המדינה תפצה בשני מיליון שקל משפחת אדם שנפל ממסוק חילוץ

משפחתו של עלי אגבריה, שנפל ממסוק 669 לאחר שנפצע בשדה מוקשים, הגיעה לפשרה עם המדינה לאחר שדרשה תחילה 4.2 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המדינה תשלם פיצויים בסך שני מיליון שקל להוריו של עלא אגבריה, שנהרג לאחר שנפל ממסוק חיל האוויר במהלך ניסיון חילוץ, לפני כשלוש שנים. גובה הפיצויים הושג במסגרת הסכם פשרה בין משרד הביטחון ופרקליטות מחוז הצפון לבין משפחת ההרוג. הסכם הפשרה הוגש היום (רביעי) לבית המשפט המחוזי בנצרת לקבלת תוקף של פסק דין. עם קבלת אישור בית המשפט, תוסר התביעה שהגישו הוריו של אגבריה נגד המדינה בסך 4.2 מיליון שקל.

התאונה בה נהרג אגבריה, בן ה-24, התרחשה במארס 2009, כאשר הוא ושני חבריו נכנסו במהלך טיול לשדה מוקשים למרגלות הגלבוע, מדרום לבית שאן, ואחד מהם, עלא אגבריה, עלה על מוקש ונפצע באורח קשה.

מסוק חילוץ של חיל האוויר עם צוות של יחידת החילוץ והפינוי בהיטס (669) הוזעק למקום. לוחם היחידה ירד מהמסוק באמצעות חבל וחיבר את הפצוע אליו. שניהם הועלו חזרה אל המסוק, ובשלב הסופי, לפני שהפצוע הוכנס לתוך המסוק, הוא נשמט מהלוחם אליו היה קשור ונפל חזרה מגובה רב אל הקרקע. הפצוע פונה במצב קשה מאוד לבית החולים רמב"ם בחיפה, שם מת מפצעיו.

בעקבות הגשת התביעה, ניהלו נציגי חטיבת התביעות באגף היועץ המשפטי במשרד הביטחון יחד עם פרקליטות מחוז הצפון משא ומתן עם בא כוח המשפחה עד להשגת הסיכום היום.

מסוק יחידת החילוץ 669. ארכיוןצילום: אנצ'ו גוש, ג'יני

במשרד הביטחון ציינו כי בהסכם שהוגש לאישור בית המשפט נקבע כי תשלום הפיצוי יביא ל"סילוק סופי ומוחלט של התביעה בתיק זה, וכן לסילוק סופי ומוחלט של כל טענה, ו/או תביעה ו/או דרישה מכל מין וסוג שהוא של התובעים או מי מטעמם". הוריו של אגבריה אף התחייבו שלא להגיש תביעות נוספות בגין האירוע.

הפיצוי לתובעים ישולם בתוך 30 ימים, מרגע שיתקבל אישור בית המשפט. את המשא ומתן מטעם המדינה ניהלו עו"ד ידידיה אורון, סגן בכיר ליועץ המשפטי למערכת הביטחון לתביעות וביטוח, ועו"ד כרמית דורון, סגנית בכירה בפרקליטות מחוז הצפון.

עורכי הדין דוד וחיה מנע שייצגו את משפחת אגבריה מסרו כי הסכם הפשרה התקבל לאחר הגשת תביעה והליך גישור שנכשל וניסיון של משרד הביטחון להתנער מאחריות. לדברי עו"ד מנע, בתחילת הדיונים המדינה טענה כי המנוח הוא נאשם תורם בשל העובדה שהוא נכנס לשטח מוקשים סגור ומגודר וכי הצעת המידנה הראושנה הייתה על סך 600 אלף שקל שעלה קצת ובתום הליך גישור הוצע על ידי בית המשפט סכום של 1.2 מילין שקל.

"ברור שהתנגדנו לסכום הזה ובסופו של דבר הגענו להסכם שקיבל בראש ובראשונה את הסכמת המשפחה", אמר. לדברי עורך הדין, על אף ההסכם, במשפחה לא מוותרים על מיצוי הדין עם האחראים למחדל ולא מסתפקים בהחלטה של הדחת מפקד הצוות שפעל במקום.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ