שני שופטים חדשים הושבעו לכס בית המשפט העליון

דפנה ברק-ארז ואורי שוהם הושבעו בירושלים. הנשיא פרס, שנאם בטקס: על המדינה מוטלת החובה לתת מענה חוקי לסוגיית המהגרים האפריקאים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרופ' דפנה ברק-ארז ושופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, אורי שהם, הושבעו הבוקר (חמישי) לכהונה בבית המשפט העליון. השופטת מרים נאור הושבעה לתפקיד המשנה לנשיא בית המשפט. ברק-ארז ושהם נבחרו לכהונה בעליון בינואר השנה, ביחד עם נעם סולברג וצבי זילברטל כחלק מעסקה שגובשה בוועדה לבחירת שופטים - לאחר חודשים רבים של חילוקי דעות מתוקשרים סביב הבחירה. סולברג וזילברטל, שהושבעו בפברואר, החליפו את השופטים שפרשו, אילה פרוקצ'יה ואדמונד לוי.

נשיא המדינה שמעון פרס נאם במהלך הטקס והתייחס לסוגיית המהגרים האפריקאים. "בימים אלה, נחשפו בקרבנו גילויי הסתה וגזענות. כנשיא המדינה, וככל אזרח, אסור לי ולנו להישאר אדישים להם. על המדינה מוטלת החובה לתת מענה חוקי ומעשי בנושא זה. יחד עם זאת, על כולנו להוקיע גילויי גזענות וקולות הסתה. שנאת זרים עומדת בניגוד ליסודות היהדות".

הבוקר פורסמו דבריו של שר הפנים, אלי ישי, שהתייחס לסוגית המהגרים מאפריקה ששוהים בישראל וטען כי נשים רבות נאנסו בתל אביב אך "מפחדות להתלונן שלא תדבק בהן סטיגמה של נשאיות נגיף האיידס". בראיון שהעניק ל"מעריב", הוסיף השר כי הפתרון למצב הוא "עוד בתי כלא ומחנות השהייה. צריך להכשיר בסיסים צבאיים שבהם נוכל לכלוא את כולם בלי יוצא מן הכלל".

דפנה ברק ארז, אורי שהם, מרים נאור, היוםצילום: אמיל סלמן

ברק-ארז, בת 47, תהיה צעירת השופטים בבית המשפט העליון. היא נחשבת למומחית בתחום המשפט הציבורי, ולאשת אקדמיה מוערכת ומקושרת, גם מחוץ לאקדמיה. ברק ארז כתבה 14 ספרים ופרסמה יותר מ-90 מאמרים, ובמחקרה וכתיבתה מזוהה עם זכויות אדם והאזרח.

שהם, לשעבר שהרבני, נולד בעיראק ב-1948, נכנס למרוץ לכהונה לבית המשפט העליון רק לאחר שהועלתה ביקורת ציבורית על כך שמבין השופטים בעליון - בהרכבו הנוכחי ומבין המועמדים להתמנות לכהונה - לא נמצא ולו מועמד אחד ממוצא מזרחי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ