חוות דעת של וינשטיין: אין לחייב את אל על להטיס חיות מעבדה בניגוד לרצונה

היועמ"ש העביר עמדתו לבית המשפט, הדן בתביעה שהגישו האוניברסיטאות נגד חברת התעופה הלאומית המסרבת להטיס את החיות מטעמי תדמית

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, קובע כי אין לכפות על חברת התעופה אל על להטיס בעלי חיים לניסויים בארץ ובחו"ל בניגוד לרצונה. היועץ העביר היום (שלישי) הודעה בעניין לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה במסגרת תביעה של אוניברסיטאות תל אביב, העברית, חיפה, בן גוריון ובר אילן, הטכניון ומכון ויצמן נגד אל על. שבעת המוסדות האקדמיים תבעו את אל על למשפט בעקבות סירובה של חברת התעופה להטיס בעלי חיים, ובכלל זה קופים, לצורך ניסויים.

"עמדת היועץ היא כי אכן, לביצוע ניסויים בבעלי חיים במקרים המתאימים לכך ובכפוף להוראות הדין, קיימת חיוניות רבה לבריאות הציבור ויש לכך חשיבות בקידום המדע ולמציאת מזור למחלות, הן בבני אדם והן בבעלי חיים", כתבה בהודעת היועץ עו"ד תמר עיני-ורדון מפרקליטות מחוז תל אביב. "יחד עם זאת", הוסיפה, "בנסיבות הקיימות, אין בכך כדי להוות עילה להצדיק להתערב בשיקול דעתה של אל על ולאכוף עליה הובלת בעלי חיים לצרכי ניסויים בניגוד לרצונה".

היא מוסיפה בהודעה לבית המשפט, כי נכון להיום יותר מ-100 חברות תעופה זרות מפעילות טיסות לישראל וממנה, בהן חברות המאפשרות הובלת בעלי חיים לצורך ניסויים. לדבריה, אל על מפעילה רק כ-30% מהטיסות לישראל וממנה. עוד היא כותבת, כי למדינה יש אמנם מניית זהב באל על, המקנה לה זכויות ובהן הטסת מטען ונוסעים בחירום. עם זאת, "אין המדובר במניה המעניקה למדינה את האפשרות להתערב בשיקול דעת עסקי של אל על, בנסיבות הקיימות".

בתביעה לבית המשפט, האשימו המוסדות להשכלה גבוהה את אל על בכניעה ללחץ פסול מצד ארגונים קיצוניים המתנגדים עקרונית לניסויים בבעלי חיים. לטענתם, מזה שנה וחצי חברת התעופה מערימה קשיים על בקשות של מוסדות אקדמיים להטיס עבורם קופים לצרכי מחקרים אשר מתבצעים בהיתר ועל פי חוק. הם אף ציינו כי באחד המקרים סירבה החברה להטיס משלוח של חלזונות ימיים מקליפורניה לאוניברסיטת בר אילן לצורך ניסויים נוירוביולוגיים.

אין עילה. וינשטייןצילום: אוליבייה פיטוסי

לדבריהם, "כל הגבלה של יבוא בעלי חיים למחקר תביא בהכרח לפגיעה אנושה במחקר הביו-רפואי במדינת ישראל, ותפגע בראש ובראשונה במאבק המתמיד לריפוי מחלות והצלת חיי אדם". עוד נכתב בתביעה: "ההגבלה של ייבוא בעלי חיים למחקר תציב מכשול לשיתופי פעולה קיימים ועתידיים עם חוקרים מובילים מארצות אחרות – שיתופי פעולה שהם קריטיים להצלחת המחקרים הביו-רפואיים, ותביא לניוון המחקר הישראלי ובעקבותיו לפגיעה ברמת המדע, הרפואה ורווחת הציבור".

אל על טענה, בכתב ההגנה שהגישה לבית המשפט, כי על רקע דעת הקהל בארץ ובעולם זכותה לגבש מדיניות בנושא הטסת בעלי חיים, ובפרט קופים, המשמשים לניסויים. "בקרב חלקים גדולים בציבור בארץ ובחו"ל קיימת התנגדות עזה להטסת קופים למטרת ניסויים. עקב החשש לפגיעה בעסקיה ובתדמיתה החליטה אל על להפסיק הטסת קופים המיועדים לניסויים", כתבה חברת התעופה. "גוף עסקי חייב לשקול את הנזק שייגרם לו כתוצאה מהתנהגות שלקוחות פוטנציאליים מתנגדים לה מטעמים ערכיים", הוסיפה.

כלבים, קופים, דיונונים ומכרסמים

בארגונים למען בעלי החיים בירכו על הודעת היועץ המשפטי לממשלה. עמותת תנו לחיות לחיות, ארגון נח – ארגון הגג של הארגונים למען בעלי חיים בישראל, העמותה למען מדע מוסרי ועמותת מאחורי דלתות המעבדה מסרו כי "מדובר בתביעה מופרכת, של גופים שמנסים לעשות שימוש לרעה בכוחם האדיר ולהשתמש בבית המשפט ככוח נגד לשינויים חברתיים שדעת הקהל הנאור בישראל היא שיצרה אותם".

"אנו מקווים שכעת, לאור עמדת היועץ המשפטי לממשלה, ייסתם הגולל על הניסיון הנפסד הזה של חלקים מסוימים בממסד האקדמי לרתום את האוניברסיטאות למסעות משפטיים חסרי בסיס והרי אסון לדמוקרטיה הישראלית", הוסיפו הארגונים. "מדובר בתביעה שהמניע לה הוא אינטרסים כלכליים צרים וחוסר הבנה שהציבור בישראל אינו מוכן עוד לעבור בשתיקה על התעללות מיותרת בבעלי חיים".

ועד ראשי האוניברסיטאות מחה על ההחלטה. "מדובר בעמדה אומללה שאם תתקבל עלי ידי בית המשפט משמעותה פגיעה אנושה בכל הציבור בישראל בכלל ובציבור החולים בפרט, שכן עמדה זו מחסלת את האפשרות למציאת תרופות למחלות אנושות. צר לנו שהיועץ המשפטי לממשלה לא מצא לנכון להיפגש עם מי מהחוקרים העוסקים בתחום כדי להתרשם מכלי ראשון על חשיבות הנושא ותרומתו להצלת חיים".

אין נתונים רשמיים אודות היקף ההטסה של בעלי חיים לישראל וממנה לצורך ניסויים רפואיים, למעט הטסת קופים מחוות מזור למעבדות בחו"ל. על פי נתוני רשות הטבע והגנים, בשלוש השנים האחרונות הוטסו 480 קופים מחוות מזור לניסויים בארצות הברית. ענת רפואה, מנהלת עמותת "מאחורי דלתות המעבדה", מעריכה כי מדי שנה מוטסים למעבדות בישראל עשרות כלבים וקופים. כמו כן, מעת לעת מוטסים לניסויים בארץ גם דיונונים, דגים ומכרסמים.

ביום שלישי הבא צפוי בג"ץ לדון בעתירה של תנו לחיות לחיות נגד הטסת 90 קופים מחוות מזור למעבדת SNBL בארצות הברית. בראשית החודש הודיע היועץ המשפטי לבית המשפט כי גם לאחר בחינה נוספת של הדברים, הוא דבק בעמדתו שלא לאשר את משלוח הקופים. היועץ הסביר כי לא השתכנע שמדובר בניסויים רפואיים מצילי חיים ושיש הצדקה לשימוש בקופות מבוגרות שנלכדו בטבע. שבוע לאחר מכן הגישו בעלי חוות מזור מסמכים נוספים לבג"ץ, אשר נותרו לפי שעה חסויים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ