השוטרים שיקרו בגרסתם על הערבי שגנב נשק ונורה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה ביטל בחודש שעבר את קביעת המשטרה שלפיה ערבי שחטף נשק ממאבטח ונורה למוות ב-2007 בעיר העתיקה, פעל ממניעים לאומניים. בית המשפט קבע כי המשטרה מסרה מידע שקרי לתקשורת, פעלה מתוך דעה קדומה, וכי קצין הימ"ר שניהל את החקירה לא דיבר אמת בבית המשפט.

באוגוסט 2007 הגיע לירושלים מוחמד חטיב, תושב כפר מנדא שבצפון, על מנת להתפלל במסגד אל-אקצא. בסביבות השעה 11:00, חטף חטיב נשק ממאבטחים של עטרת כהנים ונמלט מהם. זמן קצר לאחר מכן החל קרב יריות בין הצדדים, שבסופו נהרג חטיב.

המשטרה מיהרה להודיע לתקשורת כי הרקע לאירוע לאומני. כמו כן, המשטרה טענה אז כי חטיב ירה במאבטחים לאחר חטיפת הנשק, וכי בכיסו נמצאו מכתב התאבדות וכן התכנון לפיגוע. בשל קביעה זו נמנעה ממשפחתו של חטיב קצבת שארים מהביטוח הלאומי, וזאת ערערה לבית הדין האזורי בחיפה, באמצעות עו"ד טבאג'א חסאן.

בפסק הדין, שפורסם בחודש שעבר, מצאה השופטת מהא סמיר-עמאר שורה של כשלים ושקרים בהתנהלות המשטרה בפרשה. כך, למשל, בעדותו מטעם המדינה, אמר רפ"ק אשר לזימי, קצין בימ"ר ירושלים שניהל את החקירה, כי קבע שמדובר באירוע לאומני על סמך ארבעה ממצאים: מכתב ההתאבדות שנמצא בכיסו של חטיב, מיקום העבירה בירושלים, בואו של חטיב לזירה עם פטיש ומסקנות מודיעיניות.

אולם, השופטת קבעה כי "מכתב ההתאבדות" שנמצא בכיסו של חטיב אינו אלא כמה פסוקים מתוך הקוראן נגד כישוף ועין הרע. נוסף על כך, בניגוד לעדותו של לזימי - שלפיה חטיב הסתיר פטיש במעילו - התברר כי הוא לבש חולצה קצרה. כמו כן, באף אחד מהסרטונים שתיעדו את חטיב לא נראה פטיש, וחפץ שכזה מעולם לא נתפס. בעניין הטענה בדבר מידע מודיעיני, כתבה השופטת כי טענה זאת נשמעה לראשונה בבית המשפט, ולא ברור איזה מידע מודיעני היה, אם בכלל.

בהחלטתה הוסיפה השופטת וכתבה כי הטענה שלפיה זירת האירוע מוכיחה שמדובר באירוע לאומני מבוססת על "דעה קדומה" ו"הנחה כללית" בלבד. היא הוסיפה ומתחה ביקורת על מידע שקרי שמסר דובר מחוז ירושלים, סנ"צ שמוליק בן רובי, לתקשורת. לטענת המשטרה, חטיב חטף נשק מהמאבטח, ירה ונמלט, ורק לאחר המרדף הצליחו לירות בו בחזרה. אולם, מסרטונים המתעדים את האירוע, מתברר כי חטיב גנב את הנשק וברח בלי שירה במאבטחים. לדברי השופטת סמיר-עמאר, המידע שנמסר לא נכון: "אילו ביקש חטיב להרוג את המאבטח בשל מניע לאומני", כתבה, "הוא היה עושה זאת מיד לאחר שחטף את הנשק, שכן לא נראתה כל מניעה לכך. חטיב לא היה מפנה את גבו למאבטח ונס מהמקום כשהאקדח, השלל, בידו", הוסיפה. "לכך מצטרפות העדויות שלפיהן חטיב לא אמר דבר למאבטחים, ולא קרא קריאות דתיות או לאומניות בתקרית, עניין שאף הוא מעורר ספק בכוונתו לבצע פיגוע על רקע לאומני".

מהמשטרה לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ