פרשת ענת קם |

העיתונאי אורי בלאו יועמד לדין באשמת החזקת ידיעות סודיות ללא אישור

העונש המקסימלי בעבירה זאת הוא שבע שנות מאסר. "הארץ": החלטה מצערת ותקדימית בהשלכותיה על חופש העיתונות

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין החליט היום (רביעי) להגיש כתב אישום נגד עיתונאי "הארץ" אורי בלאו, בעבירות של החזקת ידיעות סודיות על ידי מי שאינו מוסמך לכך. העונש המקסימלי בעבירה זו הוא שבע שנים. לפי הפרקליטות, "בלאו החזיק אלפי מסמכים מבצעיים, לרבות כאלה המסווגים 'סודיים ביותר', שנגנבו מפיקוד המרכז בצה"ל על ידי החיילת ענת קם", והודלפו לבלאו.

למרות שכותרת סעיף האישום בחוק העונשין הינה "ריגול חמור", הבהירה הפרקליטות כי לבלאו לא מיוחסת עבירת ה-"ריגול" במשמעותה המקובלת.

ממשרד המשפטים נמסר כי  וינשטיין הכריע "לאחר שהובאו בחשבון כלל השיקולים הרלבנטיים, ובהם הצורך לנקוט ריסון במדיניות האכיפה על מנת לשמר את דמותה של העיתונות בישראל כעיתונות חופשית הממלאת את תפקידה כערובה חיונית לזכות הציבור לדעת. עם זאת, וינשטיין סבור כי על דעת כל הגורמים המקצועיים שעסקו בפרשה, מקרה זה הינו קיצוני מבחינת מאפייניה החמורים של התנהלותו של בלאו, ולפיכך ההחלטה להעמידו לדין היא מחוייבת המציאות".

החלטה צודקת או פגיעה בחופש העיתונות? בואו לדבר על זה בפייסבוק

  לטענת הפרקליטות, בלאו החזיק "ביודעין ובאופן בלתי מבוקר מאות ואלפי מסמכים מבצעיים, לרבות כאלה המסווגים 'סודיים' ו'סודיים ביותר', שנגנבו מפיקוד המרכז בצה"ל בידי החיילת ענת קם, והפר את חובתו – ומאוחר יותר גם את התחייבותו בפני רשויות המדינה – לחדול מלהחזיק בהם. זאת עשה גם במקום שיכול היה ללא קושי למנוע את הנזק הביטחוני למדינת ישראל, גם מבלי לפגוע במקורותיו".

  עוד נמסר כי "פוטנציאל הנזק בהחזקתם הבלתי מאובטחת של המסמכים, כעולה מחוות דעת מקצועיות של גורמים מוסמכים שאף הוצגו במשפטה של ענת קם, היה עצום. חשיפתם, או הגעתם האפשרית של המסמכים לידי גורמים עוינים היתה גורמת נזק לביטחון המדינה ומסכנת את חייהם של חיילי צה"ל. תוכן המסמכים כלל תוכניות שונות למבצעים צבאיים, סיכומי דיונים שונים בצה"ל, פריסת כוחות צה"ל כולל סדר כוחות הצבא, סיכומי תחקירים בצה"ל, הערכות מצב של צה"ל, יעדים שונים של צה"ל וכדומה. מסמכים אלו הוחזקו בידי בלאו במחשבו הנייד האישי ובמקומות פזורים אחרים שבחר, ללא כל אמצעי בקרה או אבטחה.

  פרשת ענת קם: כל הכתבות

  כמו כן נמסר כי וינשטיין הגיע למסקנה כי "בין החזקתם של מסמכים מבצעיים אלה, בוודאי שבהיקף ובכמות שבה מדובר ובהתחשב במהותם, לבין 'איסוף עיתונאי למטרות פרסום בתום לב' – אין דבר וחצי דבר".

  מ"הארץ" נמסר בתגובה: "זו החלטה מצערת ותקדימית בהשלכותיה על חופש העיתונות בישראל, ובעיקר על היכולת לסקר את מערכת הביטחון".

  חבר הכנסת עתניאל שנלר (קדימה) בירך על ההחלטה ואמר כי "במעשיו, סיכן בלאו את ביטחון ישראל לא פחות, ואף יותר, ממעשיה של ענת קם". יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה כי "היועץ המשפטי שוב הוכיח את חוסר רגישותו לערכים דמוקרטיים בסיסיים, ובמחי החלטה אחת הופך את ישראל למדינה שבה עיתונאים עומדים לדין על קבלת מידע חסוי לגבי מחדלי מערכת הביטחון".

  נשיאת מועצת העיתונות, השופטת בדימוס דליה דורנר אמרה כי "מועצת העיתונות קיבלה לא אחת החלטה לפיה אין זה מן הראוי להגיש כתב אישום נגד עיתונאי שהחזיק במסמך סודי במסגרת מילוי תפקידו. ליועץ המשפטי לממשלה צריך להיות שיקול דעת בנושא הזה ואני מצרה על ההחלטה שהתקבלה". עוד אמרה דורנר: "עיתונאים רבים שעוסקים בנושאים האלו מחזיקים במסמכים מסוג זה ולהחלטה כזו יש אפקט מצנן. קיווינו שהרשויות ישקלו בכובד את הפגיעה הקשה שיש להחלטה כזו על חופש העיתונות. ואני מצרה על ההחלטה".

  מאגודת העיתונאים בירושלים נמסר כי "החלטת היועץ המשפטי מחזירה את ישראל שנות דור לאחור ומעמידה בספק את הגדרתה כמדינה דמוקרטית אמיתית. ההחלטה מצטרפת לשורת צעדי החקיקה שנועדו לפגוע במעמד העיתונות ובתפקידיה החיוניים לקיומו של כל משטר דמוקרטי. הפרסומים של אורי בלאו עברו צנזורה והעיתונאי מ"הארץ" עשה מה שכל עיתונאי טוב צריך לעשות: לחשוף לעיני הציבור ולהביא לשיפוטו את מה שמנסים להסתיר מעיניו".

  גם ארגון העיתונאים מחה בתוקף על ההחלטה "שמסכנת את חופש העיתונות שהוא נשמת אפה של הדמוקרטיה", נמסר בהודעת הארגון. "במסגרת עבודת העיתונאי והיחסים המיוחדים שבין עיתונאי לבין מקורות הנמצאים בתפקידים רגישים, נחשף עיתונאי למידע רב שחלקו בעל היבטים ביטחוניים. כמי שפועלים לפי כללי האתיקה וחוקי המדינה, עיתונאים בכלי תקשורת ישראליים מפרסמים ידיעות בעלות גוון ביטחוני רק לאחר שהן מאושרות על ידי הצנזורה. כך פעל גם אורי בלאו. עוד דורשים כללי האתיקה, שכל פרסום, ובעיקר פרסומים רגישים הכוללים חשיפת מחדלים של גורמים שלטוניים ואחרים, יהיה מגובה במסמכים שיאפשרו לעיתונאי להוכיח את טענת 'אמת דיברתי'. כל עיתונאי חוקר מחזיק ברשותו מסמכים שהודלפו ממקורות לא רשמיים. אנו לא מכירים דרך אחרת לחשוף בפני הציבור מקרים של שחיתות שלטונית, עוולות ועבירות שמבצעיהן היו מעדיפים שימשיכו להתקיים באין מפריע", הוסיפו בארגון.

  בחודש אוקטובר 2011 גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב ענת קם ארבע וחצי שנות מאסר בפועל, ושלוש שנות מאסר על-תנאי, לאחר שהורשעה במסגרת הסדר טיעון באיסוף והחזקת ידיעה סודית וכן במסירת ידיעה סודית. קם, שבמסגרת שירותה הצבאי שירתה בלשכת אלוף פיקוד המרכז, שמרה מסמכים רבים ולפני שחרורה מצה"ל העתיקה אותם על שני תקליטורים. היא הודתה כי העבירה לעיתונאי "הארץ" אורי בלאו דיסק און-קי, שאליו העתיקה 1,500 מסמכים, בהם כ-150 בסיווג "סודי ביותר" וכ-330 בסיווג "סודי". בהתבסס על המסמכים, פרסם בלאו כמה כתבות ב"הארץ", ביניהן כתבה שחשפה כי צמרת צה"ל אישרה לחסל מבוקשים גם כשלכאורה ניתן היה לעצור אותם. חודש לאחר מכן החלה קם לרצות את עונשה.

  הפרשנים הצבאיים: מוטרדים מההחלטה

  הפרשנים הצבאיים פרסמו לקראת ערב גילוי דעת בו הביעו את דאגתם מהחלטת היועץ המשפטי לממשלה. "אנו, הפרשנים הצבאיים של כלי התקשורת היומיים בישראל, מוטרדים מאד מהחלטת היועץ המשפטי לממשלה להגיש כתב אישום נגד העיתונאי אורי בלאו. כמי שמסקרים את מערכת הביטחון מזה עשרות שנים אנו עוסקים מדי יום באיסוף ידיעות המוגדרות "סודיות". גם אם חרג בלאו מסיכומים שהושגו איתו ונהג שלא כשורה או בחוסר תום לב, הרי שכתב האישום שהגיש היועץ המשפטי לממשלה באשמת החזקת ידיעות סודיות הוא חציית קו אדום המהווה תקדים מסוכן לחופש העיתונות בישראל. אנו מזהירים מפני תקדים משפטי שעלול להפוך כל עיתונאי לעבריין בפוטנציה, או לחילופין: להשתיק את התקשורת, להפוך את מערכת הביטחון לאטומה וחסינה מביקורת, ובמשתמע לפגוע בדמוקרטיה", נכתב בגילוי הדעת.

  על גילוי הדעת חתמו רוני דניאל, אלון בן-דוד, כרמלה מנשה, יואב לימור, עפר שלח, אלכס פישמן ורון בן-ישי.

  השתתפה בהכנת הידיעה: אמילי גרינצווייג

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ