עשרות עיתונאים מפגינים למען אורי בלאו

המפגינים מול משרד המשפטים בירושלים: "הגשת כתב אישום נגד כתב "הארץ" היא יד המונפת על כל העיתונות החוקרת"

אמילי גרינצווייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג

עשרות עיתונאים מפגינים בשעה זו מול משרד המשפטים בירושלים בתמיכה בעיתונאי "הארץ" אורי בלאו. העיתונאים קוראים קריאות בנוסח "עיתונות חוקרת היא לא פשע", "כולנו אורי בלאו" ו"קו אדום". את ההפגנה יזמו ארגון העיתונאים החדש המאוגד בהסתדרות, אגודת העיתונאים בירושלים ואגודת העיתונאים תל אביב.

כתב ערוץ 10 שלומי אלדר אמר בהפגנה כי "באנו להגיד שאנחנו מתנגדים להחלטה להעמיד לדין את בלאו, שאומרת שמעכשיו עיתונאים יפחדו לחשוף דברים. התהייה שלנו היא על מה יש להעמיד את בלאו לדין. אין מישהו חושב שזה לא יפגע במעמד העיתונות. זו אשכרה פגיעה בדמוקרטיה".

דני זקן, יו"ר האגודה בירושלים, אמר כי "מנסים לגרום לנו לפחד, אבל אנחנו לא נפחד. אני פונה גם לעיתונאים שהביעו עמדה שונה ושלא התנגדו להחלטה הזו: מחר אתם תעצרו, כל העיתונאים צריכים לצפות לכתבי אישום".

עיתונאים מפגינים למען בלאו בירושליםצילום: אמיל סלמן

לדברי חיים הר זהב, מארגון העיתונאים, "כתב האישום הזה הוא יד שמונפת על כל העיתונות בישראל. המסר שעובר הוא שאם תקבלו חומרים מסווגים, אפשר יהיה להעמיד אתכם לדין באשמת ריגול. אורי בלאו הוא לא מרגל. עיתונאי הוא לא מרגל. תפקידו לחשוף".

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין החליט ביום רביעי שעבר להגיש כתב אישום נגד בלאו, בעבירות של החזקת ידיעות סודיות על ידי מי שאינו מוסמך לכך. העונש המקסימלי בעבירה זו הוא שבע שנים. לפי הפרקליטות, בלאו החזיק אלפי מסמכים מבצעיים, לרבות כאלה המסווגים סודיים ביותר, שנגנבו מפיקוד מרכז על ידי החיילת ענת קם והודלפו לבלאו.

למרות שכותרת סעיף האישום בחוק העונשין הינה "ריגול חמור", הבהירה הפרקליטות כי לבלאו לא מיוחסת עבירת "ריגול" במשמעותה המקובלת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ