים.

בבית משפט השלום נקבע כי הנער ביצע עבירות של הסתה לגזענות, גרימת נזק לרכוש והתפרעות. עם זאת השופטים פסקו כי הוא יטופל בהתאם לחוק הנוער בשל היותו קטין, ועל פי המלצת שרות המבחן ועל מנת למנוע את "ההשלכות הקרדינאליות", שתהיינה להרשעה על חייו.

הרכב השופטים שדן בערעור ציין כי בעבירות מסוג אלו שבפניו, "עבירות שנעברו רק על רקע שנאתו של האחר, על רקע גזעני של ממש, לא יכול האינטרס הציבורי להסכים לאי הרשעה. העבירה אותה ביצע הנאשם, יחד עם חבריו, הינה עבירה שבוצעה על רקע אידיאולוגי - גזעני, כנגד מיעוט בחברה ובמטרה להרחיק את אותו מיעוט מתחומי העיר צפת".

לדברי השופטים, "אין חולק, כי זו היתה מטרת ההפגנה של אותם צעירים והדבר עולה ברורות מכתב האישום, שעה שחבורת צעירים דיברו ביניהם על כך 'שקיימת בעיה בעיר עם נוכחותם המתגברת של ערבים בצפת'. גילוי גזענות כנגד קבוצות אתניות שונות, כנגד בני מיעוטים, הינה מן התופעות הבזויות בחברה דמוקרטית ויש לעקרה מן השורש. אחת היא לנו אם מדובר בגילוי גזענות של יהודים כלפי ערבים ואם להיפך".

השופטים הוסיפו כי "חלפו כ- 25 שנה מאז שהוספה לספר החוקים העבירה של הסתה לגזענות, ודומה שאצל חלק מן החברה, לא נלמד דבר ולא הופנם דבר. אי-הרשעה בעבירה מסוג זה, אשר למרבה הצער, חוזרת ונשנית לאחרונה במקומותינו, תחטיא את מטרת המחוקק ותהווה פגיעה של ממש באינטרס הציבורי".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ