החלטה חריגה |

מח"ש לא קיימה צווי בית משפט ותפצה שוטר

שופטת השלום בי-ם מתחה ביקורת חריפה על מח"ש: "עיכוב הביצוע היה בבחינת עשיית דין עצמי". היא הורתה לשלם פיצוי בסך 5,000 שקלים

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

בית משפט השלום בירושלים מתח בשבוע שעבר ביקורת חריפה על המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), מכיוון שזו נמנעה פעמיים מלקיים את צווי בית המשפט, שחייבו אותה להחזיר לשוטר רכוש שהחרימה ממנו. השופטת מירית פורר אף הורתה למח"ש לשלם לשוטר פיצויים בסך 5,000 שקלים. מדובר בצעד נדיר, שכן ההחלטה לחייב גוף מדינה לשלם לאדם פרטי פיצויים בהליך פלילי – להבדיל מהליך אזרחי - נחשבת לחריגה מאוד.

תחילת הפרשה באמצע שנת 2009. נגד דוד יוסף (40), המתגורר ביישוב סמוך לירושלים ושירת במחוז ש"י במשטרה, נפתחה חקירת מח"ש בחשד כי זייף מסמך "אישור שקילות" (אישור ממשרד החינוך על קבלת תואר אקדמי), לשם קבלת תוספת שכר. החשד כלפיו נגע רק לעצם הזיוף לכאורה של אישור, ולא לגבי התואר האקדמי, שיוסף אכן מחזיק. עקב פתיחת החקירה, הוא הושעה מתפקידו במשטרה עד שהעניין יתברר. כשלוש שנים לאחר פתיחת החקירה, עדיין לא נמצאו ראיות לגיבוש כתב אישום נגדו.

בחודש פברואר השנה פשטו חוקרי מח"ש על ביתו של יוסף והחרימו כמה ממירי טלוויזיה, שלטענת החוקרים נעשה בהם שימוש שלא כדין. כמו כן, הוחרמו חמישה מכשירי טלפון סלולרי, אחד מהם מסוג "אייפון" שנחשד כגנוב. יוסף ואשתו טענו כי מכשיר הטלפון שייך למשרד הבריאות - שם משמשת אשתו של יוסף מנהלת אגף - וכי את הממירים ניתן לצלם, בהנחה שהם אכן נחוצים לצורכי חקירת זיוף המסמך. טיעוניהם לא שכנעו את החוקרים, והם פנו באמצעות פרקליטם, עו"ד אריאל עטרי, לבית המשפט בבקשה כי יורה למח"ש להשיב את הרכוש שהוחרם.

דוד יוסף (משמאל) ועו"ד אריאל עטריצילום: מיכל פתאל

בתחילת חודש אפריל הוציאה השופטת מירית פורר צו המורה למח"ש להשיב ליוסף את רכושו לאלתר. אולם, כשהגיע עם הצו למשרדי מח"ש בירושלים כדי לקבל את רכושו, הוא נענה בשלילה. עו"ד עטרי פנה שוב לבית המשפט, שהוציא צו נוסף, אולם מח"ש סירבה בשנית.

במקביל, פנה יוסף כמה פעמים לראש מח"ש עצמו, עו"ד אורי כרמלי, וביקש שצווי בית המשפט יכובדו. "פניתי אליך בו ביום כדי שתפעל לכבד ולאכוף את הצו השיפוטי", כתב יוסף בפנייתו השנייה לכרמלי. "התעלמת מפנייתי זו ובכך נתת הכשר לביזוי צו שיפוטי על ידי המחלקה שבראשה אתה עומד". יוסף לא זכה למענה.

ביום שלישי השבוע נערך דיון נוסף בבית משפט השלום בבירה. הפעם השופטת פורר לא לקחה סיכון, וחייבה את נציגי מח"ש להביא לדיון את הרכוש המוחרם, כדי לוודא שהצו אכן יכובד הפעם.

בדיון מתחה השופטת ביקורת חריפה על מח"ש: "רק כאשר בית המשפט נאלץ להזמין את נציג מח"ש ואת הממירים כדי שיקוימו החלטותיו, נזעק מח"ש". עוד אמרה כי אנשי מח"ש השתמשו בתירוצים סותרים בשביל להימנע מלקיים את צווי בית המשפט ולמסור את הרכוש כדין. "עיכוב הביצוע היה בבחינת עשיית דין עצמי, על כל המשתמע מכך", פסקה, והורתה להם לשלם ליוסף פיצוי כספי בסך 5,000 שקלים.

סנגורו של יוסף, עו"ד עטרי, אמר בתגובה להחלטה: "שלוש שנים לא נמצאו ראיות נגד יוסף. רק כשיוסף התלונן ששוטר המסוכסך עמו וגויס כסוכן של מח"ש - לאחר שנחשד בתיק זיוף אחר – הוא זה שזייף את התעודה, פתחה מח"ש בשרשרת התנכלויות ליוסף, תוך עבירה שיטתית על החוק. בחיוב מח"ש בהוצאות נתן בית המשפט ביטוי לחומרה שבה יש לראות הפרת חוק מתמשכת כזו".

מהמחלקה לחקירות שוטרים נמסר כי "מדובר בחקירה המתנהלת במח"ש נגד דודו יוסף בחשד לעבירות של זיוף מסמך בנסיבות חמורות; שימוש במסמך המזויף וקבלת מאות אלפי שקלים במרמה ממשטרת ישראל (כהטבה לשכר) עקב הגשת המסמך המזויף למדור המשכורות במשטרה. יוסף נחקר גם בגין שיבוש מהלכי משפט, ובמהלך החקירה עלה חשד כי הוא עושה שימוש שלא כדין בממירים השייכים לבני משפחתו ומקבל שירותים מחברת 'יס' מבלי לשלם עבורם".

עוד נמסר כי לא נפל פגם בהחלטה להותיר את הרכוש בידי מח"ש. "הממירים נתפסו ע"י מח"ש והוחזקו כדין לשם המשך החקירה", טענו. "כבוד השופטת פורר הורתה על החזרתם ליוסף, ועל כך הגישה מח"ש ערר לביהמ"ש המחוזי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ