פרשת הרפז |

המבקר עונה ליועץ המשפטי: כבר בנובמבר קבענו שיש חשדות לפלילים

מחילופי המכתבים בין לינדנשטראוס לוינשטיין עולים לראשונה החשדות נגד המעורבים בפרשה. גנץ למבקר: פרסם את הדו"ח מהר, העיכוב פוגע בצה"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בכירים בפרקליטות המדינה היו מודעים לחשדות חדשים העולים מבדיקת מבקר המדינה בפרשת מסמך הרפז כבר בנובמבר 2011. כך עולה מפרטים שהגיעו ל"הארץ". השאלה מתי הועבר מידע זה לפרקליטות עומדת במרכז מחלוקת קשה, אישית ובוטה, שפרצה בין היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין למבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס. מחר ידון בג"ץ בעתירתו של אל"מ ארז וינר, המבקש לחייב את המבקר להעביר לידיו את כל החומרים מהבדיקה שקיים משרדו בפרשה.

בשבוע שעבר התפרסמו חילופי מכתבים חריפים בין וינשטיין ללינדנשטראוס, על רקע גרסאות סותרות של השניים בפרשה. היועץ טוען שעודכן רק בחודש שעבר על החשדות, שעל בסיסם דורש כעת המבקר לחדש את חקירת המשטרה בעניין המסמך המזויף שעמד במוקד המאבק בין שר הביטחון אהוד ברק לרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, לפני קרוב לשנתיים.

אבל מתרשומות שנעשו במשרד המבקר עולה שכבר ב-1 בנובמבר אשתקד התקיימה ישיבת מעקב בהשתתפות וינשטיין ולינדנשטראוס, שבה עודכן היועץ שאנשי המבקר קיבלו תמלילים רבים של הקלטות שנעשו בלשכת אשכנזי. ההקלטות מתעדות שיחות טלפון בין אל"מ וינר, עוזר הרמטכ"ל אשכנזי, לסא"ל (מיל') בועז הרפז, שהודה בזיוף המסמך. בהקלטות, נאמר ליועץ, יש מידע חדש רב השופך אור על התגלגלות הפרשה.

כעבור שבועיים, ב-15 בנובמבר, בא בכיר בפרקליטות המדינה לפגישה עם בכירי משרד המבקר. בפגישה ניתן לו לקרוא תמליל ואחר כך להאזין להקלטת שיחה בין וינר להרפז שהתקיימה ב-6 במאי 2010. בשיחה שואל הרפז את וינר מה מבקש אשכנזי להשיג. וינר משיב שהמטרה היא ש"הוא (האלוף יואב גלנט) לא יהיה רמטכ"ל". בפגישה נאמר לנציג הפרקליטות שלדעת משרד המבקר, יש בשיחה זו ראיות לכאורה לקשירת קשר שמטרתו סיכול מינוי הרמטכ"ל.

מיכה לינדנשטראוסצילום: אוליבייה פיטוסי
יהודה וינשטייןצילום: אוליבייה פיטוסי

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "בשום שלב לפני מאי 2012 לא הועברו מהמבקר חומרים המעלים חשד לפלילים לפי סעיף 14ג לחוק המבקר, וכן נאמר במפורש, בתשובה לשאלותינו, שאין כאלה, למעט בקשר לזיוף המסמך".

ב-1 במאי השנה, כחודשיים לאחר הפצת טיוטת הדו"ח, העביר הרפז למבקר את תשובתו לטענות נגדו. בתשובה מרוכזות הטענות החדשות, שבעקבותיהן ממליץ המבקר ליועץ על פתיחת חקירה פלילית מחודשת בפרשה - המלצה שווינשטיין מסתייג ממנה בחריפות. הרפז טוען שם לראשונה שאשכנזי, ולא וינר, עמד מאחורי הפעלתו בפרשה. הוא גם אומר שאסף מידע בשביל אשכנזי על האלוף יואב גלנט, ולא רק על השר ברק וראש המטה שלו, יוני קורן.

הרפז מעלה טענה חדשה בעניין תחילת ההיכרות בינו לוינר. עד היום טענו הצדדים שהדבר היה סביב פברואר 2010, כחודשיים לפני העברת המסמך המזויף לרמטכ"ל. כעת הרפז אומר שאשכנזי הכיר בינו לוינר ב-22 באוקטובר 2009. הסיבה: באותה עת הכין כתב "הארץ" אורי בלאו כתבה על עסקיו של איתי אשכנזי, בנו של הרמטכ"ל - ואשכנזי רצה שהרפז יסייע בטיפול בכך. הרפז טוען עוד שאשכנזי הקפיד על מידור, שוחח בקביעות מטלפונים שאינם שלו ולעתים הורה לו שלא לעדכן את וינר בפרטים.

מתמלול השיחות בין הרפז לוינר עולה שהשניים הקדישו מאמץ רב באיתור רשימת המוזמנים לקבלת הפנים שערך שר הביטחון ליום העצמאות. הרשימה הושגה והרפז אף מסר אותה לעיתונות. הרפז אומר במכתבו למבקר שאינו גאה במעשיו בפרשה, אך לפחות אינו מנסה לשכתב את ההיסטוריה כמו מעורבים אחרים בה, לטענתו.

הרמטכ"ל הנוכחי, בני גנץ, שיגר בחודש שעבר מכתב למבקר וביקש ממנו לזרז את פרסום הדו"ח הסופי בפרשה. גנץ מבקש מהמבקר לפעול במהירות האפשרית, בנימוק שהדבר נחוץ להשלמת הטיפול הפנימי בצה"ל בפרשה וביצוע סבב מינויים. הכוונה היא לתפקידי סגן הרמטכ"ל, קצין חינוך ראשי (תפקיד שאליו מונה וינר בידי אשכנזי, אך המינוי הוקפא) וסדרת מינויים בכירים באגף המודיעין. לבקשת היועץ וינשטיין, המבקר העביר באחרונה לפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל דני עפרוני, את חומרי החקירה והתמלילים בפרשה, כדי שהפצ"ר יוכל להתקדם בטיפול הצבאי בהשלכות הבדיקה.

מחילופי המכתבים בין לינדנשטראוס וינשטיין, שהגיעו לידי "הארץ", עולים לראשונה החשדות הפליליים שהתגבשו לדעת המבקר מבדיקתו. בין סעיפי האישום האפשריים ביחס למעורבים שונים בפרשה, מזכיר המבקר: "התנהגות שאינה הולמת" לפי חוק השיפוט הצבאי, ועבירות של הפרת אמונים, שדינה מאסר של עד שלוש שנים וקשירת "קשר למעשים אחרים" לפי חוק העונשין (שדינה מאסר עד שנתיים). על פי החוק, עבירה זאת נוגעת למקרים שאדם קושר קשר עם אחר, בין השאר, כדי לגרום נזק לשמו הטוב של אדם נוסף, להזיק לאדם במשלח ידו או במקצועו או להשיג מטרה אסורה.

לדברי המבקר, מהממצאים שאסף "עולה לכאורה שיתוף פעולה אינטנסיבי בין להרפז באיסוף מידע מכפיש, לכאורה, העלול לפגוע בשמו הטוב של שר הביטחון, רעייתו, ראש מטהו ושל אחרים, וכי מסמך הרפז הגיע ללשכת במסגרת איסוף מידע זה". לינדנשטראוס מציין שהעובדה שפעילות כזו כוונה נגד הדרג המדיני הממונה מעניקה לדברים נופך של חומרה. "חלק מפעולות וינר והרפז נעשו לכאורה לטובת קידום עניינו של אשכנזי וחלקן, לכאורה, אף בידיעתו", כתב לינדנשטראוס.

לינדנשטראוס הבהיר בסוף השבוע שהוא "עומד איתן בדעתו שצריך להמשיך מיד בחקירה פלילית מעמיקה בפרשת הרפז ואין להניח מכשולים בדרכו של המבקר עקב חשיבותה הלאומית והציבורית של חקירה זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ