קטטה בין מהגרים מאפריקה לתושבי שכונת התקווה; המשטרה לא דיווחה לתקשורת

אריתראי נפצע בינוני באירוע. במשטרה טוענים שלא פרסמו את דבר האירוע משום שלא רצו "לפגוע באמון הציבור"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים30
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

ביום ראשון לפנות בוקר התרחשה קטטה רבת משתתפים בין קבוצת מהגרים מאריתראה לתושבי שכונת התקווה בדרום תל אביב. האירוע לא דווח באמצעי התקשורת, לאור החלטת חטיבת הדוברות של המשטרה שלא ליידע כתבים בנושא. בחטיבה סבורים שכדי לא להעצים אירועים אלימים יש לנסות להימנע מלדווח עליהם, מתוך תפיסה שאירועים אלה מביאים לירידה באמון הציבור במשטרה. לטענת המשטרה מרבית מקרי האלימות אינם מתחילים על רקע גזעני, אולם בשל האווירה המתוחה, כל אירוע גולש לאירוע אלים רב משתתפים.

מקרה האלימות האחרון, התרחש ביום ראשון לפנות בוקר, בין ישראלים למהגרים מאריתראה בשכונת התקווה בדרום העיר. שוטרי תחנת השכונות נקראו לטפל בקטטה ברחוב ההגנה, בה לקחו חלק לפחות שמונה בני אדם. מחקירה ראשונית עולה כי מבקש מקלט נכנס לקיוסק ומסיבה שאינה ברורה החל להתווכח עם המוכר, מה שגלש במהרה לדחיפות הדדיות. למקום הגיעו מספר אריתראים נוספים ומולם התאספה קבוצת ישראלים והתעמתו ביניהם. אריתראי אחד נפצע קל עד בינוני והועבר לקבלת טיפול רפואי בבית החולים איכילוב. המשטרה עיכבה לחקירה ארבעה ישראלים ושני אריתראים.

ממשטרת תל אביב נמסר בתגובה כי "מדובר בקטטה אלימה בין שתי קבוצות בשכונת התקווה. הנושא נמצא בחקירה אולם לא מדובר באירוע שהחל על רקע גזעני".

שכונת התקווה, לאחר מקרי האלימות האחרוניםצילום: הדר כהן

לפני כשבועיים נרשמו הפגנות אלימות בקריאה לגרש מישראל מהגרים מאפריקה. כאלף בני אדם הפגינו בשכונת התקווה בדרום תל אביב, חלק מהמפגינים תקפו עוברי אורח, בהם מהגרים, הבעירו פחי אשפה וניפצו זגוגיות של מכוניות. לאחר ההפגנה התקבצו מאות בני אדם ברחוב הראשי של השכונה, ניפצו שמשת חנות מזון ששייכת למהגר, שברו חלונות של מספרה ובזזו את תכולתה. אחרים עצרו מוניות שרות בקו 16 שעברו במקום, בדקו אם יושבים בהן זרים ודפקו על חלונותיהן.

ביום ראשון כינס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דיון דחוף על מהגרי העבודה מאפריקה, והודיע כי ישראל יכולה לגרש מיידית 25 אלף מהגרים. בסיום הדיון הנחה נתניהו להאיץ את הרחקת אזרחי דרום סודאן, חוף השנהב, גאנה ואתיופיה השוהים בישראל בניגוד לחוק, שכן עם מדינות אלה יש לישראל יחסים דיפלומטיים והחוק הבינלאומי מאפשר את החזרתם. כמו כן, נתניהו הורה למשרד הביטחון לבנות בהקדם מתקני שהייה נוספים לאזרחי אריתריאה, סודאן וסומליה, כיוון שאותם לא ניתן להחזיר לארצותיהם בגלל הסכנה לחייהם והנתק שלהן עם ישראל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ