בית המשפט: אב שילדיו גרים אצל אם דתייה לא חייב לשמור שבת

השופטת קבעה כי הגבלת האב לאורח חיים דתי בימים שבהם ילדיו נפגשים עמו פוגעת בזכותו לחופש מחשבה, מצפון ודת

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

בית המשפט לענייני משפחה בחיפה קבע היום (שני) כי לא ניתן לחייב אב להקפיד שילדיו ינהלו אורח חיים דתי כתנאי לקבלת משמורת עליהם. זאת, במסגרת סכסוך משמורת בין בני זוג – אב חילוני ואם המקיימת אורח חיים דתי.

בהחלטה ביטלה השופטת אספרנצה אלון סעיף בהסדר המשמורת בין בני הזוג, שחייב את האב שלא להסיע את הילדים בשבת – אחד הימים שבהם הם שוהים עמו. אלון קבעה כי בסעיף זה יש משום פגיעה בזכותו של האב לחופש מחשבה, מצפון ודת.

האם, רופאה במקצועה, ושני הילדים, בני 7 ו-9, מתגוררים בירושלים, ואילו האב, שאף הוא רופא מתגורר בצפון. עוד לפני שהשניים התגרשו לפני כשנתיים וחצי, התגלעה המחלוקת בין השניים, שבאו מרקע שונה בקרבתם לדת. אולם באחרונה הגיעה מחלוקת זו לשיא.

לפני כחצי שנה ביקש האב להרחיב את הסדרי הביקור של ילדיו בביתו, אולם האם התנגדה לכך נחרצות מחשש שהאב לא ימשיך באותו קו חינוכי-דתי שקיים בביתה. בבית המשפט טענה האם כי בהתנהגותו הוא גורם לילדים סבל, בלבול ותסכול. כדי לחזק את טיעוניה האם אף הציגה לבית המשפט דו"ח של חוקר פרטי אותו שכרה - וממנו עלה כי האב מסיע את הילדים בשבתות והבן מסיר את הכיפה והציצית בזמן הביקורים. בעוד שהאם טענה כי התנהלות זו פוגעת באורח החיים הדתי של הילדים, אמר האב כי הוא קשוב לרצונם של הילדים וכי דרישת האם היא כפייה דתית של ממש.

השופטת אספרנצה אלוןצילום: אתר בתי המשפט

"החלטה המחייבת את האב לשמור שבת, משמעותה פגיעה בשוויון של בני הזוג החילונים, שכן היא תאפשר לבן זוג לחזור בתשובה ולשמור על אורח חייו בעת ביקורי הילדים, אך לא תאפשר את המסלול ההפוך", קבעה השופטת אלון. "גם בני זוג נשואים מנהלים לעתים אורח חיים שונה זה מזה והילדים סופגים את שני העולמות. זכות כל אחד מההורים היא לחופש בדת או מדת, וזכות כל אחד מהם לשוויון".

השופטת אף התייחסה לכך שהאם שכרה חוקר פרטי שיעבוד בשבת כדי להשיג ראיות המוכיחות כי האב מחלל שבת. "התרשמתי, שגם לאם עולם דתי שאינו עונה על ההגדרות האורתודוקסיות המחמירות", כתבה אלון. "נראה כי הילדים גדלו על מורכבות דתית זו ומכאן אצא מתוך הנחה כי לילדים חוסן רגשי להתמודד עם ההבדלים באורח החיים שבין שני ההורים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ