פעיל פלסטיני תוחקר בשב"כ על חשבון הבנק שלו וחייו הפרטיים

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

האגודה לזכויות האזרח בישראל פנתה בשבוע שעבר ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בבקשה שיחקור מדוע זומן פעיל שלה מירושלים לשיחה עם איש שב"כ בתחנת המשטרה שלם בבירה, לתשאול על חייו ופועלו, מבלי שנחשד בפלילים בלי קשר כלשהו לחקירה מתנהלת.

בשיחה עם השב"כ נשאל הפעיל, מחמוד קראעין, בן 27, תושב הכפר סילואן במזרח העיר, שאלות אישיות רבות על חשבון הבנק שלו ומצבו המשפחתי. "מצב שבו עובד בארגון זכויות אדם מוזמן לשיחה עם איש מודיעין בתחנת משטרה כדי 'לשוחח' על עבודתו המקצועית ועל חייו האישיים", נכתב במכתב ששוגר ללשכתו של וינשטיין, "הוא פסול ובלתי נסבל בלשון המעטה. ה'שיחה' שתוארה לעיל - על היבטיה החטטניים, המטרידים, המשמיצים והמאיימים - מדגימה באופן מדאיג ביותר את הפגיעה החמורה בשלטון החוק ובחופש".

הדבר אירע בסוף אפריל. "התקשר אלי אדם בשם בועז", מספר קראעין. "למחרת אני מגיע לתחנת המשטרה. הוא הציג עצמו כ'ראש של המוחבראת' של סילואן, ביקש אספר לו על החיים שלי. הוא בחר את הנושאים שעניינו אותו: למה החלפתי הרבה בתי ספר, למה בחרתי בתחום הלימודים שלי". לדבריו, בשלב זה החל בועז להציג לו תרחישים. קראעין: "הוא התחיל לתת דוגמאות - ילד מותקף על ידי שוטרים, מה אני עושה. ילד מותקף על ידי מתנחלים, מה אני עושה. אמרתי לו שמה שקשור לתפקיד שלי אני עושה, מה שלא - לא. הוא התחיל לשאול אם אני הולך במערב העיר ורואה אשה צועקת, יכול להיות שזה גניבה או אונס, מה אני עושה. עניתי שאני מנסה לעזור לה. ואם הם חמושים? אמרתי שאני לא מתערב. שאל: לא תתקשר למשטרה? אמרתי שלא. אני לא מתקשר למשטרה, אם יידעו שצילצלתי אולי יהרגו אותי, יעשו אותי משתף פעולה". לדבריו, בועז החל לשאול על מצבו הפיננסי והזוגי של קראעין, תוך שהוא מוכיח לו שהוא יודע עליו לא מעט. בתום כשעה שוחרר קראעין לביתו.

מהשב"כ נמסר בתגובה כי "תחקור אזרחים ותושבים ישראלים נעשה לצורך עמידה בייעוד הארגון בהתאם לחוק שב"כ. ככל שיידרש השירות למסור ליועהמ"ש לממשלה מידע על זימונו של קראעין, יעשה זאת".

מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח, חגי אלעד מסר כי "אנחנו רואים בחומרה רבה את זימונו של מחמוד, הטרדות וחקירות מסוג זה של פעילי זכויות אדם על ידי שירותי הביטחון הן בלתי נסבלות. חובה על היועץ המשפטי לממשלה להבהיר באופן חד משמעי לשב"כ ולמשטרה את הפסול בעניין. במדינה דמוקרטית ארגוני זכויות אדם יכולים לפעול ללא חשש ומורא, וכך גם בכוונתנו להמשיך ולפעול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ