נסגר התיק נגד מרצה שקרא לשבור מפרקת של פעילי ימין

הפרקליטות החליטה לא להעמיד לדין את ד"ר אייל ניר, מרצה באוני' בן גוריון, בעקבות סטטוס שפרסם בפייסבוק נגד המשתתפים במצעד הדגלים בי-ם

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

פרקליטות המדינה החליטה היום (חמישי) לסגור את תיק החקירה נגד ד"ר אייל ניר, מרצה באוניברסיטת בן גוריון, שקרא לפני כשנה בפייסבוק "לשבור מפרקת" של משתתפים במצעד הדגלים במזרח ירושלים. בהודעת הפרקליטות נמסר כי ניר הודה בחקירתו ששגה, וטען כי כתב את הדברים בפייסבוק בלהט הרגע. "לא ניתן היה להוכיח שהמעשה יביא לאלימות או מעשה טרור", נכתב.

הפרקליטות נוטה לאמץ מדיניות מצמצת בעניין חופש הביטוי, לפיו היא ממעטת להגיש כתבי אישום בנושא. הפרסום של ד"ר ניר בפייסבוק הגיע בעקבות תהלוכת "ריקודגלים" שערכו פעילי ימין ביום ירושלים במזרח העיר בשנה שעברה. ד"ר ניר כתב: "אני קורא לעולם לבוא לעזור לשבור לנבלות האלה את המפרקות". בנוסף, הוא פירסם סרטון בו נראים חלק מהצועדים קוראים קריאות "מוות לערבים".

בהודעת הפרקליטות לחברי הכנסת אורי אריאל, מיכאל בן-ארי ואופיר אקוניס שביקשו לפתוח בהליך פלילי נכתב כי על אף שההתבטאות חמורה, אין מקום להעמיד את ניר לדין פלילי. בהודעה נכתב כי נלקחה בחשבון דבריו של אייל לפיהם "טעיתי, זו היתה התבטאות שגויה. אני מחויב לעיקרון האי-אלימות וסבור כי מאבקים יש לנהל בדרכי שלום נחושות".

מצעד הדגלים ביום ירושלים, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, שהגיש את התלונה נגד המרצה, אמר כי יערער על ההחלטה. נחי אייל, מנכ"ל הפורום, אמר כי "מערכת אכיפת החוק אינה יכולה לעבור בשתיקה על הסתה לרצח כה ברורה".

לאחר ההחלטה לפתוח בחקירה, ממשרד המשפטים נמסר כי למרות קריאות הגנאי הנשמעות בסרטון, הקריאה של ד"ר ניר מצדיקה פתיחה בחקירה בחשד להסתה לאלימות. מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה: "ד"ר ניר פירסם את הדברים כאדם פרטי, בפייסבוק האישי שלו. האוניברסיטה איננה צד בנושא, ולכן הדין הראוי צריך להתנהל בערכאות המתאימות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ